Diyarbakır’da Ortak Yaşam Alanı 4 bin 888 Vatandaşı İş Sahibi Yaptı.

Metem Bünyesinde 4 Yılda 4 Bin 888 Kişi Meslek Sahibi Oldu.

Diyarbakır Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezi (METEM) bünyesinde açılan kurslar kapsamında 4 yıl içerisinde 4 bin 888 kişinin eğitim alarak iş olanağına kavuştuğu belirtildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2009 yılında yapılan Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda kurulan METEM’den amacın kentteki işsizlikle mücadele etmek olduğu belirtildi. Kent genelinde sosyo-ekonomik güçlenme, travma sonrası ekonomik, kültürel ve psikolojik tahribatı giderme ve kentsel yaşama etkin katılmayı sağlama amacıyla açılan kurslarda 4 yılda 4 bin 888 kişi mesleki eğitim aldı.

Eğitim alan 4 bin 888 vatandaşın büyük bir kısmının iş imkanına kavuştuğu belirtildi. Sosyal yaşamdan dışlanan dezavantajlı toplumsal kesimlerin öz yönetim ve öz yeterlilik kapasitelerini artırmak amacıyla sokak, mahalle ve kent düzeyinde dayanışma, iş birliği ve etkileşimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmayı amaçladıklarını belirten METEM yetkilileri, kurslarda verilen eğitimlerle kentteki işsizlik ve yoksullukla mücadele ettiklerini kaydetti.

2009 yılında 17 alanda meslek edindirme kursuyla eğitim merkezinin faaliyete başladığını belirten yetkililer, 2013 yılında bu sayının 27’ye çıktığını ifade ederek, başlıca kurslarının Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi, aile eğitimleri, doğalgaz boru kaynaklığı, aşçı çıraklığı, doğalgaz iç tesisatçılığı, tekstil, bilgisayar işletmenliği, bilgisayarlı muhasebe, cilt bakımı, kuaförlük, takı tasarım, web tasarım, otomotiv, bilgisayar destekli reklam ve tasarım, kalorifer ateşçiliği, İngilizce dil eğitimi, çocuk gelişimi, çini ve seramik olduğunu söyledi.

Dört yıllık süre içerisinde 2009’da 853, 2010’da bin 687, 2011’de bin 92, 2012’de 672 ve 2013’ün ilk ayında 584 olmak üzere toplam 4 bin 888 yurttaşa ulaşılarak mesleki eğitimlerin verildiğini bildiren yetkililer, bu kursiyerlerden 2 bin 704’nün kadın, 2 bin 184’ünün de erkek olduğunu açıkladı.

(Kaynak:iha)

Previous Amasya Belediye Başkanı Özdemir Amasya, Yaşam Kalitesini Artıran Bir Şehir Haline Dönüşüyor Dedi.
Sonraki Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

İzmir, sosyal yaşam kampüsünün yarısı tamamlandi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentlilerin pek çok önemli ihtiyacını aynı merkezde giderilebileceği, geniş yelpazede hizmet verecek sosyal yaşam kampüsünü yıl sonunda tamamlamak için çalışmalarını hızlandırdı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Dogu Garajı Projesi tanıtıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaklaşık 10 yıl önce temel kazısı sırasında Antalya kent tarihini değiştiren nekropol, tarihi mezarlık alanının çıktığı bilinen adıyla Doğu Garajı’nda uygulanacak ‘Doğu Garajı ve

Güncel Haberler 0 Yorum

Kadifekale’de yaşayanlar Rant Kurbanı Oldu

CHP İzmir Milletvekilleri Prof. Dr. Hülya Güven, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu,

Güncel Haberler 0 Yorum

ODTÜ’lü öğrenciler Karesi’de

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri bir yıl boyunca şehir planlaması açısından Balıkesir’de araştırma yapacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin Mermeri Dünyayı Süslüyor

Kalitesi, çeşitliliği ve işletmecilik yönüyle Türkiye, dünya mermer sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ünlüler Lüks Sever

Son yıllarda  yatırımcılar tarafından en önemli sektörlerin başmda gelen gayrimenkul, ünlü isimlerin de ilgi odağına girdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.