Diyarbakır’da Ortak Yaşam Alanı 4 bin 888 Vatandaşı İş Sahibi Yaptı.

Metem Bünyesinde 4 Yılda 4 Bin 888 Kişi Meslek Sahibi Oldu.

Diyarbakır Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezi (METEM) bünyesinde açılan kurslar kapsamında 4 yıl içerisinde 4 bin 888 kişinin eğitim alarak iş olanağına kavuştuğu belirtildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2009 yılında yapılan Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda kurulan METEM’den amacın kentteki işsizlikle mücadele etmek olduğu belirtildi. Kent genelinde sosyo-ekonomik güçlenme, travma sonrası ekonomik, kültürel ve psikolojik tahribatı giderme ve kentsel yaşama etkin katılmayı sağlama amacıyla açılan kurslarda 4 yılda 4 bin 888 kişi mesleki eğitim aldı.

Eğitim alan 4 bin 888 vatandaşın büyük bir kısmının iş imkanına kavuştuğu belirtildi. Sosyal yaşamdan dışlanan dezavantajlı toplumsal kesimlerin öz yönetim ve öz yeterlilik kapasitelerini artırmak amacıyla sokak, mahalle ve kent düzeyinde dayanışma, iş birliği ve etkileşimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmayı amaçladıklarını belirten METEM yetkilileri, kurslarda verilen eğitimlerle kentteki işsizlik ve yoksullukla mücadele ettiklerini kaydetti.

2009 yılında 17 alanda meslek edindirme kursuyla eğitim merkezinin faaliyete başladığını belirten yetkililer, 2013 yılında bu sayının 27’ye çıktığını ifade ederek, başlıca kurslarının Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi, aile eğitimleri, doğalgaz boru kaynaklığı, aşçı çıraklığı, doğalgaz iç tesisatçılığı, tekstil, bilgisayar işletmenliği, bilgisayarlı muhasebe, cilt bakımı, kuaförlük, takı tasarım, web tasarım, otomotiv, bilgisayar destekli reklam ve tasarım, kalorifer ateşçiliği, İngilizce dil eğitimi, çocuk gelişimi, çini ve seramik olduğunu söyledi.

Dört yıllık süre içerisinde 2009’da 853, 2010’da bin 687, 2011’de bin 92, 2012’de 672 ve 2013’ün ilk ayında 584 olmak üzere toplam 4 bin 888 yurttaşa ulaşılarak mesleki eğitimlerin verildiğini bildiren yetkililer, bu kursiyerlerden 2 bin 704’nün kadın, 2 bin 184’ünün de erkek olduğunu açıkladı.

(Kaynak:iha)

Previous Amasya Belediye Başkanı Özdemir Amasya, Yaşam Kalitesini Artıran Bir Şehir Haline Dönüşüyor Dedi.
Sonraki Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Balıkesir 5 No’lu Gecekondu Önleme Bölgesi’nde İnşaatlar Başlıyor

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, 1992 yılında başlayan 5 No’lu Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki arsalarda inşaat aşamasına geldiklerini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gaziantep Ulaşım Ana Planı tanıtıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıldan bu yana hazırlanan Gaziantep Ulaşım Ana Planı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapılan toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Adana’da Bölge Adliye Mahkemesi’nin Binası Yükselmeye Başladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Avukat Mehmet Şükrü Erdinç ile il Başkanı Avukat Fikret Yeni, Adana’da açılacak olan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf

Güncel Haberler

İdris Güllüce : Üsküdar, hikmeti üreten bir yer

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in ev sahipliğinde Üsküdar’da belediye başkanlığı yapmış olan eski başkanlar ve belediye meclis üyeleri toplantıda bir araya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ataşehir’de Fiyatlar 2 Milyon Lirayı Gördü

Ataşehir’de Tahincioğlu Gayrimenkul imzasıyla hayata geçirilen Nidakule Ataşehir, 190 ofisten meydana geliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kandıra’ya Dev Spor Salonu Geliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kandıra’da inşa edeceği bin seyirci kapasiteli spor salonunun yapım ihalesini gerçekleştirdi .

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.