Bursa’da Tarihi Mescit İlk Günkü İhtişamına Kavuşuyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Bat Pazarı çarşısındaki 500 yıllık Davut Paşa Mescidini de ilk günkü ihtişamına kavuşturuyor.

Bursa’nın yaşayan canlı bir müze kent olması doğrultusunda ilk dönem Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılarına, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, çarşının kalbindeki bir eseri daha ayağa kaldırıyor. Tarihi Çarşı Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Büyükşehir Belediyesi Kayhan Reyhan bölgesindeki 500 yıllık Davut Paşa Mescidinin restorasyon çalışmalarına hız verdi. Bat Pazarı çarşısında yer alan ve Sultan 2. Beyazıt’ın veziri Davut Paşa tarafından yaptırılan tarihi mescit, geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı çarşıya ayrı bir değer katacak.

Özgün halini alıyor…
Restorasyonu tamamlanan Eskişehir Han’ın hemen arkasında yer alan Davut Paşa Mescidinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Reyhan ve Kayhan bölgesindeki tarihi aks üzerindeki çalışmaların bir bütün olarak ele alındığını dile getiren Başkan Altepe, Bat Pazarı çarşısındaki 350’ye yakın işyerinde de cephe ve tabela düzenlemesi yapıldığını hatırlattı. Tarihi bölge içinde yer alan Davut Paşa Mescidinin de özgün halini alması için başlattıkları çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Çarşı ve hanlar bölgesinin doğu kısmını oluşturan Kayhan bölgesindeki tüm tarihi yapılan özgün halini alıyor. Yaptığımız çalışmalarla çarşımızın değeri de artıyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Previous İBB’den Silivri’ye 1 milyar TL çevre yatırımı
Sonraki Next Level'da Süit Daire satışları Başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Günlük kayıtdışı kiralamanın oluşturduğu tehdit büyüyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), günlük kayıt dışı olarak kiralanan yerlerin yasal statüye kavuşturulması için başlattığı çalışmaları hızlandırarak sürdürüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ihlamur Konağı’nda Yaşlı Kabulüne Başlandı

İnşaat sektörünün saygın firmalarından Renkyol’un, Ankara Yaşamkent’te hayata geçirdiği Ihlamur Konağı Yaşlı Yaşam Merkezi’nde yaşlı kabulüne başlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Karatay’a yeni projeler geliyor

Karatay Belediyesi, bu yıl da bin 100 kişilik cami, Şehir Parkı ve 3 bin kişilik kır düğünü salonunun da arasında bulunduğu önemli projeleri hayata geçirecek

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Hurdacılar Sitesi Kavşağı’na yeni bağlantı noktası

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çevre Yolu ve Anadolu Bulvarı’nın kesiştiği noktada bulunan Hurdacılar Sitesi Kavşağı’na yeni bir bağlantı noktası inşa ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Arsadan Tarih Fışkırdı

Gümüşlük’ün Çukurbük ve Kadıkalesi mevkilerinde inşaat için yapılan sondaj çalışmalarında, içlerinde kemik, kaplar ve kül kalıntıları olan mezarlar bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mahkeme AOÇ davasını reddetti

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ankapark Projesi’nin, Atatürk’ün Vasiyetine uygun olmadığı gerekçesiyle TMMOB’a bağlı 4 odanın açtığı davayı mahkeme, “Bu kurumları

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.