ÇEDBİK binalarda enerji verimliliğini artıracak

ÇEDBİK binalarda enerji verimliliğini artıracak

Avrupa’daki Yeşil Bina Konseyleri tarafından başlatılan dünyanın en geniş katılımlı renovasyon (bina iyileştirme) projesi Build Upon, mart ayı itibariyle başladı.

Binalardan kaynaklanan emisyonların azaltılması için başlatılan projenin Türkiye ayağını, ÇEDBİK yürütecek.

Dünyanın en geniş katılımlı bina renovasyon (bina iyileştirme) projesi Build Upon, iklim değişikliğine yol açan mevcut binalarla ilgili çözüm üretmek üzere Avrupa’daki Yeşil Bina Konseyleri tarafından başlatıldı. Bir yıldan fazla süren hazırlıkların ardından Build Upon projesi, 80’den fazla etkinlik düzenleyerek, binalardan kaynaklanan emisyonları azaltmak için çaba harcayan 1000’in üzerinde kurum ve kuruluşu bir araya getiriyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin mevcut bina emisyonları, Avrupa Birliği’nin toplam karbon emisyonlarının yüzde 36’sını oluşturuyor.

Bu da mevcut binaların çevreye daha fazla zarar verdiği anlamına geliyor. Avrupa ülkelerindeki konutların ve ticari binaların enerji verimliliği standartlarına uygun olarak iyileştirilmeleri amacıyla ortaya çıkarılan Build Upon, AB Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon Programı kapsamında yürütülüyor. Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İrlanda, İtalya, Letonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye olmak üzere 13 ülkenin Yeşil Bina Konseyleri tarafından yürütülen proje için 2.35 milyon Euro fon sağlandı.

Dünyanın en kapsamlı renovasyon projesinin Türkiye ayağını üstlenen ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği)’in Build Upon Türkiye Direktörü Ahmet Acar projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de mevcut konut stoğunun 19 milyon civarında olduğu düşünülürse, bu binalar sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 30’una sebep olmaktadır. Bu yüzden Build Upon projesinin acil şekilde uygulamaya konması gerekiyor.

Projenin bir parçası olarak Türkiye’nin, AB ile geliştirdiği ilişkiler çerçevesinde enerji mevzuatı konusunda birçok kazanım elde edeceğine inanıyoruz. Yeşil bina konseyleri düzeyinde devam edecek olan bu proje sayesinde, Türkiye’nin mevcut bina stoğu değerlendirilerek enerji verimliliği politikaları ve eylemleri gözden geçirilecek, kilit oyuncular tarafından çözüm yolları ortaya konacak ve ülkemiz için makul adımlar atılmasının önü açılacaktır.”

Proje 2017’ye kadar devam edecek
Dünya Yeşil Binalar Konseyi CEO’su Terri Wills’in verdiği bilgilere göre iklim değişikliğiyle ilgili mücadele konusunda mevcut binalar Avrupa’nın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Merkezi ve yerel yönetimlerden inşaat şirketlerine, malzeme üreticilerinden finans kurumlarına kadar birçok kuruluşun içerisinde yer aldığı Build Upon, Avrupa’daki mevcut binaları, yeşil binalara dönüştürerek enerji verimliliğine büyük katkı sağlayacak. Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WorldGBC) ve Avrupa Bölgesel Ağı (ERN) tarafından desteklenen Build Upon, renovasyon için hükümetleri, endüstri kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini destekliyor. AB mevzuatı kapsamında bu stratejilerin 30 Nisan 2017’ye kadar oluşturulması gerekiyor. Build Upon, iki temel platform üzerinde ilerliyor: RenoWiki internet sitesi ve 13 ülkenin önemli şehirlerinde gerçekleştirilecek 80’in üzerinde etkinlik. RenoWiki ve etkinlik programları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için www.buildupon.eu internet sitesi incelenebilir.

Previous 10 AVM’de ışıklar kararacak
Sonraki Ofton Cityscape’te yatırımcılarla buluşuyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Soyak Siesta Oxygen

İzmir’de 36 ay vade ve sıfır faiz seçeneği sundu.

Firma Haberleri 0 Yorum

Haluk Sur Görevi Bıraktı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatınm Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, görevi bıraktı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Boşaltılan askeri arazilere ne olacak?

Kent merkezlerindeki askeri alanların şehir dışına alınması sonrası herkes tek bir soruya kilitlendi: Boşaltılan askeri arazilere ne olacak?

Firma Haberleri 0 Yorum

ParkOran Ofiste Çalışma Hayatı Başladı

Başkentin en ileri gelen firmaları burada Ankara’nın en prestijli yaşam alanlarından ParkOran’ın hemen yanında yer alan ve Başkentin ileri gelen firmalarını ağırlayan ParkOran Ofiste, çalışma hayatı başladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Fuga Mobilya’dan yeni yatak odası koleksiyonu

Modern mobilyalara özgün tasarım anlayışı kazandıran Fuga Mobilya; en yeni yatak odası modeli Diamond ile sezona düşsel ve iddialı bir giriş yapıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Akfen GYO 2014 Faaliyet Raporu 3 ülkede 14 şehri anlatıyor

İddialı faaliyet raporlarıyla dikkat çeken Akfen GYO, yatırımcılarının karşısına şehir rehberi (city guide) konsepti ile hazırlanan 2014 Faaliyet Raporu ile çıkıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.