Çeşme’de 5 yıldızlı 10 otelin imar planı iptal

Çeşme’de 5 yıldızlı 10 otelin imar planı iptal

Altınkum’da çok değerli arazîlere yapılmak istenen oteller, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava üzerine iptal edildi. Çeşme’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013’te 223 hektar alan için yaptıgı Çeşme Altınkum Turizm Merkezi 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı revizyonunu İzmir 1’inci İdare Mahkemesi iptal etti. Davayı açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, plan revizyonunun turizmin kendi kaynağını tüketmesine neden olacak yoğun yapılaşmaya yo laçacagını; mahkemenin ise iptal karanyia bu yanlışın önüne geçtiğini söyledi. 5 yıldızlı 10 otel yatırımının önüne açacak planın iptali, bölgede 8 yıl önce 20 milyon dolar ödeyerek 175 dönüm arazi alan dünyanın sayılı zenginleri arasında gösterilen Rus Mihail Prohorovu da etkileyecek.

Türkiye’de deniz turizminin önde gelen merkezlerinden biri olan ve yatak kapasitesini arttırmak, turizmde çeşitlilik yaratmak için yeni yatırımların yapılması hedeflenen Çeşme’de plan krizi ortaya çıktı. Çeşme’de Türk ve yabana şirketlerin özellikle otel yatırımları için bekledikleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4 Eylül 2013 tarihinde onayladığı izmir Çeşme Altınkum Turizm Merkezi 1/25.000 ölçekli planların iptali istemiyle Şehir Plancılan Odası izmir Şubesi’nce açılan davada karar çıktı.

İzmir 1’inci İdare Mahkemesi, plan revizyonunu bilirkişi raporundaki alanın ağırlıklı olarak turizm altyapısını güçlendirme hedeflendiği için çok çeşitli kentsel fonksiyonlan bünyesinde barındıran herhangi bir kentsel alan olarak ele alınmaması gerektiği belirtildi. Ancak planda idari tesis, sosyal donatı, entegre geri kazanım tesisi alanlan, karayolu, denizyolu gibi fonksiyonların doğal yapısının korunması gereken bu alanda yapı yoğunluğunu arttırmasını, iptal gerekçelerinden biri olarak gösterdi.

Yoğun yapılaşma eleştirisi

Golf tesislerinin bölgenin neresinde olacağının belirlenmemiş olması ve detaylandırılmaması da gerekçeler arasında sayıldı, 1’inci İdare Mahkesi bu gerekçelere dayanarak, ‘İmar mevzuatına, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu mahallinde yapılan bilirkişi incelemesinde tespit edilen planda hukuka uyarlık bulunmaması nedenleriyle dava konusu işlemin iptaline’ karan verdi.

Şehir Plancılan Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Yanmada’nın turizm potansiyelinin geliştirilmesinin, doğal değerlerinin korunmasına bağlı olduğunu söyledi. Buna karşın, Çevre Düzeni Revizyon Planı ile turizmin kendi kaynağını tüketmesine neden olacak yoğunlukta yapılaşma kararlan getirildiğini dikkat çeken Kocaer, ‘Ülkemiz ve ilimizde turizm açısından önemli bir merkez olan Çeşme ilçesinin doğal güzelliklerinin yok edilmesinin, böylesi bir planlama anlayışı ile yoğunluk artışı yaratılmasının, kamu yaran niteliği taşımayan, yalnızca ranta yönelik onaylanmış planın mahkemenin karanyia iptal edilmesiyle yanlışın önününe geçildi’ dedi.Haber Ekspres

Previous Timsah Arena'nın ünü ülke sınırını aştı
Sonraki Çekmeköy'de kadın sığınma evi yapılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Korsan emlakçılar İzmir’de cirit atıyor

İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, korsan emlakçılara savaş açtıklarını belirterek, “İzmir Emlak Kulübü olarak sessizliğimizi bozmaya karar verdik.

Güncel Haberler

Ankara Etimesgut Topçu Mahallesi imar planı değişikliği

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Etimesgut İlçesi, Topçu Mahallesi, imarın 46248 ada 1 sayılı parseline ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 11/05/2015 günü askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Körfez Devleri Biraraya Geldi

“Uluslararası Yatırım Zirvesi”, enerji ve gayrimenkul alanında yarım trilyonluk iş hacmi olan Körfez fonlarını ağırladı.Körfez devleri biraraya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Meram Şefkat Konağı’nda Sona Yaklaşıldı

Acil Hastalara Yardım Vakfınca Konya Meram’da yapılan 400 yataklı Zihinsel Engelliler İçin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olan Şefkat Konağı’nda sona yaklaşıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Başkentli demircilerden proje hamlesi

Ankara Demirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayrettin Yıldırım, ‘Sanayi Sitesi Projesi’nin hayata geçirilmesi ile hizmete girecek yeni sanayi sitesinin, sektöre hizmet veren tüm işletme ve bölümler arasında işbirliği ve

Güncel Haberler 0 Yorum

3.Boğaz köprüsü son hali

3 üncü köprüye ilk çelik tabliyeler yerleştirildi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.