Döviz Borcu Olan 709 Şirket Tehlikede

Döviz Borcu Olan 709 Şirket Tehlikede

Merkez Bankası döviz borcu bulunan riskli şirketleri belirledi MERKEZ Bankası’nın 9 bin şirket üzerinde yaptığı araştırmaya göre şirketlerin döviz borcu 173 milyar dolara çıktı.

Şirketlerden 709’u ‘yüksek risk’ taşıyan grupta yer alıyor. 396’sı ise ‘en riskli’ grupta bulunuyor. En riskli şirketler imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu sektörlerin her birindeki borç miktan 2’ser milyar dolan asıyor. Şirketlerin ortalama borcu da 32 milyon dolara ulaşıyor.

Döviz kuru riski beş sektörde çok yüksek Merkez Bankası, 173 milyar dolar döviz borcu olan özel sektörü inceledi, imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji şirketlerinin “en riskli” grupta yer aldığını, toplamda 709 şirketin döviz riskinin çok yüksek olduğunu tespit etti Merkez Bankası, “Türkiye’deki Şirketlerin Yabana Para Borçluluğu ve Kur Riski” üzerine teknik bir araştırma yaptı. Bankanın tespitlerine göre şirketlerin döviz açığı ocak ayı itibariyle 173 milyar dolar düzeyine ulaştı.

3 ayrı risk grubu var

Araştırmada şirketler risklilik durumuna göre 3 gruba ayrıldı. İhracatı olmayıp döviz borcu brüt satışlarının yüzde 5’inden fazla olan şirketler ‘yüksek riskli’, ihracat gelirleri olup döviz borçlan ihracatlarının üç katından yüksek olanlar ‘orta riskli’ ve döviz borçlan ihracatlarının üç katından az olanlar ‘düşük riskli’olarak tanımlandı.

Mikro düzeyde incelendi
Araştırma, satışların yüzde 58,2’sine, ihracatın yüzde 72,5’ine ve döviz cinsi borçların yüzde 40,1’ine sahip 9 binden fazla şirket üzerinde yapılarak döviz kurundaki hareketlere duyarlı kırılganlıklar mikro düzeyde incelendi. Merkez Bankası uzmanlan, şirketlerin 2012 bilançolan üzerinden yaptığı araştırma sonucunda 396’sı ‘en riskli’ grupta olmak üzere ‘yüksek risk’ taşıyan toplam 709 şirket tespit etti. En riskli şirketler imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Sonuçlar, en riskli gruptaki firmaların likidite oranlarının düşük riskli firmalarınkine yalan, ancak kârlılık oranının daha düşük olduğunu ve çoğu uzun vadeli olmak üzere ortalama 31,9 milyon dolar döviz borcuna sahip olduklarım ortaya koydu.

Ancak korkmayın
Merkez Bankası, riskli şirketlerin kambiyo kân, nakit tutma eğilimleri ve satış fiyatlanm dövizle belirlemelerini avantaj olarak değerlendirirken, “Elde edilen bulgular, reel sektör firmalarının sahip olduğu kur riskinin, makro verilerin ima ettiğinden daha sınırlı olabileceğine işaret etmektedir” tespitinde bulundu.  

Fiyata yansıtana kurtulma imkanı
Araştırmada holding şirketleri ile enerji, inşaat, turizm sektörlerinin her birinde döviz cinsi borcun 2 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çekildi. Enerji sektöründe fiyatların, uluslararası fiyat hareketleriyle uyumlu olarak, turizm sektöründe de fiyatların döviz cinsinden belirlendiğine işaret edilen araştırmada, bu durumun kur riskini önemli oranda sınırladığı ifade edildi.

BOTAS’la ilgili yorum  
Araştırmada, uzun süredir doğalgaz fiyatlarına zam yapılmaması nedeniyle BOTAŞ’ın uğradığı zarar ise üstü kapalı olarak, “Fiyatlaması kamu tarafından yönlendirilen ve bu nedenle döviz kuru hareketlerinin otomatik olarak yansıtamadığı ürün ve hizmetler de mevcuttur” şeklinde ifade edildi.(Bugün)

Previous Mall of İstanbul 16 Mayıs'ta Açılıyor
Sonraki Basın Ekspres Konut Ekspres Yolu Oldu

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

İstanbul Marina Projesi Satışa Sunuluyor

Kartal’da 2 milyarlık 5’i bir yerde DAP Yapı’nın 2 milyar lira ciro beklediği İstanbul Marina projesi satışa sunuluyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

NEF’in 2. tahvil ihracına talep, ihracı geçti

Timur Gayrimenkul (NEF) Sermaye Piyasalarında gerçekleştirdiği başarılarına bir yenisini daha ekledi. İlk tahvil ihracından sonra 2. tahvil ihracında da talep, ihracı geçti.

Firma Haberleri 0 Yorum

mimaristudio’ya iki ödül

mimaristudio, Turkcell Lounge ve PMTR-T (Philip Morris Seyahat Perakende Satış A.Ş.) İstanbul Ofis iç mekan projeleri ile dünyanın en önemli tasarım yarışmalarından A’Design Award & Competition’ da “Interior Space and

Firma Haberleri 0 Yorum

İstanbul Marina 36 Ay Sonra Teslim

Önünden yat, içinden hızlı tren geçen proje

Firma Haberleri 0 Yorum

Maltepe Park AVM Yılın Türk Alışveriş Merkezi Seçildi

2013’te yenilenerek 110 mağazadan 250 mağazaya çıkan Maltepe Park AVM yeni yüzüyle ziyaretçi rekorunu kırdı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Net City’den Sivas’a yaşam alanı

Vali Alim Barut “Konutta bir geçmiş dönem vardı artık yeni bir dönem açıldı. Yaşam 7- alanlarının olduğu, kafeteryası, otoparkı olan ve güvenliği önceden düşünülen, evin alacağı ışığı önceden düşünülen, yönetim

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.