BELMEK’te Kayıtlar Başladı

BELMEK’te Kayıtlar Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganıyla yola çıktığı ve 1994 yılından beri bayanlara el becerisi kazandırmak amacıyla devam ettirdiği Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), 2014–2015 kurs dönemi kayıtları başladı.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Selma Okuroğlu, Türkiye’nin en büyük yerel yönetim okulu olan Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın (BELMEK) heyecanla beklenen yeni dönem kayıtlarının başladığını belirterek, 6 bölge temsilciliği ile 151  kurs merkezinde kayıtların devam ettiğini kaydetti.
Belediye Beceri Edindirme Kurslarının (BELMEK), kayıtlarının başlaması ve kursiyerlerin yeterli sayıya ulaşması ile birlikte kurslarda yeni eğitim dönemine başlayacaklarını vurgulayan Okuroğlu, “Ankara’da BELMEK çatısı altında bu yıl 6 ayrı bölgede, 151 kurs yerinde, 31 ayrı branşta, 431 usta öğretici ile kurslar düzenlenecek” dedi.  

-20 YILDA BELMEK’LERDEN 232 BİN BAŞKENTLİ KADIN MEZUN OLDU  
Başkentli kadınların yeni bilgi ve becerilerle donatılması ve meslek sahibi olmalarına aracı olmak amacıyla 1994 yılında başlatılan BELMEK kurslarının kısa dönemde tüm Türkiye’ye de örnek olduğuna dikkat çeken Okuroğlu, “Kentin dört bir yanında en ücra köşelere kadar yayılan, her yıl binlerce kadına ulaşan kurslarla, kadınlara hem meslek sahibi olma hem hobi edinme hem de kaliteli zaman geçirme imkanı sunuluyor. 20 yıldır başarıyla uygulanan kurslarımızdan bugüne kadar 232 bin 821 Başkentli kadın mezun oldu” diye konuştu.
           
-“HER EV BİR ATÖLYE OLACAK”
“Her ev bir atölye olacak” sloganıyla yola çıkan BELMEK’lerin bu amaç doğrultusunda verdiği mezunlarının başarı hikayeleriyle dolu olduğunu vurgulayan Okuroğlu, şunları söyledi:
“Hem Ankaralı hanımların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini hem de meslek sahibi olmalarını sağlayan kurs merkezlerinin bir süre sonra müdavimi olan kadınların kimi nakış ustası, kimi el sanatları ustası, kimi de resim, rölyef, mozaik gibi dallarda sanatçı kimliğine kavuştu.  

BELMEK kursiyeri hanımların el emeği göz nuru ebruları, çinileri, nakışları, yaptıkları pek çok güzel işler evlerinin en güzel köşelerini süslerken, kimi kursiyerin de meslek olarak seçtikleri becerileri aile bütçelerine katkı sağladı.  Özellikle boş vakitlerini değerlendirmek isteyen kursiyerlerimizin, meslek kapısı olan BELMEK’ler yanı zamanda sağlam kurulan dostluk ve arkadaşlıklarında merkezi oldu. Ayrıca yaz döneminde de  çalışan ve üniversite öğrencilerine de kurslar açarak BELMEK olarak kurslarımızdan faydalanmaları ve becerilerini geliştirmelerine olanak sağlıyoruz.
 
-31 AYRI BRANŞTA, UZMAN HOCALARDAN KURS
Şehrin dört bir tarafında oluşturulan merkezlerde açılan kurslara katılmak isteyen Başkentli kadınların kayıt için; diploma ve kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ile Çankaya, Çayyolu, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle’deki BELMEK bölge merkezleri ile 151 kurs yerine başvurmaları gerekiyor.
Kurslar, bu yıl “Makine Nakışı, El Nakışı, Sim Sırma, İğne Oyası, Şiş Dantel, Tel Kırma, Dantel Anglez, Giyim, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Ahşap Boyama, Kumaş Boyama, İpek Pentur, Tezhip-Hat, Minyatür, Ebru, Çini, Seramik, Mozaik, Rölyef , Ahşap Rölyef, Taş Bebek, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği, Turistlik El Sanatları, Ev Ekonomisi-Yemek, Resim, Kilim, El Örgücülüğü” olmak üzere toplam 31 branşta yapılacak.

BELMEK MERKEZLERİNİN ADRES VE TELEFON NUMARALARI:

Çankaya Bölgesi          433 82 71
Çayyolu Bölgesi           235 78 64
Keçiören Bölgesi         352 44 52
Mamak Bölgesi           320 56 17
Sincan Bölgesi            271 03 42
Yenimahalle Bölgesi     315 62 99

Previous Ağaoğlu Sukuk İhracı İçin Kolları Sıvadı
Sonraki AFSİAD: Mermer İhracatının Düşmesi Büyümeyi Yavaşlattı

Diğer Yazılar

Kültür 0 Yorum

Ankara Sincan’a yeni yaşam alanları

Sincan Belediyesi, ilçeyi birbirinden önemli sosyal merkezlerle donatmaya devam ediyor.

Kültür 0 Yorum

Mamak Kıbrıs Mahallesi’ne üçlü kompleks

Mamak’ı hizmetleriyle geleceğe taşırken, sosyal sorumluluk bilinciyle de yatırımlarına yön veren Mamak Belediyesi, 10.000 metrekarelik alanda içerisinde aile merkezi, gençlik merkezi ve kapalı pazar alanı olarak hizmet verecek üçlü tesisin

Kültür 0 Yorum

Midyat’ta engelsiz yaşam merkezi açılıyor

Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı tarafından, Mardin’in Midyat ilçesine, engelli ve kimsesiz çocukların yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ yapılıyor.

Kültür 0 Yorum

Sincan’a kongre ve kültür merkezi yapılacak

Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Projeler Şehri” Sincan’ı anlattı.  Başkan Tuna, Kentsel Yenileme Projesindeki son durumdan Kültür ve Kongre Merkezine, 2. Çevre Yolu Projesinden Konaklara kadar pek çok

Kültür 0 Yorum

Altındağ’da mahalle kütüphaneleri inşa ediliyor

Altındağ’da gerçekleştirdiği başarılı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilçenin çehresini değiştiren Altındağ Belediyesi, yalnızca fiziki yapıyı değiştirmekle kalmayıp, sosyal ve kültürel yapıyı da değiştirmek için projeler üretiyor.

Kültür 0 Yorum

Tarihi Zile evleri restore ediliyor

Zengin tarihi dokusu ile dikkati çeken Zile’de, eski evler aslına uygun restore edilerek, turizme kazandırılıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.