DererOmay Mimarlık Özel Röportaj

DererOmay Mimarlık Özel Röportaj

Ankara’da bir çok projenin mimari ve iç mimari tasarımlarına imza atan Derer Omay Mimarlık Ofisi ortakları Batu Derer ve Emre Omay  yakın dönemde hayata geçirecekleri projeler ve Ankara’da inşa edilen konut ofis, avm projeleri hakkında Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle cevapladı;

Yaşam Projeleri : Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

DererOmay Mimarlık : DererOmay Mimarlık olarak mimari, iç mimari proje, proje yönetimi, kontrol ve uygulama alanlarında hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar 1,000,000 m²’nin üzerinde projeyi hayata geçirmiş bir firma olarak her zaman en önemli hedefimiz nitelikli projelere imzamızı atmaktır. Ticari yapılar, otel, konut, restoran, spa, ulaşım ve eğitim yapıları mimari uzmanlık alanlarımız arasında başı çekmektedir. Bununla birlikte, hayata geçirdiğimiz bir çok proje yerli ve yabancı firmalarla uzun vadeli işbirliklerine dönüşmektedir. Bu noktadaki başarımızın yerel ve uluslararası projelerde edindiğimiz tecrübelerimizi, insana, doğaya saygı duyan ve farkındalık yaratan bir anlayışla bütünleştiriyor olmamızdan kaynaklandığını düşünmekteyiz. Tüm çalışmalarımızda müşteri beklentilerine, kullanım ve yaşam kriterlerini değerlendirerek, fonksiyonel, estetik ve akılcı çözümlerle cevap vermek üzerine bir kurgu oluşturmaktayız.

Yaşam Projeleri : Derer Omay Mimarlık Ofisi’nin kuruluş hikayesini  öğrenebilir miyiz?

DererOmay Mimarlık : 2005 yılında ulusal ve uluslararası firmalardaki profesyonel hayatımıza son verip kendi işimizi kurma kararı aldık.  Her ikimizde inşaat firmalarında ve mimari firmalarda yatırımcı ve müteahhit firma tarafının temsilcisi olarak görev yapmıştık. Dolayısıyla masanın iki tarafında da bulunduğumuz bir geçmişten geliyorduk. Türkiye’nin hızlı bir şekilde büyümeye başladığı dönemde, özellikle özel sektör şirketlerinin yatırımlarının ve operasyonlarının hızlandığını fark ettik. Kısacası Türkiye’de firmalar hızla büyümeye ve aynı zamanda yabancı yatırımcıların payı artmaya başlıyordu. Biz de inşaat yatırımlarının yönetimini talep edecek uluslararası firmalara inşaat hizmetleri verebileceğimizi düşündük. Geçmiş tecrübelerimizin ışığında bu konunun yabancı yatırımcılar açısından çoklukla talep edildiğini biliyorduk. Bu sebeple ilk seneler proje ve proje yönetimi hizmetleri vererek çalışma hayatımıza başladık.

Yaşam Projeleri : Mimari çizginizi nasıl tanımlarsınız?

DererOmay Mimarlık : Yerel ve uluslararası projelerde edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda ve konusunda uzman ekibimiz ile her şeyden önce bulunduğu çevreye saygı duyan, çağdaş ve farkındalık yaratan projeleri hayata geçirmeyi hedef almaktayız. Müşteri beklentilerine estetik ve akılcı çözümlerle cevap vererek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bununla birlikte, başta ticari yapılar, otel, konut, restoran, spa, ulaşım ve eğitim yapıları olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz projeleri evrensel mimari dili temsil edecek detaylar üzerine kurgulamaktayız.

Yaşam Projeleri : Bir projeyi hayata geçirirken en çok hangi detaylara önem verirsiniz?

DererOmay Mimarlık : Müşteri beklentilerini en doğru çözümlerle karşılayabilmek, aynı zamandan mimari çizgimizi genel tasarıma yansıtmak projedeki rotamızı belirliyor. Her proje kendi içerisinde mutlaka belirli farklılıklara sahip fakat bütününe baktığımızda ortaya çıkan tasarımın DererOmay Mimarlık çizgisini temsil ettiğini görebiliyoruz. Bununla birlikte, güncel malzemeleri ve teknik detayları mutlaka projelerimize dahil ediyoruz. Dolayısıyla, gerçekleştirdiğimiz projelerle tarzımızı ve uygulamadaki kalitemizi ortaya çıkartabildiğimizi ve böylelikle fark yarattığımızı düşünüyoruz.

Yaşam Projeleri : Ankara’da bir çok projenin Mimari ve İç mimari tasarımlarına imza attığınız. Bu projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

DererOmay Mimarlık : Geçtiğimiz Nisan ayında “İç Mekan, Perakende ve Sergi Tasarımı” dalında “A’Design Award” ödülüne layık görülen Genel Energy Merkez Ofisi, bununla birlikte Ankara Hilton SA Hotel Yenileme Projesi, Alstom Ankara Ofisi, Aecom Ankara Ofisi, Securitas Türkiye Ofisleri , Ertunç Özcan A.Ş. Ofisi, Mona Hotel, Çiftay İnşaat Ofisi, Bayraktar Makina Ofisi, Pegasus Savunma Ofisi, Dece Yazılım Ofisi ve TTopco Ofisi projeleri son dönemde tamamlanan projelerimiz arasında yer alıyor.

Yaşam Projeleri : Yakın dönemde hayata geçireceğiniz projeleriniz nelerdir?

DererOmay Mimarlık : Aktürk İnşaat çiftlik projesi, Pasifik İnşaat Genel Merkez Ofis Binası ve Keifi zincir mağaza tasarım – uygulama projeleri şu anda aktif şekilde devam etmekte olan projelerimiz arasında yer alıyor.

Yaşam Projeleri : Son olarak , Ankara markalı konut, ofis, avm projelerinde giderek artan bir ivme kazandı. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

DererOmay Mimarlık : İstihdam kaynağı yaratması nedeniyle İstanbul’dan sonra nüfusun yönelim gösterdiği ikinci büyük şehir olarak Ankara hızlı bir büyüme içerisinde. Nüfus artışı ile doğru orantılı olarak tüketim de artış gösteriyor. Dolayısıyla alışveriş merkezlerine olan talep giderek artıyor. Diğer tarafta gelişmekte olan bir toplum olarak eski yapıları korumak veya  gerektiği şekilde yenilemek konusunda henüz doğru noktada değiliz maalesef ki. Tamamen yeni baştan inşa etmek ve yeniye olan ilgi toplumumuz için şu an çok daha cezbedici. Bu doğrultuda ve mortgage sisteminin de etkisiyle markalı konut – ofis projelerine olan talep Ankara’da giderek yaygınlaşıyor.

 

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Via Properties'ten yunus parkı açıklaması
Sonraki Ankara konut projeleri binlerce dönüm peyzaj alanı oluşturuyor

Diğer Yazılar

Makaleler

İnşaat sektörünün gelişmesi için neler yapılmalı?

Bildiğiniz  gibi, 2015  yılı  ilk çeyrek büyüme rakamları gayri safi yurt içi  hasıla sabit fiyatlarla yüzde 2,3 arttı.

Makaleler 0 Yorum

Efe Bezci:“Modern şehirleşmeye destek veren kazanacak”

Yaklaşık 40 yıldan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Besa Grup’un genç ve başarılı Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Haziran ayında teslim edilecek Besa Kule İş Merkezi projesini anlattı.

Makaleler 0 Yorum

Ankara’da Yaşam Alanı ve Kentsel Dönüşüm

Nüfusu 6 Milyon kişiye yaklaşan Başkent Ankara’da Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir gelişme yaşanmakta.

Makaleler 0 Yorum

Gazi Çelik: “Müşterilerimiz bizden vazgeçemiyor”

Ankara için çok değerli bir ada olan Urankent’te inşa ettikleri projelerle lüks ve kaliteli konutu şehir merkezine yakın konuma getiren Uransan, büyük başarılara imza atıyor.

Makaleler 0 Yorum

Sezai Mallı : Mütehhitlerin Mamak’a ilgisi artıyor

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (Mim-Der) Başkanı Sezai Mallı,Yaşam Projelerine önemli açılamalarda bulundu.

Makaleler 0 Yorum

Ticari gayrimenkul danışmanı nasıl olunur?

Gayrimenkullerin her zaman insanlar için en önemli yatırım aracı olması ve ekonominin de büyümesi ile birlikte, bu alanda destek sağlayan kişilerin varlığı da bir zorunluluk haline gelmiştir.