Diplomalı işsizliğe çözüm gayrimenkul sektörü

Diplomalı işsizliğe çözüm gayrimenkul sektörü

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, üniversite mezunu işsizlerin gayrimenkul sektöründe istihdamı ile hem ülkenin kanayan yarası olan diplomalı işsizliğin; hem de sektörde nitelikli eleman sorununun çözüleceğini, hizmet kalitesinin artacağını bildirdi.
Köksal Ünal, yaptığı açıklamada, yüzbinlerce üniversite mezununun iş aradığı Türkiye’de, emlak sektörünün ise nitelikli eleman sıkıntısı çektiğini vurguladı. Gayrimenkul almak ya da kiralamak isteyenlerin, yeterli standartların olmadığı ve yetkili yetkisiz herkesin faaliyet gösterdiği sektördeki aracılar nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşadığına işaret eden Ünal, bu nedenle gayrimenkul aracılarına güvenin son derece düşük olduğunu ifade etti. Ünal, “Bu durum, bir uzmanlık konusu olan emlak danışmanlığı mesleğinin itibarına zarar veriyor.

İnternetten ya da kendi başına yaptıkları alımlarda risklerle karşılaşma ihtimali daha yüksek olmasına rağmen hala yüksek orandaki bir alıcı kitlesi, mecbur kalmadıkça profesyonel danışmanlardan hizmet almaktan kaçınıyor. Emlak piyasasında diplomalı ve özel olarak bu işin eğitimini almış kişilerin istihdamının artırılması, sektörde suiistimalleri azaltacak, mesleğin itibarını artıracak, tüketicilerin yaşayacağı riskleri minimize edecektir” diye konuştu.

Gayrimenkul sektörünün kurumsallaştığı ve nitelikli elemanlarla hizmet verdiği Avrupa ve ABD’de en çok kazananlar listesinde emlakçıların yer aldığına dikkat çeken Ünal, ABD emlak kralı başkan adayı Donald Trump’ı örnek gösterdi.
Ünal’ın, işsiz üniversite mezunlarının emlak sektöründe istihdamına ilişkin görüşleri şöyle:
“Sektörümüzün en önemli sorunlarından biri nitelikli personel… Baktığınız zaman genel olarak gençlerde illa bir devlet kuruluşunda çalışmak arzusu var. Sırtını devlete dayayıp ömür boyu bir standartta yaşamak… Bu nedenle biz genelde hiçbir iş yapamayan kişilerden emlakçı yapmaya çalışıyoruz. En çok şikâyetimiz ise sektörde kayıtsız çalışan insanlar. Öte yandan Türkiye’de üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun olup aktif olarak iş arayan 648 bin diplomalı işsiz var. Yaklaşık 30 üniversite bünyesindeki “emlak yönetimi” bölümleri de her yıl yüzlerce mezun veriyor ama emlak meslek yüksekokullarından mezun olanlar ortalıkta yok.

Hükümetin yapacağı bir düzenleme ile emlak yönetimi mezunlarının doğrudan; 2 veya 4 yıllık diğer bölümlerden mezun olanların da çeşitli kurs ya da programlara katılarak emlak yönetimi sertifikası almaları şartıyla sektörde istihdamı sağlanabilir. Gayrimenkul firmalarına, yeni eleman alımlarında bu kişilere belli oranda kontenjan ayırmaları ya da sadece bu tür kişileri istihdam etmeleri şartı getirilebilir.

Emlak piyasasında bireysel olarak faaliyet gösterecek kişilerden de ya ilgili bölüm mezunu olmaları ya da emlak yönetim sertifikası almaları koşulu aranmalıdır. Sektörde kayıt dışı faaliyet gösteren merdiven altı emlakçılara karşı da etkin mücadele ve cezai yaptırım yoluna gidilmelidir. Bu sayede ülkemizin iki önemli sosyal sorunu birden çözülecektir. İşsiz binlerce üniversite mezunu sektöre bir şekilde dâhil edilebilirse; hem diplomalı işsizlik azalacak, hem sektörün itibarı ve hizmet kalitesi artacaktır.”

Previous Tem Vitrin ve Sultanbeyli İdilia projelerinde peşinat yok
Sonraki Aqua Kavaklı projesi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

İder Mobilya çocuklar için yeni koleksiyon hazırladı

Miniklerin renkli dünyasına hızlı bir giriş yapan İder Mobilya, yepyeni çocuk odası takımları ile herkesi kendine hayran bırakıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Nazmi Şahin’den kentsel dönüşüme ada çözümü

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisleri Derneği Başkanı Nazmi Şahin, uzlaşma sorunu nedeniyle kentsel dönüşüm sürecinin tıkandığını belirterek, vatandaşın sağlam konut sahibi olmasını sağlayacak yeni bir model önerdi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Rönesans Karma Projesinde TeknoVinç Rönesans GYO iş birliği

POTAIN kule vinçlerin ve STROS dış cephe malzeme ve personel asansörlerinin satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini 30 yıldır yürütmekte olan TeknoVinç, Maltepe’de yükselen Rönesans Karma Projesi inşaatında, 4’ü farklı

Firma Haberleri 0 Yorum

Çuhadaroğlu halka arzında talep toplama başladı

60 yılı aşan bilgi, kalite ve güvenirliliği ile külçe alüminyumdan profil üretimi ve cephe sistemleri uygulamasına kadar tam entegrasyona sahip Çuhadaroğlu halka arzında talep toplama bugün başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Akfen İncek Loft Her Bütçeye Uygun

Yeni cazibe merkezinde estetik ve kazançlı bir proje Akfen İnşaat’ın konut markası Loft, “İncek Loft” projesiyle Ankara İncek’te toplam 1135 konuttan oluşan projesine başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Global Yatırım Holding’in iletişim danışmanı GTC oldu

17 yıldır Ankara ve İstanbul’da stratejik iletişim danışmanlığı ve devletle ilişkiler konularında hizmet veren GTC İletişim Danışmanlığı, Türkiye’nin lider bağımsız aracı kurumu ve yatırım bankacılığı şirketi Global Yatırım Holding’i de