BELMEK’te Kayıtlar Başladı

BELMEK’te Kayıtlar Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganıyla yola çıktığı ve 1994 yılından beri bayanlara el becerisi kazandırmak amacıyla devam ettirdiği Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), 2014–2015 kurs dönemi kayıtları başladı.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Selma Okuroğlu, Türkiye’nin en büyük yerel yönetim okulu olan Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın (BELMEK) heyecanla beklenen yeni dönem kayıtlarının başladığını belirterek, 6 bölge temsilciliği ile 151  kurs merkezinde kayıtların devam ettiğini kaydetti.
Belediye Beceri Edindirme Kurslarının (BELMEK), kayıtlarının başlaması ve kursiyerlerin yeterli sayıya ulaşması ile birlikte kurslarda yeni eğitim dönemine başlayacaklarını vurgulayan Okuroğlu, “Ankara’da BELMEK çatısı altında bu yıl 6 ayrı bölgede, 151 kurs yerinde, 31 ayrı branşta, 431 usta öğretici ile kurslar düzenlenecek” dedi.  

-20 YILDA BELMEK’LERDEN 232 BİN BAŞKENTLİ KADIN MEZUN OLDU  
Başkentli kadınların yeni bilgi ve becerilerle donatılması ve meslek sahibi olmalarına aracı olmak amacıyla 1994 yılında başlatılan BELMEK kurslarının kısa dönemde tüm Türkiye’ye de örnek olduğuna dikkat çeken Okuroğlu, “Kentin dört bir yanında en ücra köşelere kadar yayılan, her yıl binlerce kadına ulaşan kurslarla, kadınlara hem meslek sahibi olma hem hobi edinme hem de kaliteli zaman geçirme imkanı sunuluyor. 20 yıldır başarıyla uygulanan kurslarımızdan bugüne kadar 232 bin 821 Başkentli kadın mezun oldu” diye konuştu.
           
-“HER EV BİR ATÖLYE OLACAK”
“Her ev bir atölye olacak” sloganıyla yola çıkan BELMEK’lerin bu amaç doğrultusunda verdiği mezunlarının başarı hikayeleriyle dolu olduğunu vurgulayan Okuroğlu, şunları söyledi:
“Hem Ankaralı hanımların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini hem de meslek sahibi olmalarını sağlayan kurs merkezlerinin bir süre sonra müdavimi olan kadınların kimi nakış ustası, kimi el sanatları ustası, kimi de resim, rölyef, mozaik gibi dallarda sanatçı kimliğine kavuştu.  

BELMEK kursiyeri hanımların el emeği göz nuru ebruları, çinileri, nakışları, yaptıkları pek çok güzel işler evlerinin en güzel köşelerini süslerken, kimi kursiyerin de meslek olarak seçtikleri becerileri aile bütçelerine katkı sağladı.  Özellikle boş vakitlerini değerlendirmek isteyen kursiyerlerimizin, meslek kapısı olan BELMEK’ler yanı zamanda sağlam kurulan dostluk ve arkadaşlıklarında merkezi oldu. Ayrıca yaz döneminde de  çalışan ve üniversite öğrencilerine de kurslar açarak BELMEK olarak kurslarımızdan faydalanmaları ve becerilerini geliştirmelerine olanak sağlıyoruz.
 
-31 AYRI BRANŞTA, UZMAN HOCALARDAN KURS
Şehrin dört bir tarafında oluşturulan merkezlerde açılan kurslara katılmak isteyen Başkentli kadınların kayıt için; diploma ve kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ile Çankaya, Çayyolu, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle’deki BELMEK bölge merkezleri ile 151 kurs yerine başvurmaları gerekiyor.
Kurslar, bu yıl “Makine Nakışı, El Nakışı, Sim Sırma, İğne Oyası, Şiş Dantel, Tel Kırma, Dantel Anglez, Giyim, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Ahşap Boyama, Kumaş Boyama, İpek Pentur, Tezhip-Hat, Minyatür, Ebru, Çini, Seramik, Mozaik, Rölyef , Ahşap Rölyef, Taş Bebek, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği, Turistlik El Sanatları, Ev Ekonomisi-Yemek, Resim, Kilim, El Örgücülüğü” olmak üzere toplam 31 branşta yapılacak.

BELMEK MERKEZLERİNİN ADRES VE TELEFON NUMARALARI:

Çankaya Bölgesi          433 82 71
Çayyolu Bölgesi           235 78 64
Keçiören Bölgesi         352 44 52
Mamak Bölgesi           320 56 17
Sincan Bölgesi            271 03 42
Yenimahalle Bölgesi     315 62 99

Previous Ağaoğlu Sukuk İhracı İçin Kolları Sıvadı
Sonraki AFSİAD: Mermer İhracatının Düşmesi Büyümeyi Yavaşlattı

Diğer Yazılar

Kültür 0 Yorum

Kyzikos Antik Kenti’nde Yeni Kazı Dönemi Başladı

Erdek ilçesinde yer alan ve bazı araştırmacılar tarafından “dünyanın sekizinci harikası” kabul edilen “Hadrian Tapınağının da bulunduğu Kyzikos Antik Kenti’nde yeni kazı dönemi başladı.

Kültür

Sincan sosyal merkezlerle donatılıyor

Sincan Belediyesi, ilçeyi birbirinden önemli sosyal merkezlerle donatmaya devam ediyor.

Kültür 0 Yorum

Sincan Güngörmüşler Konağı’na yoğun ilgi

Güngörmüşler Konağı, her gün yüzlerce güngörmüşe kucak açıyor.

Kültür 0 Yorum

Karşıyaka’da üniversite temeli bugün atılıyor

Karşıyaka’nın uzun yıllardır beklediği üniversite hayali gerçeğe dönüştü.

Kültür 0 Yorum

Türkiye’nin En Büyük Müze Kompleksi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi ve Arkeopark Projesinde büyük mesafe katedildi.

Kültür 0 Yorum

Anafartalar Konukevi’nde 5 yıldızlı otel konforu

Soysal belediyecilik anlayışını bir ilke haline getiren Altındağ Belediyesi, Ankara’da tedavi gören ancak konaklama masraflarını karşılayamayacak durumda olan hasta ve hasta yakınlarına kucak açıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.