Bakanlıktan İzmit Körfezi açıklaması

Bakanlıktan İzmit Körfezi açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirliliği temizlemek için çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, çevreye verdiği zarardan dolayı bir firmaya 2 milyon 100 bin TL idari yaptırım cezası uyguladı.
12.01.2017 tarihinde Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait tanklardan, tanklar arası Fuel Oil’in transfer işlemleri sırasında güvenlik havuzlarına Fuel Oil’in taştığı, güvenlik havuzundan da yağmur suyu kanalına aktığı, oradan da denize taşındığı Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir.
Denize yaklaşık 90-100 ton civarında fuel oil döküldüğü tahmin edilmekte olup Gümrük Müdürlüğünce dökülen miktar kesin olarak hesaplama çalışmaları devam etmektedir.Temizlik çalışmaları karada denizde başlatılmış ve büyük oranda temizlenmiştir.
18.01.2017 tarihi itibariyle uçaktan çekilen hava fotoğraflarında deniz yüzeyinde film tabakası şeklinde yağımsı kirlilik görülmekte, kıyılarda ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün personellerince denetimler devam etmekte olup, lokal kısmi kirlilik olduğu, bunlara da temizlik firmaları yönlendirilerek temizlik işlemleri devam etmektedir. Ayrıca Yalova kıyılarında da kirlilik ihbarları gelmiş mevcut temizlik firma araç ve ekipleri yönlendirilerek temizlik işlemleri başlatılmıştır.
12.01.2017 ile 18.01.2017 tarihine kadar denizden sıvı olarak yaklaşık 200 ton sıvı (Fuel oil + Deniz suyu) çekilmiş olup bunun yaklaşık %30 Fuel Oil (60 ton) içerdiği tahmin edilmektedir. Ayrıca bölgede temizlik faaliyetlerini sürdüren firmalar tarafından temizlik çalışmalarında kullanılan malzemeler (absorban, sosis, bariyer vs.) ayrıca limanlarda  biriktirilmekte olup oluşan atıkların  Zarar Tespit Komisyonu çalışmalarına müteakip bertarafları sağlanacaktır.
Kıyı ve açık denizde yapılan çalışmalar sonucu toplanan atıklar bertaraf tesislerine yönlendirilmektedir. Tanklardan dökülen Fuel Oil’in çevreye verdiği zarardan ötürü 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20-v maddesi uyarınca firmaya 2.100.000 TL (iki milyon yüz bin Türk Lirası) idari yaptırım uygulanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Previous Etkinlik ve toplantıların en stil adresi : Room7
Sonraki Gaziemir Aryom Koru projesine 5 bin talep geldi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kaliteli Kentsel Dönüşüm İçin Kaliteli Malzeme Kullanımı Şart

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan

Güncel Haberler 0 Yorum

Şile İmar Planı 2014

Gayrimenkul yatırımları ve projeler, tarihinin en hareketli dönemlerini yaşıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Altındağ Kavaklı Mahallesi nazım imar planı askıda

Ankara Altındağ ilçesi Kavaklı Mahallesi nazım imar planı 11.05.2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye İMSAD tarafından kentsel mekan kalitesinin ve yaşanılabilirlik düzeyinin arttırılmasını desteklemek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü”nü Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı Kentsel

Güncel Haberler 0 Yorum

Necmettin Dede:En Büyük İcraatımız Muş’a İmar Planı Kazandırmak Oldu

Muş Belediye Meclisi’nin 62’inci toplantısının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Necmettin Dede, en büyük icraatlarının Muş’a imar planı kazandırmak olduğunu söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Cidde’de bin metrelik gökdelen

Dünyanın en uzun gökdeleni

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.