Cennet Adası’nda Yapılaşmaya Tepki

Cennet Adası’nda yapılaşmaya tepki Marmaris’te koruma altındaki Cennet Adası bölgesinde son yıllarda yapılaşmanın artması, marinaların büyüyerek çekek yerlerinin oluşturulmasından kaygı duyan çevreciler, duruma tepki gösteriyor.

Büyük kısmı milli park olan, doğal güzellikleriyle ünlü turizm merkezi Marmaris’te, son yıllarda Cennet Adası bölgesi ve Yalancıboğaz mevkisinde yapılaşmanın artması, mevcut marinaların büyütülmesi ve çekek yeri ile yat yanaşma yerlerinin oluşturulması, çevrecileri kaygılandırıyor. Sit alanı olan koruma altındaki bölgede marinaların yoğunluğu nedeniyle doğal dengenin bozulmaya başladığını savunan çevreciler, buna en önemli kanıt olarak karaya yakın noktalarda oluşan adacıkları gösteriyor.

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, körfezdeki bütün sahil kesimlerini gezdiklerini, deniz dibinden fotoğraf ile görüntü çekimleriyle tespitler yaptıklarını söyledi. Yalancıboğaz mevkisinde kıyıya yakın yerlerde toprakların yüzeye vurmaya başladığını belirten Kutengin, “Sorduğumuz uzmanlar, bölgeye yapılan aşırı baskı nedeniyle deniz dibindeki toprağın dışarı çıktığını söyledi. Geçen geldiğimizde daha küçük adacıklar halindeydi. Son günlerde bu adacıklar büyüyerek daha geniş alanlar kaplamaya başladı. Bu görüntü çok kaygı verici” dedi. Marmaris Körfezinin yavaş yavaş yok olmaya başladığını iddia eden Kutengin, çevreciler olarak bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için mücadele verdiklerini kaydetti.

Deniz kenarlarının yoğunluk nedeniyle kirletildiğini ifade eden Kutengin, temizledikleri yerlerin de kısa süre sonra yeniden eski haline döndüğünü dile getirdi. Kutengin. turizm bölgesi olan Marmaris’ten ekmek yiyen esnafından otelcisine kadar binlerce insanın doğa bittikten sonra nereye gidip ne yapacağını yetkililerin takdirine bıraktıklarını vurguladı. Cennet Adası civarındaki yapılaşmayı inşaat aşamasından beri takip ettiklerine işaret eden Kutengin, şöyle konuştu: “İlgili bakanlıklardan bunun sorgulamasını yaptık. Bildiğimiz kadarıyla hepsi ruhsatlı ve evrakları tam ancak Marmaris Körfezi kaç tane daha marinayı, çekek yerini kaldırır, bu ufacık körfez daha ne kadar ihlal edilir bilemiyoruz. İlgililerin bu duruma müdahale etmesi gerekiyor. Özellikle son 2 senede marinalar ve oteller nedeniyle körfezde yaşanan kirliliğin boyutunu herkes görüyor.” Marmaris Çevrecileri Derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Ünivertesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliğiyle Marmaris Körfezi’nde bir yıl süren bir araştırma gerçekleştirildi.

Bir yıl süresince her ay gerçekleştirilen ve her seferinde 18 noktadan numuneler alınarak incelenen araştırma sonunda hazırlanan raporda, körfezin ekolojik dengesinin bozulmaya başlandığına dikkat çekildi. Körfezdeki deniz trafiğinin kontrol altına alınması gerektiği bildirilen raporda, kıyı şeridi ve yakın alanlarda inşaatlar yapılması kısıtlanması, ek mendirek, yat limanı gibi denizde kirlilik yükünü artırabilecek tesisler yapılmaması, tur teknelerinin denetim altına alınmasının şart olduğu belirtildi. Açık denizle küçük bir bağlantısı olan ve daha çok bir gölet izlenimi veren Marmaris Körfezi’nde biri Doğu Akdeniz’in en büyüğü olduğu belirtilen 3 marina ile 2 yat çekek yeri bulunuyor. Limana kayıtlı sayıları 4 bini bulan tekne, özellikle yaz aylarında körfezde yoğunluğa neden oluyor.(Ankara Yarın)

Previous Hazır Beton Üretiminde Avrupa'da Birinciyiz
Sonraki Özsubaşı, Lüks Yaşama Çağırıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat Sektöründe Ciro Ve Üretim Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi bu yılın 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 16,1, inşaat üretim endeksi de yüzde 1,1 arttı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kentsel Vizyon Platformu

6 ayda 81 kentin vizyonunu çizdiler.

Güncel Haberler 0 Yorum

En Fazla Çevre Cezası Ege’de Kesildi

Çevre Şehircilik ve Tapu hattı ALO 181’e gelen ihbar ve şikâyetler neticesinde, şikâyete konu olan işletmelere toplam 1 milyon 67 bin 693 TL tutarında ceza kesildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da bahçıvanlık kursu başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine her yıl düzenlediği ve artık Başkent’te geleneksel hale getirdiği “Bahçıvanlık Kursu”na başvurular, 30 Mart Pazartesi günü başlıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yıkımda Hasar Görünce Ne Yapılmalı?

Gelecek 20 yılda ekonominin lokomotifi konumuna gelmesi beklenen kentsel dönüşüm, başta İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin bazı kentlerinde yürütülüyor.

Güncel Haberler

İdris Güllüce’nin 29 Mayıs 2015 İstanbul programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 29 Mayıs 2015 tarihinde Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerîf” İsimli Kudüs Vilayeti Vakıfları Defterinin Transkript ve Aslına Uygun Basımının Tanıtım Toplantısı’na katılacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.