Çorum’da 314 Riskli Yapı Bildirimi

Çorum’da 314 Riskli Yapı Bildirimi

Çorum İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi ‘Mayıs Ayı Toplantıları dün gerçekleşen oturumla sürdü.

Meclis Başkanı Halil ibrahim Kayanın yönetiminde gerçekleşen toplantıya katıp üyeler Yurdanur Özzehinli ve Erhan Akar ile İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı. İl Genel Meclisi Salonunda düzenlenen toplantıda Çorum’dakı kentsel dönüşüm çalışmaları ele alındı. Konuyla ilgili olarak hazırlanan arattırma raporu Çevre ve Sağlık Komisyonu Balkanı Yurdanur Özzehinli tarafından Meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.

Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun hakkında bilgi veren Yurdanur Özzehinli, Çorum da bugune kadar ilgili makamlara riskli yapı sayısının 314 olduğunu açıkladı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ne konuyla ilgili 285 dosya teslim edildiğini anlatan Özzehinli , 253 dosyanın onaylanarak Tapu Müdürlüğüne Riskli Yapı” olarak bildirildiğini, bunlardan 82’sınm yıkım işleminin yapıldığını kaydetti Onaylanan dosyalarda 495 konut ve 25 ışyeri olmak üzere toplamda 520 adet  bağımsız birim bulunduğuna dikkat çeken Özzehinli “Yıkımı yapılan riskli binalarda ikamet edenlere 18 aya kadar 2014 yılında aylık 535 lira kira desteği sağlanıyor” dedi.

Yıkılan binaların yerine yapılacak konutlar içm sağlanan faizsiz kredi desteklerinden de bahçedenÖzzehinli ,” Bağımsız bolum başına en fazla 100 bin TL kredi kullanılabiliyor. Üstelik kredi gen ödemeleri 2 yıl anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli olarak gerçekleşiyor Işyerlen için de aynı hükümler geçerli olup sunulan vade 7 yıl olarak belirlenmiş durumda.Ayrıca Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan yapılar vergi ve harçlardan da muaf tutuluyor “ diye konuştu. “Başbakanlık Toplu Konut idaresi (TOKI), afetlere karşı riskli yapı ve ömrünü tamamlamış konutların bulunduğu yerleşim yerlennde uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle 45 bin 24 aileyi dayanıksız yapılardan kurtardı” diyen Özzehinli Çorum da ise bu kapsamda 1.816 konut yapıldığını hatırlattı. Devanede ilk etapta 440, ikinci etapta ise 240 konut yapılacağını anlatan Özzehinli , Çorum Kalesi ve Osmancık Gemici Mahallesi ile ilgili de kentsel dönüşüm projelerinin olduğunu dile getirdi Özzehinli, Karakeçili ve YenıyolMahallelerı’nde de kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.(Sungurlu nun Sesi)

Previous Korucuk TOKİ İçin Son Başvuru 23 Mayıs
Sonraki Kaynaştır Projesi Uygulanmaya Başlandı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Enflasyon rakamları açıklandı

Merkez Bankası ve piyasaların merakla beklediği Ocak ayı enflasyonu belli oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çeşme’den Neden Ev Alınır

Bir çoğumuzun hayalidir, emekli olunca yazlık bir bölgeye yerleşmek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Zırhlı Birliklerden geçecek yol için protokol imzalanacak

Başkent’te;  Sabancı Bulvarı ile Bağlıca bölgesini, Zırhlı Birlikler arazisi içinden  birbirine bağlayacak bulvar için,

Güncel Haberler 0 Yorum

Termal Kasaba’da Sona Doğru

Denizli’nin travertenleriyle ünlü Pamukkale bölgesine yürüme mesafesinde yer alan Karahayıt, TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesiyle, termal turizmin merkezleri arasında yer alacak.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 10 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 10 Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi

Emlak ve çevre temizlik vergisi birinci taksit ödemeleri mayıs ayının ilk günü itibariyle başlıyor.Belediye, vergi ödemekle mükellef vatandaşları, faiz yüküne karşı zamanında ödeme konusunda uyarıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.