Deprem Simav’ı Yeniledi, Çehresini Değiştirdi

 Kütahya’nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011’de meydana gelen, bir kişinin ölümüne sebep olan 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yenilenen konutlar, eğitim kurumları, cami ve Hükümet Konağı sayesinde ilçe modern bir görünüme kavuştu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), deprem sonrası konut ve işyerleri ağır hasar gören vatandaşları, ilçenin Muradınlar mahallesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) yaptırdığı ve 9 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklı olduğu belirtilen 928 konuta 6 ay gibi kısa bir sürede yerleştirmişti. AFAD ilçeye, depremde hasar gören 11 eğitim kurumunun yanı sıra, 7 cami ile ilçe merkezine görkemli bir Hükümet Konağı da yaptı. Bazı vatandaşlar, TOKİ’nin yaptığı konutlar yerine, şehir merkezindeki yıkılan binasının arsasına depreme dayanıklı evler yapmayı tercih etti.

Bu maksatla deprem yönetmeliğine uygun plan ve proje çizdirerek, belediyeden ruhsat alan vatandaşlar inşaatını da kısa sürede tamamlayarak yeni ve modern evlerine taşındı. TOKİ’nin yaptığı konutlar, yeni yapılan modern eğitim kurumları, depreme dayanıklı camiler ve görkemli Hükümet Konağı yanında, vatandaşların hasar gören konutlarının bulunduğu arsasına hem depreme dayanıklı, hem de daha modern yapılar yapması ilçeye estetik bir görünüm kazandırırken çehresini de değiştirdi. Deprem sonrasında Simavlılar daha modern, çağdaş ve estetik görünümlü konutlara kavuşurken, ilçenin çehresi de değişmiş oldu.

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, yapılan yeni konutlarla ilçenin daha güzel bir görünüme kavuşmasından memnuniyet duyduklarını bildirdi. Deprem sürecinde belediyenin konutunu kendi evinin bulunduğu yere yapmak isteyen vatandaşlara büyük kolaylıklar gösterdiğini dile getiren Başkan Karahan, bir yandan da 3 yıl boyunca mahalle aralarında kamyon kamyon enkaz taşıdıklarını ve yeni Simav’ın oluşumuna ellerinden geldiğince katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Depremde 713 binada ağır, bin 504 binada orta, 4 bin 536 binada ise az derecede hasar almıştı.(Haber Kütahya)

Previous Yeni Hasankeyf Sakinlerini Bekliyor
Sonraki Antalya Stadı Yükseliyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı yapıldı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, hayali projeler ve hayali bütçe ile değil ayağı yere basan, ihtiyaca göre hizmet ürettiklerini belirtti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Simav Guinnes Yolunda

Kütahya’nın Simav ilçesinde konut ve işyerlerini jeotermal enerjiyle ısıtma sistemi yaygınlaşıyor.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 17 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 17 Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Eryaman 45924 ada 3 parsel imar planı değişikliği

Ankara Etimesgut Eryaman Mahallesi 45924 ada 3 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 28 Aralık 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tellioğlu:“Biz Sektör Temsilcisiyiz, Rant Temsilinde Olmayız”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının, Anadolu’nun inşaat sektörünü temsil etmediklerini ve Başbakan ile görüşme taleplerinin de; sektörün sorunlarının çözümüne yönelik olmadığını söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut’ta parselasyon planları askıya çıktı

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.