Çakırkaya Manastırı Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Gümüşhane’nin Şiron ilçesindeki tarihi Çakırkaya Manastırı’nın restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.
Gümüşhane’nin Şiran ilçesindeki tarihi Çakırkaya Manastırı’nın restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı bildirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şiran İlçesi Çakırkaya (Kelür) köyü 1295 rakımdaki Kozağaç mevkisinde, kaya oyularak kurulan Çakırkaya Manastırı’nın turizme kazandırılması gerektiğini, bu amaçla proje hazırladıklarını söyledi. Manastırın 65 metre yüksekliğe sahip kayanın oyularak yapıldığını söyleyen Yalçın, manastırdan günümüze kilise, şapel ve birkaç küçük mekanın ulaşabildiğini ifade etti.

Manastırdaki orijinal kilisenin içerisinde, kayalardan yontularak oluşturulmuş sekiz destek sütün bulunduğunu anlatan Yalçın, “Bu sütunların alt kısımları tamamıyla kırılmış durumdadır. Sadece üst seviyedeki sarkıt şeklindeki parçalarıyla günümüze ulaşan sütunların kalan izlerinde, sütunların gayet düzgün yontulduğu görülmektedir. Kilisenin zemini bir kaya kilisesi için son derece düzgün yapıldı. Kiliseye ait bir giriş ve üç mazgal pencere bulunmaktadır” diye konuştu.

Manastırın 13 ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığının tahmin edildiğini, 1848 yılında Piskopos Jeremias Georgas tarafından yeniden kurulduğunu anlatan Yalçın, şunları kaydetti: “Çakırkaya Manastırı tamamıyla kaya kütlesi oyularak yapılmış. Alanı 15×7 metre boyutlarındadır. Bu manastırı restore edebilmek için kurumumuzca Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) kaynaklarından ‘Gümüşhane Tarihini Koruyor’ projesi kapsamında restorasyon projesi hazırladık. Projemiz Trabzon Koruma Kurulunca onaylandı. Manastırın turizmine kazandırılması için 64 bin liralık proje hazırladık. Kaynak temin edilmesi halinde aslına uygun restore edilecek.” Çakırkaya Manastırı Şiran ilçesi Çakırkaya Köyü Kozağaç mevkisindeki Çakırkaya Manastırı, kaya kütlesinin itinalı işçilik ile oyulmasıyla meydana getirilmiş. Doğu-batı istikametinde sıra destek sütunuyla üç bölüme ayrılan manastırdaki kilisenin taşıyıcı öğeleri arasında kalan dört sütunun meydana getirdiği kare bölümde ise bu bölümü örten, özel bir inşaat tekniği olarak kabul edilen ve elips şekilli bir kubbe inşa etmek için kullanılan kubbeli tonoz pandantifi kullanılmış.(Ankara Son Söz)    

Previous Havutlu Üstgeçidini İstiyor
Sonraki Kadınlar Günü'ne Özel Ödeme Planı Başlattı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Altyapı projeleri gayrimenkul sektörünü canlandıracak!

Hazırladığı 2016 yılı ilk çeyrek raporu ile sektörün nabzını tutan dünyanın önde gelen ticari gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Cushman & Wakefield, 3. Köprü, İzmit Körfez Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havaalanı

Güncel Haberler 0 Yorum

Kocaoğlu Kentsel Dönüşümün Rantını Vatandaşa Vereceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin gelişmesinden doğan rantı bölge insanına verecek bir dönüşüm politikası izlediklerini söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tüketici Kanununda cezalar artıyor

İdari para cezaları 1 Ocak tan itibaren yüzde 10,11 oranında artırılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Beşir Atalay Ankara Otonomi’yi ziyaret etti

Kendisinin İçişleri Bakanı olduğu süre zarfında, şehir içi otomobil satışına ilişkin genelgeyi destekleyen Beşir Atalay Otonomi’yi ziyaret etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

İş Kazalarındaki Artış Meclis Gündeminde

İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İş Sağlığı Güvenliği yasasının kabul edilmesinden sonra iş kazalarında meydana gelen artışın sebeplerini meclis gündemine taşıdı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İMKON: “Müteahhitlik sektörü, vakit kaybediyor”

“Müteahhitlik Hizmet Yasası” 2014 yıl sonuna kadar çıkarsa, İnşaat ve Müteahhitlik sektörü, 2015 yılında Türkiye’de ve Dünya’da, büyük bir atılım yapacaktır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.