Çeşme’de 5 yıldızlı 10 otelin imar planı iptal

Çeşme’de 5 yıldızlı 10 otelin imar planı iptal

Altınkum’da çok değerli arazîlere yapılmak istenen oteller, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava üzerine iptal edildi. Çeşme’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013’te 223 hektar alan için yaptıgı Çeşme Altınkum Turizm Merkezi 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı revizyonunu İzmir 1’inci İdare Mahkemesi iptal etti. Davayı açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, plan revizyonunun turizmin kendi kaynağını tüketmesine neden olacak yoğun yapılaşmaya yo laçacagını; mahkemenin ise iptal karanyia bu yanlışın önüne geçtiğini söyledi. 5 yıldızlı 10 otel yatırımının önüne açacak planın iptali, bölgede 8 yıl önce 20 milyon dolar ödeyerek 175 dönüm arazi alan dünyanın sayılı zenginleri arasında gösterilen Rus Mihail Prohorovu da etkileyecek.

Türkiye’de deniz turizminin önde gelen merkezlerinden biri olan ve yatak kapasitesini arttırmak, turizmde çeşitlilik yaratmak için yeni yatırımların yapılması hedeflenen Çeşme’de plan krizi ortaya çıktı. Çeşme’de Türk ve yabana şirketlerin özellikle otel yatırımları için bekledikleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4 Eylül 2013 tarihinde onayladığı izmir Çeşme Altınkum Turizm Merkezi 1/25.000 ölçekli planların iptali istemiyle Şehir Plancılan Odası izmir Şubesi’nce açılan davada karar çıktı.

İzmir 1’inci İdare Mahkemesi, plan revizyonunu bilirkişi raporundaki alanın ağırlıklı olarak turizm altyapısını güçlendirme hedeflendiği için çok çeşitli kentsel fonksiyonlan bünyesinde barındıran herhangi bir kentsel alan olarak ele alınmaması gerektiği belirtildi. Ancak planda idari tesis, sosyal donatı, entegre geri kazanım tesisi alanlan, karayolu, denizyolu gibi fonksiyonların doğal yapısının korunması gereken bu alanda yapı yoğunluğunu arttırmasını, iptal gerekçelerinden biri olarak gösterdi.

Yoğun yapılaşma eleştirisi

Golf tesislerinin bölgenin neresinde olacağının belirlenmemiş olması ve detaylandırılmaması da gerekçeler arasında sayıldı, 1’inci İdare Mahkesi bu gerekçelere dayanarak, ‘İmar mevzuatına, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu mahallinde yapılan bilirkişi incelemesinde tespit edilen planda hukuka uyarlık bulunmaması nedenleriyle dava konusu işlemin iptaline’ karan verdi.

Şehir Plancılan Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Yanmada’nın turizm potansiyelinin geliştirilmesinin, doğal değerlerinin korunmasına bağlı olduğunu söyledi. Buna karşın, Çevre Düzeni Revizyon Planı ile turizmin kendi kaynağını tüketmesine neden olacak yoğunlukta yapılaşma kararlan getirildiğini dikkat çeken Kocaer, ‘Ülkemiz ve ilimizde turizm açısından önemli bir merkez olan Çeşme ilçesinin doğal güzelliklerinin yok edilmesinin, böylesi bir planlama anlayışı ile yoğunluk artışı yaratılmasının, kamu yaran niteliği taşımayan, yalnızca ranta yönelik onaylanmış planın mahkemenin karanyia iptal edilmesiyle yanlışın önününe geçildi’ dedi.Haber Ekspres

Previous Timsah Arena'nın ünü ülke sınırını aştı
Sonraki Çekmeköy'de kadın sığınma evi yapılacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mert Yıldızhan:Konut Kalitesinde Avrupa’dan Öndeyiz

Birbiri ardına inşa edilen markalı konutlara sahip Ankara, geniş, ferah ve kaliteli

Güncel Haberler 0 Yorum

Anadolu Bulvarı’na “U” dönüşü

Büyükşehir Belediye Mecfisi’nde. Başkent Ankara’da meydana gelen terör saldırılan nedeniyle hayatını kaybedenler anısına “Kahramanlar Anıtı yapılması kararlaştırıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul Defterdarlığı’ndan Kartal’da Satılık Arsa

İstanbul Defterdarlığı Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Kartal YukarıMahallesindeki  613,02m2 arsayı  1.716.456,00TL. tahmini bedelle 26/11/2014tarihinde satışa sunuyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Altındağ Altınpark Alanı imar planı askıda

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onanan Altındağ İlçesi, Altınpark Alanına ilişkin nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişiklikleri 9 Nisan 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 15 Mayıs 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 13 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Elektrik Abonesine Tazminat Hakkı

EPDK, elektrik piyasası ile ilgili yönetmeliği yeniden düzenledi ve 35 milyon aboneye 50 ile 100 TL arasında tazminat alma hakkı doğdu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.