Başkente ücretsiz teleferik

Başkente ücretsiz teleferik

Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiği Ankara Yenimahalle’de inşa ediliyor.

106 kabinin aynı anda çalışacağı teleferik ücretsiz olarak hizmet verecek.Ankara’da şehir içi ulaşımına alternatif olacak yeni bir proje yapılıyor. Antenler bölgesi ile Yenimahalle metro durağı arasında inşa edilen teleferik hattı ile toplu taşıma yapılacak. 2 etaptan oluşacak teleferik hattının ilk etabı mart ayında hizmete açılacak.

Projenin ilk etabı 10 direk üzerinde yol alacak. İlk etapta yer alan ve kaba inşaatı biten üç istasyonda, boya, dekorasyon, yürüyen merdiven ve çatı yapılacak. İlk etaptaki en yüksek direk 50 metre yüksekliğinde monte edildi. Kabinlerin ve halatların imalatı bitirildi. Projenin 3 istasyonlu ilk etabının yüzde 85’i tamamlandı. İstasyon düzenlemeleri ve halatların montajından sonra teleferiğin ilk etabı mart ayında işletmeye alınacak.

Yarı yarıya yerli üretim…
Teleferik projesindeki üretim hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, direklerin Polatlı’da üretildiğini, Türkiye’de teleferik yapımındaki yerli payının ilk defa yüzde 50 seviyesine çıkarıldığını vurguladı.
Kabinlerin yüksek güvenlikli bir malzemeden imal edildiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Kabinler, kamera sistemleri ve mini ekranlarla donatıldı. Ayrıca dünyada çok az uygulanan koltuk ısıtma sistemi de kabinlerde mevcuttur” dedi.

Başkan Gökçek, kent içi ulaşımda ilk kez kullanılacak teleferik hattıyla ilgili şunları söyledi: “İlk istasyon Yenimahalle metro istasyonu olacak ve Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanacak. Teleferik kabinler sürekli çalışacağı için ücretsiz olacak. 4 durak boyunca 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek. Otobüsle veya özel araçlarla 25-30 dakika süren yolculuk süresi teleferikle 13.5 dakikaya inecek. 11 dakikalık metro süresi buna ilave edilince şu anda 55 dakikayı bulan Kızılay-Şentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanacak.”

Ucuz, güvenli ve çevreci…
Teleferiğin en çevreci ve en güvenli ulaşım olması gibi nedenlerle cazip bir ulaşım yöntemi olduğunu söyleyen Başkan Gökçek, teleferik ile metro ve otobüs karşılaştırması da yaptı. Otobüs giderleriyle karşılaştırıldığında teleferiğin yüzde 75 daha ekonomik olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, seferlerin aynı şartlarda yaklaşık 175 otobüsün trafiğe çıkması ile denk düştüğünü ifade etti.
(Kaynak:tokihaber.com)

Previous TOKİ’den modern hastaneler
Sonraki TOKİ’den TÜİK için hizmet binası

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Maltepe’nin İlk Kapalı Spor Salonu

Yaşlıların sağlığını ve yaşamlarını güven altına almaya yönelik başarılı projelere imza atan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, bir yandan da gençlere ve geleceğe yatırım yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Bahçekapı ve Bağlıca’da imar planı değişikliği

Ankara Etimesgut ilçesi Bahçekapı Mahallesi 40621 ada 3 parsel ile Bağlıca Mahallesi 48967 ada 2 sayılı parseline ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama imar Planı Değişikliği 15 Aralık 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Ankara’da anıtlar düzenli olarak temizleniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaya yoğunluğunun en fazla olduğu merkezlerde bulunan tarihi anıtları düzenli aralıklarla basınçlı su ile yıkıyor ve çevrelerini de düzenli olarak temizliyor.

Güncel Haberler

Ankara-Kırıkkale Delice otoyolu ihale edilecek

Geçen yıl sonunda toplam otoyol uzunluğu 2 bin 282 kilometreye ulaştırılmıştı. Bu yıl 581 milyon lira otoyollar için harcanacak. Ayrıca birçok projenin de ihalesine çıkılması bekleniyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 28 Ocak 2016

28 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 11 Temmuz 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 11 Temmuz 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.