Cemal Tekin:Mobilya Sektörü İhracata Yöneliyor

Türkiye’de istihdam kapasitesi en yüksek sektörlerden biri olan mobilya sektörü “2023’te 500 milyar dolar ihracat” hedefleri doğrultusunda dünyarun 10. büyük mobilya üreticisi olmayı hedefliyor. Dokuz milyar dolarlık genel mobilya sektörünün yüzde 30’unu oluşturan Türk ofis mobilyalan endüstrisi ise, üretimde gösterdiği büyümeyi ihracatta göstermek için 2014 yılında çıtayı yükseltiyor. Hızlı değişim ve yenilik sürecinde olan mobilya sektörü destek ve teşviklerin artırılması halinde 2014 yılında garanti ve teslimat süreleri gibi konularda belirli standartı yakalayarak “2023’te 500 milyar dolar ihracat” hedefleri doğrultusunda orta vadede ihracatını 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye geneli mobilya sektörü ihracat rakamının 2013’te 2 milyar dolan aştığım, ofis mobilyası sektöründe ise 2013 yılının ilk 9 ayında ithalatın 44 milyon dolar, ihracatın ise 155 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Ofis Tekin Genel Müdürü Cemal Tekin, kapasite artınmı ile ihracat hacminin 2014 yılında artış gösterebileceğini kaydetti.

Mobilya sektörünün 2014 yılında da yeni ülke pazarlan ve katma değeri yüksek ürünlerle ihracatı artıracak bir vizyon çizgisinde çalışması gerektiğini belirten Tekin, şöyle konuştu: “Mobilya sektörü, sektörün iş alanlan ve istihdam rakamlanyla gelişmeye açık olması ve potansiyel arz etmesi nedeniyle ekonomimizin lokomotif sektörleri arasında yer alıyor. Küresel pazarlarda rekabet gücünün artırılması için üretimin üzerindeki her türlü malî ve idarî yükün azaltılmasının ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin sürdürülmesi açısından önemi büyük.Markalaşma ve yeni ihracat pazarlarının bulunmasıyla hedeflenenin üzerinde ihracat hacmi yakalayabiliriz.” İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin ve iş yeri nitelikli yapılann artmasının ofis mobilyalarına olan talebi artırdığını kaydeden Ofis Tekin Genel Müdürü Cemal Tekin, “Dünya normlarında her türde ofis mobilya üretimini gerçekleştiren ve ihracatta pazar payını büyüten ofis mobilyası sektörü merdiven altı üretimin engellenmesi, kalifiye eleman yetiştirilmesi ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması ile 2014 yılını geçen yıldan daha parlak geçirebilir, “diye konuştu.(Zaman)

Previous STFA Enerji Sektöründe Daha Büyük Oynamaya Karar Verdi
Sonraki Çeşmeli Müteahhitlere İş Güvenliği Anlatıldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak’ta 5750 Konut Yapılacak

Kira yardımlarının da düzenli olarak vatandaşların hesabına yattığını kaydeden Akgül, yenileme projesi kapsamındaki 5750 konutun bu dönem içinde yapılacağını söyledi. 

Güncel Haberler 0 Yorum

Ilgın’da Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Konya Ilgın’da Beylülbey Mahallesinde kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamındaki evlerin tamama yakını boşaltıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sivas Sıcak Çermik Kaplıcası Bir Yılda 73 Bin Kişiyi Ağırladı

Termal turizmin yaygınlaştığı bir dönemde belediyenin Sıcak Çermik’e yaptığı yatırım, meyvesini vermeye başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

M.Akif Ersoy Mahallesi’nde Mutlu Son

Yenimahalle Belediyesi’nin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde başlattığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı tamamlanan bin 502 konut, kura ile hak sahiplerine teslim edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölcük Devlet Hastanesi’nin temeli Mayıs ayında atılacak

Gölcük’te yaklaşık 5 yıldır dillendirilen yeni Hastane binası nihayet hayal ürünü olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’a beş yeni baraj geliyor

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, İstanbul’da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası’nda olmak üzere 5 yeni baraj planlandığını söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.