Bir Mimari Tasarımı İyi Tasarım Yapan Şey Nedir

Son yıllarda hemen her sektörde çok kullanılan bazı tabirler var; özel tasarım, tasarım ödüllü, kişiye özel gibi. İnşaat sektörü projeleri de bu moda tabirlerden nasibini alıyor elbette. Kişiye özel ve özel tasarım inşaat sektörü için çok iddialı olsa da tasarım ödüllü projelere sıklıkla rastlıyoruz. Her ödüllü projenin adil ve gerçek bir seçimden geçtiğini söylemek mümkün olmasa da bazı ödüllü projeler gerçekten bir Türk projesi olması dolayısıyla bile takdire şayan. Peki, son kullanıcı için konut projelerinde tasarım sözcüğü nasıl okunmalı, nasıl anlaşılmalı? Bir mimari tasarımı iyi tasarım yapan şey nedir?

Benim için çok net iki grup mimar var. Birinci grup sadece tasarlıyor, ikinci grup bu tasarımları projelendiriyor. Yani biri işin sanatsal kısmını ikincisi de matematiğini gerçekleştiriyor. İkisini de başarabilen mimarlar bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Sanatsal olarak çok değerli, çok çarpıcı projelerin uygulanması imkansız olabildiği gibi, inşası çok basit projelerin de tasarım açısından hiçbir değeri olamayabiliyor. Ama günün sonunda, ortaya çıkan projede kullanıcı bir mekana giriyor o mekana bayılıyor ya da bayılmıyor. O mekanda rahat yaşayabiliyor ya da yaşayamıyor.

Herkesin tasarımı kendine
Bizim sektörümüzde bir projeyi iyi bir tasarım yapan şey, o projenin sizin zevkinizdeki ve konforunuzdaki en üst çıtada olmasıdır. Yani, iyi tasarım çemberi kırmaya değil yine sizin çemberinizin çapını genişletmeye yaramalıdır. Bir konut projesini gezerken çok etkilenebilirsiniz. Ama o projede bir hafta kaldığınızda eski yıkık dökük evinizi özleyebilirsiniz. Eğer sadece alışkanlıklarınıza bağlılıktan değilse bu kaçış, sebebi basittir; o tasarım size uygun değildir. Defilelerde gördüğümüz her elbise nasıl bizim vücut tipimize uymazsa, gördüğünüz her güzel proje de sizin hayat tarzınıza uymayabilir.

Bir projeyi gezerken yapacağınız ilk şey eski evinizde sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri belirlemektir. Odaları küçük ama sayıca çok olan bir evde yaşıyorsanız size açık mekanlar, loft adıyla satılan projeler etkileyici gelebilir. Ama eğer küçük çocuklarınız varsa veya aniden gelen misafirlere karşı yıllarca bir odayı döküntü odası olarak kullanmışsanız, açık mekanlar sizin için bir azap olabilir.

Her tasarım kendi konfor alanını yeniden tanımlar. Her iyi mimari proje her insana hitap etmez. O yüzden siz siz olun kendi zevkinizin, tercihlerinizin adını koyun. Listelediğiniz şeyler arasında ‘belki de’ gibi esnek ifadeler varsa, satınalım yapmadan mutlaka mekanları kiralayın. Ha bir de Ayn Rand’ın Hayatın Kaynağı’nı okuyun. Sadece çok iyi bir kitap okumakla kalmaz bir de mimari tasarıma başka bir gözle bakarsınız.( Ceren Kumbasar/Vatan )

Previous Siteler'e Hayat Verecek Adım
Sonraki Gaziantep’te Ticari Emlak’ta Fiyatlar Dövize Endeksli

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Belediyelerce alınan “asfalt parası” zorunlu mu?

Belediyeler tarafından yapılan asfaltlama, yeni yol yapımı veya yol genişletmesi nedeniyle son dönemlerde gayrimenkul sahiplerinden kamuoyunda “asfalt parası” olarak adlandırılan bir bedel alınmakta olduğu görülmektedir.

Güncel Haberler 0 Yorum

Balçova’daki Yeni Teleferik Tesislerinin Yapımına Başlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova’daki yeni teleferik tesisleri çalışmasında direklerin dikimine başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Van çevre yolu imar planı masaya yatırıldı

Van Ekonomi Konseyi; çevre yolu, imar planı ve 18. madde uygulamalarının bir an önce çözüme kavuşturulması için toplandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Deniz Karataş TİMFED Yönetiminde

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu’nun (TİMFED) 5. Olağan Genel Kurulunu 30 birlik başkanları ve 80 bin üyeyi temsil eden delegasyonun yüksek katılımıyla TOBB Birlik Merkezi’nde Ankara’ da gerçekleştirildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Boğaziçinin İmarı Görüşülüyor

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan Batıkent Metrosu Yarın Açılıyor

Ankara trafiğine ve toplu taşıma sistemine yeni bir soluk kazandıracak Sincan-Batıkent Metrosu, yarın (12 Şubat Çarşamba) hizmete açılıyor. Türkiye’nin zirvesinin geleceği Sincan Harikalar Diyarı’ndaki açılış törenine; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.