Bayraktar İnşaat, aylık 850 bin liralık kirayı az buldu

Bayraktar İnşaat, aylık 850 bin liralık kirayı az buldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet binasının sahibi Bayraktar İnşaatın patronu Mehmet Bayraktar, söylentilerden bunaldı, bakanlığa “İstediğiniz zaman binayı boşaltabilirsiniz” dedi. Her ay 850 bin liralık kirayı az bulan Bayraktar, Aile Bakanlığı’nın gökdeleni boşaltması halinde 3 kat fiyata özel sektöre kiralayacağını iddia etti.

Aile Bakanlığı’na ısmarlama gökdelen yapıp fahiş bedele kiraladığı iddialarıyla gündemden düşmeyen Bayraktar İnşaatın sahibi Mehmet Bayraktar, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. İlk kez basının karşısına geçen Bayraktar, “Öyle iddia edildiği gibi gökdeleni devletin siparişi üzerine ya da ısmarlama yapmadım. Özel sektörü düşünerek inşa ettim. Ancak Bakanlık’tan geldiler, binayı kiralamak istediklerini söylediler. Ben de toptan olduğu için metrekaresini 18 liradan kiraya verdim. Şuanda da metrekare bedeli 21 lira” dedi.

“VERGİ DAHİL AYDA 850 BİN LİRA KİRA ALIYORUM”
Mehmet Bayraktar, Aile Bakanlığı’na iki kuleden birini kiraladıklarını, kiralanan bölümün toplam 37 bin 500 metrekare olduğunu anlattı. Bakanlık’tan vergisi dahil ayda 850 bin lira kira bedeli aldığını açıklayan Bayraktar, “Binayı toptan kiraladıkları için fiyatı ucuz tuttum. Yoksa yanındaki binanın metrekaresini şu anda 52 liradan kiraya veriyorum. Bakanlık bugün çıksa orayı da 52 liradan kiralarım” diye konuştu.

“1.5 YILLIK KİRA BEDELİ UÇTU”
Mehmet Bayraktar, binaları içi boş olarak inşa ettiklerini, kiralayan ya da satın alanların ihtiyaçlarına göre içini kendilerinin yaptırdıklarını söyledi. Ancak Aile Bakanlığı’nın binanın içinin de kendilerinden yapılmasını istediğini belirten Bayraktar, “Binanın içini yapınca 1,5 yıllık kira gelirim uçtu. Kira sözleşmemiz 6 yıl artı istek halinde ilave 1 yıl. Arsa dahil iki kulenin maliyeti 300 milyon lira. Kira tutarına göre, o binanın kendini amorti etme süresi 14-15 yılı geçer. Kiralamanın kârı yok. Erken çıktıkları anda zarardayım” dedi.

“İSTERSENİZ ERKEN ÇIKABİLİRSİNİZ”

Bayraktar, şöyle devam etti:
“Bakanlık 9 ayrı binada dağınık vaziyette çalışıyordu. Hepsi biraraya geldi. O binada bin 500 kişi çalışıyor. Ben devletin yerinde olsam tüm kamu kurumlarına bina kiralarım. Devlet bu kalitede bina yapamaz. Pahalıya maleder, 3 yıl sonra da dökülür. 3 ay önce kendilerine gittim, istediğiniz zaman çıkabilirsiniz, dedim. Şimdi kendi binalarını yapmak için proje hazırladılar. Bakalım kaç yılda yapacaklar, ertesi yıl ne kadar tadilat masrafı çıkacak göreceğiz.
 
Ticari açıdan boşaltmaları daha iyi. 7 yıllıktı kontratı biz öne çektik. Binalarını yapar yapmaz boşaltacaklar. Biz söylentilere, sansasyonlara alışık değiliz. Biz ticaretin peşindeyiz. Her gün bir sürü iftira atılıyor. Özel sektörle çalışmak çok daha iyi.”(Aysel Alp/Hürriyet)

Previous Aselsan Gölbaşı tesisi 157 milyon dolar yatırımla açıldı
Sonraki Sincan'a yeni üniversite geliyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri

İş GYO’nun Güneşli ofis binası satıldı

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (İş GYO)İstanbul Küçükçekmece  Halkalı’da bulunan Güneşli ofis binası 69 milyon 500 bin TL’ye Sun Turizm İnşaat Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Dumankaya en beğenilen inşaat şirketi oldu

Dumankaya İnşaat adına gerçekleştirilen Bilinirlik ve Marka Algı Araştırması’nın Nielsen tarafından hazırlanan 2015 sonuçlarına göre Dumankaya, tüketici beğeni oranını 2014’e göre yükselterek yine açık ara en beğenilen inşaat şirketi oldu,

Firma Haberleri 0 Yorum

Autodesk’ten geleceğin şehirlerine yatırım önerileri

Üç boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence alanlarında dünyanın önde gelen yazılım şirketi Autodesk, vatandaşını dinleyen şehir planlamacılarına gelecek tüyoları veriyor

Firma Haberleri 0 Yorum

Akbatı AVYM, Sabre’de Finalist

Akiş GYO tarafından geliştirilen Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi, SABRE Ödülleri’nde “Akbatı Yaşam Platformları” projesiyle

Firma Haberleri 0 Yorum

Bahçekent Flora’da İnşaat Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO AŞ güvencesiyle,İzka İnşaat, Dağ Mühendislik ve Sıtar İnşaat ortaklığıyla, Başakşehir’de hayata geçirilen Bahçekent Flora’da inşa çalışmaları hızla devam ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ofis Tekin “Ofisini Tasarımınla Konuştur” Yarışmasında Dereceye Giren İş Sahibi Oluyor

Ofis Tekin Exclusive’in ilk 3 dereceye girenlere istihdam garantisi verdiği “Ofisini Tasarımınla Konuştur” yarışmasında son katılım tarihi üniversitelerden gelen talep üzerine 27 Aralık 2014’e uzatıldı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.