Çorum’da 314 Riskli Yapı Bildirimi

Çorum’da 314 Riskli Yapı Bildirimi

Çorum İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi ‘Mayıs Ayı Toplantıları dün gerçekleşen oturumla sürdü.

Meclis Başkanı Halil ibrahim Kayanın yönetiminde gerçekleşen toplantıya katıp üyeler Yurdanur Özzehinli ve Erhan Akar ile İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı. İl Genel Meclisi Salonunda düzenlenen toplantıda Çorum’dakı kentsel dönüşüm çalışmaları ele alındı. Konuyla ilgili olarak hazırlanan arattırma raporu Çevre ve Sağlık Komisyonu Balkanı Yurdanur Özzehinli tarafından Meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.

Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun hakkında bilgi veren Yurdanur Özzehinli, Çorum da bugune kadar ilgili makamlara riskli yapı sayısının 314 olduğunu açıkladı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ne konuyla ilgili 285 dosya teslim edildiğini anlatan Özzehinli , 253 dosyanın onaylanarak Tapu Müdürlüğüne Riskli Yapı” olarak bildirildiğini, bunlardan 82’sınm yıkım işleminin yapıldığını kaydetti Onaylanan dosyalarda 495 konut ve 25 ışyeri olmak üzere toplamda 520 adet  bağımsız birim bulunduğuna dikkat çeken Özzehinli “Yıkımı yapılan riskli binalarda ikamet edenlere 18 aya kadar 2014 yılında aylık 535 lira kira desteği sağlanıyor” dedi.

Yıkılan binaların yerine yapılacak konutlar içm sağlanan faizsiz kredi desteklerinden de bahçedenÖzzehinli ,” Bağımsız bolum başına en fazla 100 bin TL kredi kullanılabiliyor. Üstelik kredi gen ödemeleri 2 yıl anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli olarak gerçekleşiyor Işyerlen için de aynı hükümler geçerli olup sunulan vade 7 yıl olarak belirlenmiş durumda.Ayrıca Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan yapılar vergi ve harçlardan da muaf tutuluyor “ diye konuştu. “Başbakanlık Toplu Konut idaresi (TOKI), afetlere karşı riskli yapı ve ömrünü tamamlamış konutların bulunduğu yerleşim yerlennde uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle 45 bin 24 aileyi dayanıksız yapılardan kurtardı” diyen Özzehinli Çorum da ise bu kapsamda 1.816 konut yapıldığını hatırlattı. Devanede ilk etapta 440, ikinci etapta ise 240 konut yapılacağını anlatan Özzehinli , Çorum Kalesi ve Osmancık Gemici Mahallesi ile ilgili de kentsel dönüşüm projelerinin olduğunu dile getirdi Özzehinli, Karakeçili ve YenıyolMahallelerı’nde de kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.(Sungurlu nun Sesi)

Previous Korucuk TOKİ İçin Son Başvuru 23 Mayıs
Sonraki Kaynaştır Projesi Uygulanmaya Başlandı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Anadolu Yakası, Dev Bir Sosyal Alana Kavuşuyor

Sultanbeyli özlemle beklediği Gölet’e sonunda kavuşuyor. Neredeyse ilçenin belediye olmasına dayanan projenin Belediye Başkanı Hüseyin Keskin seçim döneminde sözünü vermişti. Çalışmaları tamamlanan Gölet’in yakın zamanda dev bir açılışla ilçe sakinlerinin

Güncel Haberler

Çankaya imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, 5201 ada 7 nolu parsel nazım imar planı değişikliği 9 Eylül 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bakan Güllüce: 37 İlde Riskli Alan İlan Edildi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı İdrls Güllüce, kentsel dönüşüm projeleri için anket çalışmaları yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 1 Aralık 2014

Ankara’da 1 Aralık 2014 tarihinde elektrik kesintisi uygulanacak ilçe ve mahalleler aşağıda yer almaktadır;

Güncel Haberler

Mersin’de gözler imar planlarında

Ülke ekonomisinde olduğu gibi Mersin ekonomisinin de lokomotifi hiç kuşkusuz inşaat sektörü.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 26 Mayıs 2016

26 Mayıs 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.