Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları sergisi açıldı

Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları sergisi açıldı

“Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” Sergisi Sanal Mimarlık Müzesi’nde açıldı

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2010 yılında sergilenen, Osmanlı döneminde “Saray Mimarı”, “Padişahın Başmimarı” gibi unvanlarla devlette çok itibarlı mevkilere yükselen Rum mimarların eserlerinin de yer aldığı “Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” sergisi, kaçırmış olanlar için  www.mimarlikmuzesi.org adresinden Türkçe, www.archmuseum.org adresinden İngilizce olarak yeniden sergileniyor. Küratörlüğünü Mimar Hasan Kuruyazıcı’nın yaptığı sergi, İstanbul’un şekillenmesinde rol oynayan ve bugün adı unutulmuş Rum mimarların katkılarını ortaya koymayı amaçlıyor.

Bugün adları unutulmuş olan Rum mimarların İstanbul’a kazandırmış oldukları eserleri bir araya getiren “Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” sergisi İstanbul’un mimari, tarihi, sanatsal ve kültürel hazinesini geliştirmeyi hedeflerken, İstanbul’un çok da bilinmeyen yüzünü gün ışığına çıkarıyor. İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2010 yılında sergilenen; Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Projeler Direktörlüğü’nün destekleriyle hayata geçirilen “Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları” sergisini kaçırmış olanlar,  Sanal Mimarlık Müzesi; www.mimarlikmuzesi.org ve www.archmuseum.org adreslerinden ziyaret edebilir.

İstanbul’da eserleriyle yaşayan mimarlar arasında, “mimar-ı saray-ı humayun” (saray mimarı) unvanını taşıyan ve 1880 yılında Taksim’deki Aya Triada Kilisesi’ni yapan Vasilaki Bey İoannidis ve oğlu “sermimar-ı hazret-i şehriyari” (padişahın başmimarı) unvanlı Yanko Bey İoannidis gibi önemli ve çok üst mevkilere kadar yükselmiş mimarlar serginin en dikkat çekici taraflarından birini oluşturuyor. Sergide ayrıca, 1895 yılında inşa edilen Heybeliada Ruhban Okulu’nun mimarı Perikles Fotiadis, 1881 yılında inşa edilen Özel Fener Rum Lisesi’nin mimarı Kostandinos Dimadis ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’nin mimarı A. Manoussos da yer alıyor.

Bugün hâlâ Sultanhamam, Eminönü, Karaköy, Beyoğlu, Tarlabaşı, Sıraserviler, Pangaltı, Adalar, Boğaziçi, Kadıköy çevresinde bütün görkemiyle ayakta duran ve bu bölgelerin günümüzde de geçerliliğini sürdüren mimari karakterinin oluşmasını sağlayan iş hanlarının, apartmanların, okulların ve kiliselerin mimarlarının toplum tarafından tanınmıyor olduğu fikrinden yola çıkan sergi, alanında bir ilk olma özelliği de taşıyor.
 
Ayrıca Sanal Mimarlık Müzesi’nde yer alan “Galeri” bölümünden müzede bugüne kadar yayımlanmış tüm sergilere ulaşılabiliyor.

Previous ERA Türkiye logosunu değiştirdi
Sonraki Urankent'te herkese uygun konut seçenekleri var

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

INELEX 2014 Başlıyor

INELEX 2014 “9. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarıİzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda 23-25 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek.

Etkinlikler

6. Çelik Yapılar Sempozyumu 15 – 17 Ekim ‘de düzenlenecek

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul ve Eskişehir şubeleri 15 – 17 Ekim 2015 tarihlerinde Eskişehir’de 6. Çelik Yapılar Sempozyumu düzenliyor.

Etkinlikler 0 Yorum

2017 YILI TÜSİAV VERİMLİLİK PLATFORMU VERİMLİLİK ÖDÜLÜ SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Ankara Üniversitesi En Verimli Eğitim Kurumu ödülü’ne layık görüldü.

Etkinlikler 0 Yorum

26.Uluslararası Seramik Banyo, Mutfak Fuarı

26 yıldır gösterdiği istikrar ile sektörden tam not alan UNICERA yoğun talep görüyor

Etkinlikler 0 Yorum

Konutder etkinliğine Körfez’den yoğun ilgi

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER); Cityscape’in bilgi ortaklığı ile sektöre yeni bir ivme kazandırmak için 12 – 14 Ekim tarihleri arasında Çırağan Palace Kempinski’de ‘’ Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez

Etkinlikler

AYD 2.Dönem eğitimleri Gaziantep’te başladı

AVM Sektörüne sorumlu liderlik yapmak ve sektörün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan AYD, misyonu kapsamında 2015-2016 döneminde çeşitli eğitim, seminer ve konferanslarını hayata geçirmeye devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.