Devlet bu evlere el koyuyor

Devlet bu evlere el koyuyor

 20 bin yayla evi devlet malı oluyor, sahipleri kira verecek.

Orman arazisi içindeki 20 bini aşkın yayla evi tek tek tespit edilerek kamulaştırılıyor. Yıl sonuna kadar bu binalara Orman Genel Müdürlüğü tarafınadan el konularak içinde oturanlardan bedelinin binde 5’i tutarında kira alınacak.

Orman arazileri içinde kalan 20 bini aşkın yayla evinin işgalcilere kiraya verilmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2013’te çıkardığı ‘Yaylacılık Yönetmeliği’ kapsamında  çalışma başlatan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Toroslar’ın eteklerinde 104 yaylada araştırma yürüttü. Bu yaylalarda orman arazisi içinde kalan 20 binin üzerinde ev ve tesis saptandı.

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Türkiye’de en çok yayla evinin Adana ve çevresinde olduğunu belirterek “2013’te Yaylacılık Yönetmeliği yayınlandı. Bu yönetmelik, yayla alanındaki binaların tespit edilmesini, bunun Bakanlar Kurulu kararıyla yayla alanı ilan edilmesini emrediyor. Bu yönetmelik yeni bir binaya izin vermeden 31 Aralık 2011’den önceki binaların tespitini istiyor. Bu çerçevede 104 yaylada, 20 binin üzerinde orman arazisi içinde kalan bina tespit ettik” dedi.

Evlere standart getiriliyor…
Orman arazisi içinde kalan yerlerin kamulaştırılacağını belirten Acer, hak sahipliği tespitinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Acer “Yayla alanlarında orman arazisi içinde kalan bina ve tesislere el koyuyoruz. Bu çalışma sona erdikten sonra binanın belirlenen bedeli neyse, bunun binde 5’i oranında yıllık kira bedeli almak suretiyle vatandaşın kullanımına verilmesi kararı var. Bu binalar vatandaşın kullanımına verilmeden önce Orman Genel Müdürlüğü’nün sabit kıymetlendirmesine alınıyor. Buralar bizim tapulu binamız, tesisimiz olacak. Bu binaları içinde oturana kiraya vereceğiz.

İstemezse talip olana kiralayacağız. Ayrıca kira sözleşmesi yapılırken, binadaki eksiklerde belirtilecek. Örneğin baca, çatı eksikleri bildirilecek. Yapılacak düzenlemeler bildirilecek. Pencereler PVC ise ahşap yapılması için vatandaş uyarılacak. Belli standartlar getirilerek, kira sözleşmesi yapılacak. Bu kira yatırıldığı, eksiklikler giderildiği sürece vatandaş içinde oturacak. Yoksa biz oraya devlet olarak el koyup, başka bir kiracıya vermek için çalışma başlatacağız” dedi. Acer çalışmaların bu yılın sonunda tamamlanacağını söyledi.
(Kaynak:milliyetemlak.com)

Previous Yeşil binalar zirvesi şubat'ta
Sonraki TOKİ’den modern hastaneler

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin İlk Gayrimenkul Fonu Kuruluyor

Ömer Faruk Çelik, Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kurmaya hazırlanıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan ve Keçiören belediyelerinin 2017 bütçeleri kabul edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, ilçe belediyelerin bütçe görüşmeleri devam ederken, kırsal ve tarımsal faaliyetleri desteklemek yönünde de kararlar alındı.

Güncel Haberler 0 Yorum

En İtibarlılar Belli Oldu

Türkiye İtibar Endeksi’nin sonuçlanna göre, Türkiye’nin en itibarlı 3 firması Koç Holding, Sabancı Holding, Arçelik oldu.

Güncel Haberler

Ankara Uluslararası Fuar Merkezi’nin temeli yarın atılacak

Tamamlandığında dünyanın en büyük ilk 100 fuar alanı içinde yer alacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Saatte 572 Konut El Değiştirdi

Türk emlak piyasası gecen yıl altın dönemini yaşadı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İş Adamlarına Yeşil Pasaport Müjdesi

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şükrü Kızılot, vergisini düzenli ödeyen iş adamlarına yeşil pasaport verilmesinin gündemde olduğunu söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.