Bakanlıktan İzmit Körfezi açıklaması

Bakanlıktan İzmit Körfezi açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirliliği temizlemek için çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, çevreye verdiği zarardan dolayı bir firmaya 2 milyon 100 bin TL idari yaptırım cezası uyguladı.
12.01.2017 tarihinde Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait tanklardan, tanklar arası Fuel Oil’in transfer işlemleri sırasında güvenlik havuzlarına Fuel Oil’in taştığı, güvenlik havuzundan da yağmur suyu kanalına aktığı, oradan da denize taşındığı Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir.
Denize yaklaşık 90-100 ton civarında fuel oil döküldüğü tahmin edilmekte olup Gümrük Müdürlüğünce dökülen miktar kesin olarak hesaplama çalışmaları devam etmektedir.Temizlik çalışmaları karada denizde başlatılmış ve büyük oranda temizlenmiştir.
18.01.2017 tarihi itibariyle uçaktan çekilen hava fotoğraflarında deniz yüzeyinde film tabakası şeklinde yağımsı kirlilik görülmekte, kıyılarda ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün personellerince denetimler devam etmekte olup, lokal kısmi kirlilik olduğu, bunlara da temizlik firmaları yönlendirilerek temizlik işlemleri devam etmektedir. Ayrıca Yalova kıyılarında da kirlilik ihbarları gelmiş mevcut temizlik firma araç ve ekipleri yönlendirilerek temizlik işlemleri başlatılmıştır.
12.01.2017 ile 18.01.2017 tarihine kadar denizden sıvı olarak yaklaşık 200 ton sıvı (Fuel oil + Deniz suyu) çekilmiş olup bunun yaklaşık %30 Fuel Oil (60 ton) içerdiği tahmin edilmektedir. Ayrıca bölgede temizlik faaliyetlerini sürdüren firmalar tarafından temizlik çalışmalarında kullanılan malzemeler (absorban, sosis, bariyer vs.) ayrıca limanlarda  biriktirilmekte olup oluşan atıkların  Zarar Tespit Komisyonu çalışmalarına müteakip bertarafları sağlanacaktır.
Kıyı ve açık denizde yapılan çalışmalar sonucu toplanan atıklar bertaraf tesislerine yönlendirilmektedir. Tanklardan dökülen Fuel Oil’in çevreye verdiği zarardan ötürü 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20-v maddesi uyarınca firmaya 2.100.000 TL (iki milyon yüz bin Türk Lirası) idari yaptırım uygulanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Previous Etkinlik ve toplantıların en stil adresi : Room7
Sonraki Gaziemir Aryom Koru projesine 5 bin talep geldi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Alacaatlı Çakırlar Kentsel Dönüşüm imar planı askıda

Ankara Çankaya Alacaatlı Çakırlar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı kapsamındaki 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında plan notu değişikliği 26 Ekim 2015 tarihinde askıya

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 18 Ocak 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 18 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’da Yeni Ofis Merkezleri

Zincirlikuyu-Maslak hattında yükselen kira bedelleri, tasarruf yapmak isteyen ofis kullanıcılarını Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe ve Kartal gibi yeni ofis bölgelerine yöneltiyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fethi Yaşar Yenimahalle SSK Blokları’na Kentsel Dönüşüm Müjdesi Verdi

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 25 Mart Mahallesi’nde bulunan SSK Blokları’nda

Güncel Haberler 0 Yorum

Körfez Yatırımcıları İstanbul’da Buluşuyor

Körfez sermayesinin uluslararası yatırım fonları ve yatırımcıları ‘Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde İstanbul’da

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak’ta arsa satıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak Üreğil’de bulunan arsasını iki yıl içerisinde bitirmek ve TERMİNALTESİSLERİ yapmak şartıyla 59,580,000.00 TL Muhammen Bedelle satışa çıkardı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.