ÇEDBİK binalarda enerji verimliliğini artıracak

ÇEDBİK binalarda enerji verimliliğini artıracak

Avrupa’daki Yeşil Bina Konseyleri tarafından başlatılan dünyanın en geniş katılımlı renovasyon (bina iyileştirme) projesi Build Upon, mart ayı itibariyle başladı.

Binalardan kaynaklanan emisyonların azaltılması için başlatılan projenin Türkiye ayağını, ÇEDBİK yürütecek.

Dünyanın en geniş katılımlı bina renovasyon (bina iyileştirme) projesi Build Upon, iklim değişikliğine yol açan mevcut binalarla ilgili çözüm üretmek üzere Avrupa’daki Yeşil Bina Konseyleri tarafından başlatıldı. Bir yıldan fazla süren hazırlıkların ardından Build Upon projesi, 80’den fazla etkinlik düzenleyerek, binalardan kaynaklanan emisyonları azaltmak için çaba harcayan 1000’in üzerinde kurum ve kuruluşu bir araya getiriyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin mevcut bina emisyonları, Avrupa Birliği’nin toplam karbon emisyonlarının yüzde 36’sını oluşturuyor.

Bu da mevcut binaların çevreye daha fazla zarar verdiği anlamına geliyor. Avrupa ülkelerindeki konutların ve ticari binaların enerji verimliliği standartlarına uygun olarak iyileştirilmeleri amacıyla ortaya çıkarılan Build Upon, AB Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Programı kapsamında yürütülüyor. Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İrlanda, İtalya, Letonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye olmak üzere 13 ülkenin Yeşil Bina Konseyleri tarafından yürütülen proje için 2.35 milyon Euro fon sağlandı.

Dünyanın en kapsamlı renovasyon projesinin Türkiye ayağını üstlenen ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği)’in Build Upon Türkiye Direktörü Ahmet Acar projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de mevcut konut stoğunun 19 milyon civarında olduğu düşünülürse, bu binalar sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 30’una sebep olmaktadır. Bu yüzden Build Upon projesinin acil şekilde uygulamaya konması gerekiyor.

Projenin bir parçası olarak Türkiye’nin, AB ile geliştirdiği ilişkiler çerçevesinde enerji mevzuatı konusunda birçok kazanım elde edeceğine inanıyoruz. Yeşil bina konseyleri düzeyinde devam edecek olan bu proje sayesinde, Türkiye’nin mevcut bina stoğu değerlendirilerek enerji verimliliği politikaları ve eylemleri gözden geçirilecek, kilit oyuncular tarafından çözüm yolları ortaya konacak ve ülkemiz için makul adımlar atılmasının önü açılacaktır.”

Proje 2017’ye kadar devam edecek
Dünya Yeşil Binalar Konseyi CEO’su Terri Wills’in verdiği bilgilere göre iklim değişikliğiyle ilgili mücadele konusunda mevcut binalar Avrupa’nın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Merkezi ve yerel yönetimlerden inşaat şirketlerine, malzeme üreticilerinden finans kurumlarına kadar birçok kuruluşun içerisinde yer aldığı Build Upon, Avrupa’daki mevcut binaları, yeşil binalara dönüştürerek enerji verimliliğine büyük katkı sağlayacak. Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WorldGBC) ve Avrupa Bölgesel Ağı (ERN) tarafından desteklenen Build Upon, renovasyon için hükümetleri, endüstri kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini destekliyor. AB mevzuatı kapsamında bu stratejilerin 30 Nisan 2017’ye kadar oluşturulması gerekiyor. Build Upon, iki temel platform üzerinde ilerliyor: RenoWiki internet sitesi ve 13 ülkenin önemli şehirlerinde gerçekleştirilecek 80’in üzerinde etkinlik. RenoWiki ve etkinlik programları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için www.buildupon.eu internet sitesi incelenebilir.

Previous 10 AVM’de ışıklar kararacak
Sonraki Ofton Cityscape’te yatırımcılarla buluşuyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Kent Buca Evleri

Buca’ya süper proje Önemli tesisi kente kazandıran Hak İnşaat. Kent Buca Evleri projesiyle ‘Ultra’ konforu ilçeyle buluşturacak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Göl Panorama Evleri Teslim Tarihi

Merak edilen proje satışta. TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle, Be – Ma inşaat tarafından Bahçeşehir’in karşısında hayata geçirilen Göl Panorama Evleri görücüye çıktı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Nuvo Dragos Projesi

Özderici GYO, Maltepe’de eski Singer Fabrikasfnın bulunduğu arazisinde başlattığı 999 dairelik Nuvo Dragos projesinin ilk etabının teslimatına başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Gazbeton’dan Yeni yalıtım Plağı Minepor

İnşaat sektörüne ilişkin yasa ve yönetmeliklerdeki gelişmeler, binaların enerji performanslarına ve malzemelerin yalıtım özelliklerine dikkat edilmesini zorunlu kılıyor.

Firma Haberleri

Gayrimenkul yatırımlarında vergi avantajı dönemi başladı

Gayrimenkul sektöründe son dönemin en önemli konularından olan “Gayrimenkul Yatırım Fonları” (GYF), hem bireysel yatırımcıya hem yabancı fonlara hem de devlete avantaj sağlıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

MyVia Bahçe 3.Etab Haziranda Teslim

Gözde Grubu ve Ontan İnşaat tarafından Bornova’da hayata geçirilen MyVia Bahçe projesiyle ilgili bilgiler veren Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, projede satışların hızla devam ettiğini söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.