Boşuna ödediğiniz vergileri nasıl geri alırsınız?

Boşuna ödediğiniz vergileri nasıl geri alırsınız?

Kanunla belirtilen kimi vatandaşların emlak vergisi ödemek zorunda olmadıklarını bu sayfalarda çokça yazdık.

Ancak konu hakkında bügi sahibi olmayanlar, ödemelerini yapmayı sürdürüyor. Eğer belediye de ses çıkarmıyorsa, bu kişiler kendilerini vergi mükellefi sanmaya devam ediyor.

Kanuni dayanak
200 metrekareyi aşmayan tek dairesi olan; engelliler, işsizler, şehitlerin dul ve yetimleri ile emekliler emlak vergisi ödemez. Bunu Emlak Vergisi Kanunu Madde 8’de görebilirsiniz: “Geliri olmayanlar (işsizler ve ev hanımları) ile geliri kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunan emekliler ve engelliler, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde, bu meskenleri için sıfır oranlı vergi öderler.”

Belediyeye başvurun ‘
Haberim yoktu emlak vergilerini ödedim. Şimdi ne yapabilirim?’ Bu sorunun yanıtı ise gayet basit. Öncelikle vergiden muaf olduğunuza dair konutun bağlı olduğu belediyeye dilekçe verin. Sonrasında boşuna ödediğiniz emlak vergilerinin iadesine sıra gelir. Yine belediyeden alacağınız formu doldurup, teslim edin. Akabinde düzeltme yoluyla geçmiş yıllara ait ödediğiniz emlak vergilerinin iadesini talep edin.

Geri almak hakkınız
Belediyeden paranızın iadesini almak hakkınız. Belediyeler de bunu vermekle yükümlü. Eğer ret cevabı alırsanız yılmadan. Bazen emekli ya da ev hanımlarına, eşinin gelirinden sebep geri ödeme yapılamayacağı söylenebilir. Ancak eşin geliri de emlak vergisi iadesinin yapılmasına engel olmaz.Şebnem Ber/Posta

Previous Keller Williams gençlerle buluşuyor
Sonraki ONS İncek'te yabancıya satış artıyor

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yeşil Binalarla İlgili Yönetmelik Taslağı Hazır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Sürdürülebilir Yeşil Bina” ile “Sürdürülebilir Yerleşme Belgelendirme Sistemlerine İlişkin yönetmelik taslağı hazırladı.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Bir vergi 7 vergiyi birden zıplatıyor

Bilin bakalım hangi vergi? O vergide, ciddi bir artış olursa, olay bununla sınırlı kalmıyor. Kendisi dahil 7 vergi ve harcı zıplatıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ev kusurlu çıkarsa ne yapılacak?

Satın alınan evin kusurlu çıkması karşısında haklarınız olduğunu unutmayın.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Şirketler bankalara ödedikleri masrafları faiziyle geri alacak

Yargıtay, Bankaların Şirketlerden Aldığı Masraflar Hakkında Kesin Karar Verdi!

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yeni mevzuat önümüzdeki ay uygulamaya geçiyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İnşaat sektöründeki belirsizlikler ortadan kalkacak. Mükellefin kafasınI karıştıran uzun, karmaşık, anlaşılmaz mevzuat sadeleştirilecek.”

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yeni Tüketici Kanunu Yarın Yürürlükte

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, kart aidatı başta olmak üzere kredilerle ilgili tüketicilere yönelik yeni düzenlemeleri anlattı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.