Döviz Uçtu, İcralık Ev Ve Mallara Talep Arttı

Son zamanlarda dolar kurunda yaşanan ciddi artış icralık mallara olan talebi patlattı. Haftada 35-40 ihaleye katılanlar katıldıkları icra ihaleleri sayılarının son 1 ayda haftada 350-400’e çıktığını anlatıyor.

Dolarla değerlenen icralık mallarının değerinin kurun 2 liranın altındayken yapılması bu mallara talebi patlattı. Dolar kurunun son aylardaki baş döndürücü yükselişi ikinci el lüks araç piyasasını da etkiliyor. Fiyatlar ÖTV zammının da etkisiyle ciddi bir şekilde yükselirken ucuza lüks araba almak isteyenler soluğu icralık araçların yanında almaya başladı. İcralık araçların fiyatlarının piyasanın altında satılmasının nedeni ise fiyat değerlemelerinin dolar kurunun aşağıda olduğu zamanlarda, yani 5-6 ay önce yapılmış olması. Bu da mevcut değerlemelere göre yüzde 15 civarında bir fiyat avantajı sağlıyor.

Örneğin 2008 model bir Range Rover icrada önceki aylarda 210 bin TL ile değerlenmiş ve hali hazırda satışta iken, yükselen kurların etkisiyle bu aracın fiyatı dışarıda 230 bin liraya çıkmış durumda. İşte bu durumu fark eden yatırımcılar son dönemlerde icra ihalelerine ciddi katılım sağlamaya başladı. İcra ihalelerinde fiyatın yüzde 50’den başlaması da alıcılar için avantaj sağlıyor.

İhalelere de ilgi yükseldi. Aynı şekilde dolar ya da euro bazında satışa çıkan gayrimenkulleriyle tanınan Boğaz hattı, Florya, Bahçeşehir, Başakşehir, Kadıköy, Ataköy gibi yerlerin de ihalelerine katılım iki kattan fazla artış gösterdi. Örneğin Ataköy’de 200 bin dolarlık bir dairenin TL karşılığı bundan 6 ay önce 380 bin TL iken şu anda 450 bin TLye yükselmiş durumda. Konuyla ilgili olarak konuşan icralik.com’un kurucusu Can Emrah Özoral icra ihalelerine olan ilginin kendilerini de etkilediğini belirtiyor. Özellikle son 1 ayda sitedeki trafiğin ciddi oranda arttığını kaydeden Özoral, “İnsanlar yükselen kura karşı icradan ucuza araba ve ev almak için icra sitelerine daha çok müraacat etmeye başladı. Açık artırmadaki bir çok malın ekspertizleri dolar kuru 1.9 TL iken yapıldı. Dolayısıyla bir fiyat avantajı oluştu. Haftalık ihale katılım sayımız 3540’tan 350-400’e çıktı” diye konuştu.(Türkiye’de Yeniçağ)

Previous Yabancılar Venedik Saraylarına Akın Etti
Sonraki Selimoğlu Group'tan 2014 Atağı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

İPKB, 28 okulu daha depreme karşı yıkıp yeniden yapıyor

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), 28 okulu daha yıkıp yeniden yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Aşağı Öveçler’de gecekondudan boşalan alan 3 Aralık günü trafiğe açılacak

1071 Malazgirt Bulvarı’nı Dikmen Aşağı Öveçler’de kesen ve 9  yıldır kaldırılması için hukuk mücadelesi verilen, geçtiğimiz Pazartesi gecesi de Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kaldırılan gecekondudan boşalan alanda asfaltlama çalışmaları yapılıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Üçüncü büyük köprünün adı: Recep Tayyip Erdoğan

33 aylık bir çalışma sonunda tamamlanan Türkiye ’nin üçüncü büyük köprüsü Nissibi Köprüsü’ne “Recep Tayyip Erdoğan Köprüsü” ismi verilecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hediye Seçiminde Yepyeni Bir Trend Başladı

Yaşam alanlarınıza göre oluşturabileceğiniz tasarımları duvarlara taşıyarak yepyeni bir trend başlatan Flowerbox, çiçek yetiştirme merakını dekoratif seçeneklerle birleştiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Eski Evlere Restorasyon Kredisi

Ülke genelinde bugüne kadar 530 restorasyon projesi için 46 milyon lira kredi tahsis eden TOKİ

Güncel Haberler 0 Yorum

EGO Otobüsleri Raylı Sisteme Entegre Oluyor

Başkent toplu taşımında yeni bir soluk getiren Sincan ve Çayyolu metro hatlarına “ring seferleri” 23 Ağustos Cumartesi günü başlıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.