Çakırkaya Manastırı Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Gümüşhane’nin Şiron ilçesindeki tarihi Çakırkaya Manastırı’nın restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.
Gümüşhane’nin Şiran ilçesindeki tarihi Çakırkaya Manastırı’nın restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şiran İlçesi Çakırkaya (Kelür) köyü 1295 rakımdaki Kozağaç mevkisinde, kaya oyularak kurulan Çakırkaya Manastırı’nın turizme kazandırılması gerektiğini, bu amaçla proje hazırladıklarını söyledi. Manastırın 65 metre yüksekliğe sahip kayanın oyularak yapıldığını söyleyen Yalçın, manastırdan günümüze kilise, şapel ve birkaç küçük mekanın ulaşabildiğini ifade etti.

Manastırdaki orijinal kilisenin içerisinde, kayalardan yontularak oluşturulmuş sekiz destek sütün bulunduğunu anlatan Yalçın, “Bu sütunların alt kısımları tamamıyla kırılmış durumdadır. Sadece üst seviyedeki sarkıt şeklindeki parçalarıyla günümüze ulaşan sütunların kalan izlerinde, sütunların gayet düzgün yontulduğu görülmektedir. Kilisenin zemini bir kaya kilisesi için son derece düzgün yapıldı. Kiliseye ait bir giriş ve üç mazgal pencere bulunmaktadır” diye konuştu.

Manastırın 13 ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığının tahmin edildiğini, 1848 yılında Piskopos Jeremias Georgas tarafından yeniden kurulduğunu anlatan Yalçın, şunları kaydetti: “Çakırkaya Manastırı tamamıyla kaya kütlesi oyularak yapılmış. Alanı 15×7 metre boyutlarındadır. Bu manastırı restore edebilmek için kurumumuzca Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) kaynaklarından ‘Gümüşhane Tarihini Koruyor’ projesi kapsamında restorasyon projesi hazırladık. Projemiz Trabzon Koruma Kurulunca onaylandı. Manastırın turizmine kazandırılması için 64 bin liralık proje hazırladık. Kaynak temin edilmesi halinde aslına uygun restore edilecek.” Çakırkaya Manastırı Şiran ilçesi Çakırkaya Köyü Kozağaç mevkisindeki Çakırkaya Manastırı, kaya kütlesinin itinalı işçilik ile oyulmasıyla meydana getirilmiş. Doğu-batı istikametinde sıra destek sütunuyla üç bölüme ayrılan manastırdaki kilisenin taşıyıcı öğeleri arasında kalan dört sütunun meydana getirdiği kare bölümde ise bu bölümü örten, özel bir inşaat tekniği olarak kabul edilen ve elips şekilli bir kubbe inşa etmek için kullanılan kubbeli tonoz pandantifi kullanılmış.(Ankara Son Söz)    

Previous Havutlu Üstgeçidini İstiyor
Sonraki Kadınlar Günü'ne Özel Ödeme Planı Başlattı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’da Kiralık Ev Kalmadı

Okulların tatil olması, evlilik sezonunun başlamasına bir de kentsel dönüşüm eklenince İstanbul’da özellikle Anadolu yakasında kiralık ev bulmak güçleşti.

Güncel Haberler 0 Yorum

İmar yasasından halka bir vergi gelmeyecek

Başbakan Davutoğlu, “İmar Yasası’nda herhangi bir şekilde vatandaşlarımızın sahip oldukları arazi, arsa ve evin değer kazanması dolayısıyla ayrıca bir vergi gelmesi söz konusu değildir” ifadelerini kullandı

Güncel Haberler 0 Yorum

Erdoğan Bayraktar’dan “Muhteşem Dönüşüm” haberine yanıt

06.03.2015 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin birinci sayfasında manşetten duyurulup, ekonomi sayfasında yayınlanan “Muhteşem Dönüşüm” başlıklı asılsız habere ilişkin itiraz ve zorunlu açıklamadır.

Güncel Haberler

İnşaatçılar, müteahhitlik hizmet yasasını bekliyor

Kepez Müteahhitler Derneği Başkanı Süleyman Akbıyık, müteahhitlik hizmet yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Akbıyık, “Bu meslek her önüne gelenin müteahhit olduğu bir alan olmaktan çıkarılmalıdır” dedi

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaata Satışlar Düşerken Yapı İzin Ruhsatları Patladı

Konut satışlarındaki büyük düşüşlere karşılık, inşaat sektörünün yeni yapı izin ruhsatlarında artış hız kazandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 29 Ocak 2016 Antalya programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 29 Ocak 2016 tarihinde Antalya’da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2015 Yılı Faaliyetlerinin Değerlendirme Toplantısına katılacaktır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.