Çevreci Binalarda Dünyada ilk 10’dayız

Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu yeşil binaların yapılmasını gündeme getirdi. Dünyada belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkardı. Yeşil binalar konusundaki yatırımlar ve bu alanda kuvvetlenmekte olan çevreci anlayış Türkiye’de de özellikle son yıllarda kendisini gösterdi. Pek çok gayrimenkul projesi dünyada en yaygın iki sertifika olan Leed ve Breeam sertifikasını aldı ya da alma başvurusunda bulundu.

237 YEŞİL PROJE VAR
US Green Building Council (USGBC) verileri, 2013 yılında Türkiye’nin Leed sertifikalı projeler açısından dünyada ilk 10 ülke arasında olduğunu ortaya çıkardı. USGBC’e göre, Türkiye toplam 237 Leed sertifikalı projesiyle dünyada 9’uncu sırada yer aldı. Türkiye’de çevre dostu binalar konusunda danışmanlık ve denetleme hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis’in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı, araştırmanın gelecek adına umut verici olduğunu söyledi. Bu alanda yapılan çalışmalar hala Türkiye ölçeğinde yeterli olmasa da, böyle hayati bir konuda hem ulusal hem de uluslar arası bazda farkmdalık oluşmasının önemine dikkat çeken Emre Ilıcalı, Türkiye’nin mevcut çabasını birkaç kat artırması halinde ilk 5’te yer almasının zor olmayacağına dikkat çekti.(Sabah)

Previous Akfen GYO'nun Net Aktif Değeri 950 Milyon TL
Sonraki Gayrimenkulde Yabancı İn, Yerli Out

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Ocak 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Vaat edilen ancak yapılmayan sosyal donatılar yargıda

İstanbul´da bir inşaat projesinden daire satın alan A.Ş., projenin reklamlarında olmasına rağmen birçok sosyal ve sportif donatıların gerçekleştirilmediğini belirterek, değer kaybının ödenmesi için dava açtı. A.Ş. dava dilekçesinde, ‘Dairelerle birlikte

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 2 Mart 2016

2 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

TANAP’a Avrupa’dan hibe desteği geliyor

Avrupa Komisyonu’nun, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP), ticari işletim ve tesislerin bütünlüğü yönetim sistemleri aktivitesi için 3,5 milyon avroya kadar hibe desteği sağlayacağı bildirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Adana’da Bölge Adliye Mahkemesi’nin Binası Yükselmeye Başladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Avukat Mehmet Şükrü Erdinç ile il Başkanı Avukat Fikret Yeni, Adana’da açılacak olan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf

Güncel Haberler 0 Yorum

Karayipler’de ada aldı

MSC Cruises Miami’nin yaklaşık 100 km doğusunda yer alan Karayipler’in Bahamalar takım adalarından birini, Bahama hükümeti ile varılan anlaşma sonucu 100 yıllığına kiraladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.