Basmane Çukuru’nda inşaata başlanıyor

Basmane Çukuru’nda inşaata başlanıyor

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Gelecek haftadan İtibaren şantiyeye giriyoruz.

Proje, İzmir için yeni bir dönemin simgesi olacak” dedi İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ve ‘Basmane Çukuru’ olarak adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor. TMSF tarafından düzenlenen ‘Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’ ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, 9 Eylül 2016’da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, sorunun çözümünde önemli bir adımın atıldığını vurguladı.

Projenin tapu devrinin İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan  9 Eylül’e rast gelmesinin sürpriz olduğunu dile getiren Sancak, “Tapu devrinin 9 Eylül’e rastlaması çok anlamlı oldu” dedi. Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini belirterek, “Ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası inşaat yükselmeye başlayacak” diye konuştu. 5 bin kişiye istihdam Sancak, projeyle ilgili 3 yerli, 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını belirtti, şu bilgileri verdi: “Bu, dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek, dev bir prestij projesidir. Tasarımın halk taralından belirlenmesi sonrası gelecek yıl inşaat yükselmeye başlayacak. 2019 yılı sonunda , bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat süresince yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratılması öngörülüyor.”

18 YILLIK SÜREÇ
İhaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı, izmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30’a çıkarılması sonrası fon tarafından ihaleye çıkan projeye Livamine şirketinin içinde bulunduğu konsorsiyum, 80 milyon dolarlık teklif vermişti.Milliyet Ege

Previous İnşaat malzemeleri sanayi endeksinde toparlanma başladı
Sonraki Bekaş İnşaat logosunu yeniledi

Diğer Yazılar

İzmir

Triyanda Masal evleri projesi büyük ilgi görüyor

Torbalı Ayrancılar’da Egesel inşaatın yapımını sürdürdüğü ‘Triyanda Masal’ projesi yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi görüyor.

İzmir 0 Yorum

Ege-Koop Dört Mevsim Yaşam Sitesi tamamlandı

Bölgede, altyapı ve üstyapıda önemli projeleri ile şehircilik abidesi yaratıldı.

İzmir 0 Yorum

Sevilla Kekliktepe Villaları tanıtılıyor

Seçkin ve butik konut projelerinin mimarı Sevkon Gayrimenkul, Ege’nin yükselen değeri Urla’da sürdürülebilir lüks ve doğal anlayışına bambaşka bir boyut getiren yeni projesi Sevilla Kekliktepe Villaları’nı hayata geçiriyor.

İzmir 0 Yorum

Ege-Koop İzmir Körfezi Evleri’ne yoğun ilgi

İstanbul-İzmir Otoyolu ve Ankara-İzmir Hızlı Tren yatırımları, kent dışından yurttaşların Ege-Koop’un 13. Onur Projesi’ne ilgisini artırdı

İzmir 0 Yorum

Point Bornova Rezidans’ta tapu teslimi Ağustos sonunda başlıyor

İzmir’in en büyük karma projesi Point Bornova’da sona gelindi. Daire sahipleri, 17 daire tipinin bulunduğu katı gezerek evlerinin son durumu hakkında bilgi aldı.

İzmir 0 Yorum

Konutlarımızı iyi tanıtmalıyız

Hakan Yetkiner Konutlarımızı iyi tanıtmalıyız

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.