Caretta Caretta Hastanesi Yapılmasına Tepki

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) işbirliğinde, İztuzu kumsalında yapılması planlanan hastaneye tepki gösterdi. İKUP sözcüsü Murat Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastane yapılmak istenen alanın koruma altında olduğunu, bölgeye 1990’lı yıllardan bu yana hiçbir şekilde yapılaşma izni verilmediğini söyledi.

Bölgeye caretta caretta hastanesi yapılmasıyla nesli tehlike altında olan bir kısmı endemik türlerin kaybolacağını iddia eden Demirci, “Bu bölgede caretta carettaların yanında başka endemik türler de var. Dünyada sadece Muğla’da yaşayan Göcek Karasemenderi’nin yaşam alanı, DEKAMER’in hastane yapmak istediği ormanlık alan ve çevresi. Böyle bir alana herhangi bir şekilde bina yapmak istemeleri bizi çok şaşırttı” dedi.

Demirci, Göcek Karasemenderi’nin DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska’nın da araştırma yaptığı bir tür olduğunu ifade etti. Göcek Karasemenderi üzerinde bilimsel araştırma yapmış bir bilim adamının, bu canlının yaşam alanına bina yapmak istemesini ilginç bulduğunu ifade eden Demirci şöyle konuştu: “Pamukkale Üniversitesi ve DEKAMER’in doğaya daha duyarlı olmasını ve koruma alanı içerisinde bu tür faaliyetler yapmamasını istiyoruz. Bilimsel alanda birçok başarısı olan hocamızın isminin lekelenmemesini istiyoruz. Projenin güzel olduğunu, sadece yerinin yanlış olduğunu söylüyoruz. Turistler buraya doğal güzelliği bozulmadığı için geliyor. Kumsalda sadece küçük birkaç baraka var, bunlar haricinde hiçbir yapı yok. Bu kapsamda DEKAMER’in tesisinin düzenlenmesi gerekiyor. Buna katılıyorum fakat yeri burası değil.”

(Kaynak:yeniasir.com.tr)

Previous Fettah Tamince Sit Alanına Otel Yapıyor
Sonraki İstanbul'da Markalı Konut Sayısı Yaklaşık 400 Bin

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Adana Ulaşım Çalıştayı Tamamlandı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce “Şehrimizi Birlikte Yönetiyoruz” vizyonu kapsamında düzenlenen, akademik-bilimsel temele dayanan etkinlikler serisinin ilki olan ve 13-14 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen “Yeni Büyükşehir Yönetiminde Adana Kenti Ulaşım Çalıştayı” tamamlandı.

Güncel Haberler

Ankara Gölbaşı İncek imar planı değişikliği

Gölbaşı İlçesi, İncek Mahallesi 170 ada 2,3,4,5 ve 6 parsellerde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 17 Ağustos 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da patlamanın olduğu meydana Demokrasi Meydanı ismi verildi

Ankara’da 99 kişinin hayatını kaybettiği, 250’ye yakın kişinin yaralandığı patlamanın meydana geldiği Tren Garı’nın önündeki meydana, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla, “Demokrasi Meydanı” ismi verildi.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 3 Haziran 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 3 Haziran 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Sporda Markalaşacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğinde Antalya’da yapımına başlanan 33 bin kişilik stadyumda çalışmalar devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat Sektöründe Çalışan Kadın Sayısı Artıyor

İnşaat sektörüne titiz çalışma ve detaycılığı getirdiklerini söyleyen sektörün kadın temsilcileri, özellikle satış ve pazarlama noktasında

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.