Çevre Dostu Binalara Doğal Taş Önerisi

Çevre kirliliği, küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesi sonucu çevre dostu binaların yapılması yönünde eğilimler gösteren inşaat firmaları, ‘Yeşil Ev’ içerikli ve temalı projelere imza atmaya başladılar.

Kendi tüketimini kendi yaratacak olan, çevreci yeşil ev projeleri, doğaya zarar vermeden, su ve enerji tasarrufu sağlayabilecek sistemleri barındıran hatta kendi enerjisini üreten bina nitelikleri taşıyacak. Bu bağlamda dünyanın en eski ve en dayanıklı inşaat malzemelerinden biri olan mermer, tamamen doğal taş olması nedeniyle yeşil ev projelerinin öncelikli tercihi olarak öne çıkıyor.

Yalıtım sağlıyor…

Tamamen hijyen bir taş olma özelliği, her türlü darbelere olan dayanıklılığı ama en önemlisi ise ısı yalıtımı konusunda sağladığı avantajları nedeniyle doğa dostu olan mermerin sürdürülebilir konut projelerinin önemli bir elemanı olarak dikkat çektiğini ifade eden Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, bugün renk çeşitliliği ve gelişen teknoloji sayesinde 1- 2 cm incelikte kesilebilen mermerin binalarda bir çok yerde kullanılabildiğini söyledi.

Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde ısıyı koruyarak ya da sıcak iklimlerde soğuğu tutarak ısı yalıtımı noktasında tercih edilen mermerin yeşil ev projelerinde enerji tasarrufu sağladığını anlatan Çetinkaya, “Yeni konut projelerinde hem sağladığı yalıtım avantajı hem de gösterişli doğası nedeniyle mermer ön plana çıkıyor” dedi. Yurtdışından ve bilhassa yurtiçindeki lüks konut projelerinden gelen yoğun talepler nedeniyle İstanbul Etiler’de açtığı shovvroom’unda mermerleri sergilediklerini belirten Çetinkaya, “Dünyanın 40 ülkesine ihracat yapan Temmer Mermer, Afyon, Bilecik ve Eskişehir ocaklarından çıkardıkları doğal taşları dünyaya tanıtıyor” dedi.

Hindistan’a mermer veriyor Dünya mermer rezervlerinin % 35’inin Türkiye’de olması ve mermer ihracatının cari açığın ilacı olabilmesi sebebi ile mermer sektörünün ülke ekonomisi için, çok önemli olduğunu da vurgulayan Çetinkaya, 2013 yılını hedefleri doğrultusunda yaklaşık 60 milyon TL ile kapattıkları belirterek, 2014 ciro hedeflerini 75 milyon TL olarak açıkladı. Cirolarının yüzde 80’inin ihracat olduğunu söyleyen Çetinkaya, başta Çin, Hindistan olmak üzere dünyanın hemen her yerine mermer verdiklerini söyledi.(Milliyet)

Previous Çankırı'ya İstihdam Müjdesi
Sonraki Türkmenistan'da Türk Şirketleri Rekor Üstüne Rekorlar Kırıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçilik binası satın alındı

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Büyükelçilik rezidansında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğinin devletin mülkü haline geldiği belirterek, “Irakta aşırı bir bürokrasi var. Benden önceki Büyükelçiler buranın satın alma

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin ilk çip fabrikası Ankara’da kurulacak

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi’nin ortaklığında kurulan Türkiye’nin ilk çip fabrikasının temeli yarın törenle atılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak Patiliköy’e yaşam yolu

Mamak Belediyesi, 500 civarında köpeğin yaşam mücadelesi verdiği ve hayvanseverlerin ulaşımda büyük sıkıntı çektiği bölgeye asfalt döktü.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Ata Mahallesi nazım imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, Ata Mahallesi, 13287 Ada 4, 5 ve 7 sayılı parsellere ilişkin Nazım İmar Plan Değişikliğine gelen itirazların kısmen reddi kısmen kabulüne ilişkin karar ile ilgili Mahkeme Kararı

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 10 Temmuz 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 10 Temmuz 2015  tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Mersin Erdemli’ye Yeni Otogar Yapılacak

Mersin’in Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu bir aksilik olmazsa Kocahasanlı Belediyesi Hali’nin yerine yeni bir otogar yapacaklarını bildirdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.