Döviz Borcu Olan 709 Şirket Tehlikede

Döviz Borcu Olan 709 Şirket Tehlikede

Merkez Bankası döviz borcu bulunan riskli şirketleri belirledi MERKEZ Bankası’nın 9 bin şirket üzerinde yaptığı araştırmaya göre şirketlerin döviz borcu 173 milyar dolara çıktı.

Şirketlerden 709’u ‘yüksek risk’ taşıyan grupta yer alıyor. 396’sı ise ‘en riskli’ grupta bulunuyor. En riskli şirketler imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu sektörlerin her birindeki borç miktan 2’ser milyar dolan asıyor. Şirketlerin ortalama borcu da 32 milyon dolara ulaşıyor.

Döviz kuru riski beş sektörde çok yüksek Merkez Bankası, 173 milyar dolar döviz borcu olan özel sektörü inceledi, imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji şirketlerinin “en riskli” grupta yer aldığını, toplamda 709 şirketin döviz riskinin çok yüksek olduğunu tespit etti Merkez Bankası, “Türkiye’deki Şirketlerin Yabana Para Borçluluğu ve Kur Riski” üzerine teknik bir araştırma yaptı. Bankanın tespitlerine göre şirketlerin döviz açığı ocak ayı itibariyle 173 milyar dolar düzeyine ulaştı.

3 ayrı risk grubu var

Araştırmada şirketler risklilik durumuna göre 3 gruba ayrıldı. İhracatı olmayıp döviz borcu brüt satışlarının yüzde 5’inden fazla olan şirketler ‘yüksek riskli’, ihracat gelirleri olup döviz borçlan ihracatlarının üç katından yüksek olanlar ‘orta riskli’ ve döviz borçlan ihracatlarının üç katından az olanlar ‘düşük riskli’olarak tanımlandı.

Mikro düzeyde incelendi
Araştırma, satışların yüzde 58,2’sine, ihracatın yüzde 72,5’ine ve döviz cinsi borçların yüzde 40,1’ine sahip 9 binden fazla şirket üzerinde yapılarak döviz kurundaki hareketlere duyarlı kırılganlıklar mikro düzeyde incelendi. Merkez Bankası uzmanlan, şirketlerin 2012 bilançolan üzerinden yaptığı araştırma sonucunda 396’sı ‘en riskli’ grupta olmak üzere ‘yüksek risk’ taşıyan toplam 709 şirket tespit etti. En riskli şirketler imalat, turizm, inşaat, ticaret ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Sonuçlar, en riskli gruptaki firmaların likidite oranlarının düşük riskli firmalarınkine yalan, ancak kârlılık oranının daha düşük olduğunu ve çoğu uzun vadeli olmak üzere ortalama 31,9 milyon dolar döviz borcuna sahip olduklarım ortaya koydu.

Ancak korkmayın
Merkez Bankası, riskli şirketlerin kambiyo kân, nakit tutma eğilimleri ve satış fiyatlanm dövizle belirlemelerini avantaj olarak değerlendirirken, “Elde edilen bulgular, reel sektör firmalarının sahip olduğu kur riskinin, makro verilerin ima ettiğinden daha sınırlı olabileceğine işaret etmektedir” tespitinde bulundu.  

Fiyata yansıtana kurtulma imkanı
Araştırmada holding şirketleri ile enerji, inşaat, turizm sektörlerinin her birinde döviz cinsi borcun 2 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çekildi. Enerji sektöründe fiyatların, uluslararası fiyat hareketleriyle uyumlu olarak, turizm sektöründe de fiyatların döviz cinsinden belirlendiğine işaret edilen araştırmada, bu durumun kur riskini önemli oranda sınırladığı ifade edildi.

BOTAS’la ilgili yorum  
Araştırmada, uzun süredir doğalgaz fiyatlarına zam yapılmaması nedeniyle BOTAŞ’ın uğradığı zarar ise üstü kapalı olarak, “Fiyatlaması kamu tarafından yönlendirilen ve bu nedenle döviz kuru hareketlerinin otomatik olarak yansıtamadığı ürün ve hizmetler de mevcuttur” şeklinde ifade edildi.(Bugün)

Previous Mall of İstanbul 16 Mayıs'ta Açılıyor
Sonraki Basın Ekspres Konut Ekspres Yolu Oldu

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Evvel İstanbul’da lansman fiyatları devam ediyor

Emlak Konut GYO, İntaya, EYG, İntes hasılat paylaşımı ortaklığında Başakşehir’de başlatılan Evvel istanbul projesinde lansman fiyat avantajları halen devam ediyor.

Firma Haberleri

Ankara’da ANKAmall sürprizleri devam ediyor

ANKAmall, inşaatının tamamlanması ve yenilenme çalışmalarının ardından her hafta ziyaretçilerini büyük sürprizlerle karşılamaya devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emin Üstün Bursa’lı iş adamlarıyla buluştu

Emin Şirketler Grubu (Eminevim) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, Bursa’da katıldığı 2 ayrı panelde, Bursalı iş adamlarıyla buluşarak, ortaklıkta yeni vizyon arayışları ve girişimcilik konusundaki bilgi ve birikimlerini aktardı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak Konut’tan orta gelir grubuna 4.500 konut

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum “Ankara, Kocaeli-Gebze ve Niğde’de orta ve ortanın altına hitap eden 4 bin 500 konutu ekimin sonu ve kasımın başı itibarıyla satışa sunacağız.

Firma Haberleri 0 Yorum

Tabanlıoğlu Londra Tasarım Festivali’nde

Londra Tasarım Festivali’nde Tabanlıoğlu Mimarlık’tan farklı bir “Kürk Mantolu Madonna” okuması: “Beloved/Azizem” Tabanlıoğlu Mimarlık, Londra Tasarım Festivali (LDF) kapsamında, festival ana mekanı olan Victoria & Albert Müzesi’nde işleri sergilenecek 8

Firma Haberleri 0 Yorum

Özyurtlar İnşaat, Suudi Arabistan’da konut satacak ilk Türk firması

Özyurtlar İnşaat, Suudi Arabistan’da konut satmak için lisans alan ilk Türk firması oldu

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.