Çevre ve Şehircilik Bakanlığı basın açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı basın açıklaması

16 Aralık 2015 Çarşamba günü bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Avrupa’nın En Kirli Havası Türkiye’de” alt başlıklı haberde, NASA’nın dünya genelinde 195 ülkenin yer aldığı hava kirliliği haritasını yayınladığı bildirilmektedir.

Son 10 yılın verileriyle hazırlanan haritada Avrupa’da hava kirliliği en yoğun yerin Türkiye olduğu ve kirlilik haritasına göre Türkiye’de Tekirdağ ve Erzincan illerinin en kirli havaya Artvin’in ise en temiz havaya sahip olduğu değerlendirmesi haberleştirilmiştir.

Ancak söz konusu habere esas dokümanlar incelendiğinde;
1.NASA’nın dünya genelinde 195 kentin yer aldığı hava kirliliği haritalama çalışmasında Ülkemizde sadece İstanbul, Ankara ve Gaziantep olmak üzere üç ilde azot dioksit ( NO2 )  parametresi değerlendirilmiştir. İstanbul ve Ankara illerinde bu parametre ölçülüyor iken Gaziantep ilinde bu parametrenin izlenmesi henüz gerçekleştirilmemektedir. İstanbul ve Ankara’da ölçülen azotoksit emisyonları ise yıllar içerisinde sınır değerlerin altında seyretmektedir. Söz konusu haberde belirtilen Tekirdağ ve Erzincan’ın en kirli iller olduğu değerlendirmesi NASA’ya ait bir değerlendirme değildir.

2. Haberde kullanılan harita ve hava kalitesi indeksi Air Pollution In World: Real-time Air Quality Index Visual Map (http://aqicn.org//here/) web sitesinden alınmış olup,  bu sitenin 2007 yılında başlayan bir sosyal girişim projesinin ürünü olduğu ve projenin çekirdek kadrosunun Pekin’den olduğu sitenin iletişim bölümünde açık bir şekilde belirtilmektedir.

Sonuç olarak; Yukarıda yer alan bilgilendirmeden de görüleceği üzere haber, farklı kaynaklardan elde edilen bilgileri tek kaynağa aitmiş gibi göstermiştir.

Ülkemizde kurulu tüm hava kalitesi ölçüm istasyonlarından elde edilen hava kalitesi ölçüm verileri eş zamanlı olarak www.havaizleme.gov.tr web sitesinde halkın erişimine sunulmaktadır. Hava kalitesi verileri takip edildiğinde görülecektir ki özellikle kış aylarında bazı zamanlarda bazı illerde sorunlar yaşanıyor olmasına rağmen hava kirliliği sorunu insan sağlığını tehdit edecek boyutta değildir.

Ayrıca bilinmelidir ki, hava kalitesi indeksinin anlık olarak halkın kullanımına sunulabilmesi amacıyla web sitesinde veri doğrulama çalışması henüz gerçekleştirilmemiş ölçüm verileri kullanılmaktadır ve bu durum zaman zaman bazı çevrelerce art niyetli olarak kullanılmakta ve halkımız yanlış yönlendirilmektedir. Halkımız bu tarz spekülatif haberlere itibar etmemeli, doğru bilgiye ulaşmak için www.havaizleme.gov.tr web sitesini takip etmeye devam etmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Previous Mardan Otel ihalenin feshi davası reddedildi
Sonraki Ankara elektrik kesintisi 18 Aralık 2015

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Orhangazi Devlet Hastanesi İçin Çalışmalar Başladı

Hastane arsasında çalışmalar başladı Orhangazi’nin yeni Devlet Hastanesi için çalışmalar başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’nın En Değerli Semti Açıklandı

Satılık konutta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’ya ait aylık ortalama metrekare fiyatı en yüksek olan semtler sıralandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Salih Bezci’den imar süresi uzatımına teşekkür

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, imar yönetmeliklerinde uygulama süresini uzatma kararını kamuoyuna duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye teşekkür etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

İsmet Yıldırım: Camisiz proje olmasın

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, bin konutluk her projede cami bulunması zorunluluğunun getirilmesi gerektiğini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Futbolcunun Yatırımı Gayrimenkul

Gayrimenkul zengini yabancı yıldızlar

Güncel Haberler 0 Yorum

Tezcan Karakuş Candan : 3.kez askıya çıkan ODTÜ imar planı sorunlu

Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzlem Merkezi Şehircilik Komisyonu 3’üncü kez askıya çıkan ODTÜ Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı masaya yatırdı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.