Çelik Sektörünün İlk Yarı İhracatı 7,02 Milyar Dolar

Çelik Sektörünün İlk Yarı İhracatı 7,02 Milyar Dolar

Türk çelik sektörünün ilk yarı sonuçları yılsonu hedefi için olumlu sinyaller veriyor.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye’nin çelik ihracatı ilk yarıda değerde yüzde 5,3 azalış ile 7,02 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çelik sektörünün ihracat pazarları arasında büyük bir paya sahip olan Irak’ta yaşanan olumsuzluklar ürün sevkiyatındaki yavaşlamalara sebep olurken, ihracatın düşüşünde de etkili oldu. Bu duruma rağmen Irak, ilk yarıda çelik ihracatındaki liderliğini korudu.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı ilk altı ay verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 azalış ile 7,02 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7,3 düşüş ile 9,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin ilk altı aydaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 9,7 milyon ton; değer bazında ise 8,3 milyar dolara ulaştı. 2014’ün ilk yarısında bölgeler bazında; miktarda 3 milyon 336 bin ton ile Ortadoğu liderliği üstlenirken, bu bölgeyi 1 milyon 739 bin tonla AB ülkeleri ve 1 milyon 28 bin tonla Kuzey Afrika izledi.

Çelik sektörünün 2014 yılı ilk yarısında en çok ihracat yaptığı üç ülke; 1 milyon 37 bin tonla Irak, 807 bin tonla ABD ve 697 bin tonla Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler ABD, İngiltere, Fas, İsrail ve Hollanda olurken; en fazla azalış Suudi Arabistan, Irak, İtalya, Libya ve Umman’da gözlendi. Ocak-Haziran 2014 dönemindeki en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 3 milyon 963 bin ton ile inşaat çeliği, 964 bin tonla profil, 961 bin tonla boru, 882 bin tonla yassı sıcak ve 536 bin tonla filmaşin olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2014 yılı Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında değerde yüzde 3,7 azalış ile 1,07 milyar dolar, miktarda ise yüzde 8,8 azalış ile 1,3 milyon ton olarak gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ilk yarıyıl çelik ihracatı verilerini değerlendirirken; “Türk çelik sektörü olarak 2014 yılının altı aylık bölümünü geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 7,3 değerde ise yüzde 5,3’lük bir gerileme ile kapattık. Buna rağmen yılsonu için hedeflediğimiz 18,5 milyon ton ihracata doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Zira sektörümüz adına özellikle ikinci yarıyılın daha olumlu geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Namık Ekinci “Irak’ta son dönem yaşananlar hepimizin malumu. Ancak Çelik İhracatçıları Birliği olarak yaptığımız çalışmalara dayanarak Irak’taki olumsuz gelişmelerin altı ay içinde giderileceğini ve sürecin yıllara yayılmayacağım umut ederim. Haziran ayı rakamlarında değerde yüzde 40, miktarda ise yüzde 44 civarında bir düşüş yaşanmasına rağmen önümüzdeki aylarda bu kaybı telafi edebilecek Irak’a yönelik yeni ihracat yolları araştırması içinde olup, Güney Irak’ta ürünlerin depolanarak, Irak’ın iç kısımlarına sevkiyatının sağlanması ile ilgili benzeri projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyerek sözlerini bitirdi.(Yenigün İstanbul)

Previous Sakarya'ya Yapılaşma Planı Şart
Sonraki Eskişehir'in 50 yıllık Geleceği Belirlenecek

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Hayalinizdeki Eve 1 Günde Sahip Olma İmkanı

Türkiye’nin ilk hafif çelik sistemle üretilen binasını kuran, depreme dayanıklı ve ekolojik yapılar üreten Steelife, Antalya’da 13-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Yapex Yapı Fuarı’na yeni ürünü Modül Ev’i taşıdı. Steelife,

Firma Haberleri 0 Yorum

SDLG pazara hızlı bir giriş yaptı

İş makinaları sektörünün en önemli buluşmalarından olan Komatek Fuar’ında Türkiye lansmanı yapılan SDLG, pazara hızlı bir giriş yaptı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Rönesans Holding’in tasarım yarışması sonuçlandı

Dünyanın lider inşaat şirketlerinden Rönesans Holding’in “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması, hazırlık seminerlerine 2500’ü aşkın, nihai yarışmaya 1100’ü aşkın mimar ve mühendis adayı katıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Concord İstanbul´un temeli atıldı

Kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe´de ilk inşaat ruhsatı alan Teknik Yapı Concord İstanbul için çalışmalara başladı 

Firma Haberleri 0 Yorum

Hacer Tower Mekke

Mekke Hacer Tower’a Türkler’den rekor talep.

Firma Haberleri 0 Yorum

16 Milyon Renk Tonuyla Aydınlatma Kliksa’da

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, 16 milyon renk tonu seçeneğiyle, “kişiye ve ambiyansa özel” aydınlatma sağlayan Philips hue LED lambaları tüketicilerle buluşturuyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.