Değer artış kazancı beyanı uyarısı

Değer artış kazancı beyanı uyarısı

Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Temsilcisi Abdullah Kurhan, gayrimenkul alıp satan vatandaşları, değer artış kazancı konusunda uyardı. Kurhan, yaptığı yazılı açıklamada, son beş yıl içerisinde alınan ve satılan gayrimenkulun değer artış kazananın vergi dairesine bildirilmesi gerektiğini kaydetti. Gayrimenkul satışında tapu harcının ödenmesiyle işlemin sonlanmadığını belirten Kurhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Vatandaşlarımızın burada dikkat etmesi gereken ve dikkat etmemesi durumunda ise çok yüksek vergilerle karşılaşabileceği bir konu var. Son 5 yıl içerisinde Türkiye’nin herhangi bir yerinde daire, arsa veya alınmışsa ve bu alınan gayrimenkul alış tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde satılmış ise, bu satış değer artış kazancı olarak vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor.

Örneğin, 50 bin liraya alınan bir daire, alım tarihinden sonraki 5 yıl içerisinde 110 bin liraya satılmışsa, aradaki 60 bin liranın değer artış kazana olarak vergi dairesine beyan edilerek gelir vergisi ödenmesi gerekmektedir. Vatandaş, bu geliri kendiliğinden beyan ederse, vergj dairesinin bazı indirimlerinden yararlanabilir. Fakat vergi dairesi bunu yakalarsa, hiçbir indirimden yararlanılamayacağı gibi vatandaş vergi ziyaı cezası alır ve vergi kaçakçısı durumuna düşer.” (Güneydoğu Güncel Gazetesi/AA)

Previous Akfen GYO 2014 Faaliyet Raporu 3 ülkede 14 şehri anlatıyor
Sonraki Bakanlık yenilenebilir enerji kaynaklarının binalarda kullanımını hedefliyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı : Hedefimiz yaşanabilir çevre ve marka şehirler

Sözlerime başlamadan önce dost ve kardeş ülke Pakistan’da gerçekleşen elim terör olayini şiddetle kiniyorum.

Güncel Haberler 0 Yorum

Noel Baba Müzesi Ziyaretçi Rekoru Kırdı

 Demre ilçesinde bulanan M.S. 4. yüzyıldan kalan Noel Baba Müzesi ve Myra Antik Kenti, 2013 yılını rekorlarla kapattı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hüseyin Oflaz: Tapunuza Sahip Çıkın

İtiraz hakkının 60 günle sınırlı olduğunu hatırlatan uzmanlar, tapusu olanın tedbiri elden bırakmaması gerektiğini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle’de 3 ayrı imar planı değişikliği

Ankara Yenimahalle ilçesi 43053 ada 1 parsel, 60491 ada 2 ve 3 parsel,63539 ada 1 ve 2 nolu parsellere ait imar planı değişiklikleri askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yalıtım Tasarruftur Kampanyası

Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, Türkiyede enerji tasarrufunu sağlamak, binalarda enerji verimliliği için bilinç yaratmak ve enerjideki kayba dikkat çekmek üzere Yalıtım Tasarruftur Kampanyası başlattı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Esenyurt, termal turizmin yeni merkezi olacak

İstanbul’un emlakta yıldızı parlayan ilçelerinden Esenyurt, şimdi de sağlık turizmiyle gündeme gelecek.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.