Çukurova Havalimanı 2 yılda bitecek

Çukurova Havalimanı 2 yılda bitecek

Mersin ve Adana gibi turizm ve ticarette güçlü olan kentlere hizmet vermek amaayla yapılması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı, devlet tarafından yapılacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Çukurova Bölgesel Havalimam’nm Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamından çıkarılarak öz kaynaklarla yapılması için üana çıktı. Genel Müdürlük, iki hafta içerisinde ihaleye çıkarak yapım çalışmalarına hemen başlamayı hedefliyor. Projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olması, yer tesliminden itibaren 2 yılda tamamlanması bekleniyor. Havalimanı 30 milyon yolcuya hizmet verecek ve 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak.

MÜTEAHHİT BATTI, İŞ KALDI

Söz konusu havalimanının ihalesi, 15 Aralık 2011’de yapılmıştı. Havalimanı ihalesinde tek teklif, 357 müyon 71 bin 685 avro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile Sky Liııe Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu’ndan gelmişti. Grubun mali durumundaki bozulma sebebiyle inşaat başlatılamamıştı. İhtiyaca göre kapasitesi artırılabilecek şekilde planlanan havalimanı, ilk aşamada 15 milyon, daha sonra ise gerekli görülürse 30 milyon yolcu kapasiteli olacak. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibanyla Adana-Mersin kara yoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkânı sağlayacak.Türkiye Gazetesi

Previous Dumankaya'dan Fikirtepe ve Gebze'ye yeni konut projesi
Sonraki Kiracı mal sahibine 27 milyar lira ödedi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediyesi Uluslararası standartlarda

TSE’nin her yıl yaptığı denetimlerden alnının akıyla çıkmayı başaran Yenimahalle Belediyesi’nde 3’üncü kez yenilenen belgenin 2’inci gözetim tetkiki de olumlu sonuçlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ev peşinatlarının yüzde 15’i devletten

İnşaat Sektörü Zirvesi’ne katılan  Başbakan Ahmet Davutoğlu konut almak isteyen vatandaşa devletin yüzde 15 katkı vereceğini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Temelli Türkobası 1/5000 nazım imar planı askıda

Ankara Sincan İlçesi, Temelli Türkobası Mahallesi Yerleşim ve Gelişme Alanına ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 24.10.2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İncirli-Söğütlüçeşme Arasında Yeni Metro Hattı Yapılacak

İstanbul’un en önemli ulaşım projesi olarak hayata geçirilen Marmaray’ın benzeri yapılıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sertifikasız İşçi Çalışamayacak

Konya’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “2017’den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek Hem iş güvenliği açışından hem de yapılan işin kalitesi açısından gerekiyor” dedi.

Güncel Haberler

Asyaport Haziran’da açılacak

Tekirdağ Barbaros’ da yapımı devam eden dünyanın sayılı limanlarından olan Asyaport Japonya’dan ve Çin’den ithal edilen vinçlerin montaj çalışmalarının tamamlanması sonrası geçtiğimiz 19 Mayıs itibarıyla deneme çalışmalarına başladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.