Bakanlık kentsel dönüşümde patlatma yöntemini kullanacak

Bakanlık kentsel dönüşümde patlatma yöntemini kullanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında Maltepe’de riskli bir binanın yıkımında patlatma yöntemini kullanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın da katılacağı program 26 Aralık 2015 Cumartesi saat: 10.00’da düzenlenecek.

Bakanlık, İstanbul Maltepe Demirli Sitesinde riskli yapı olduğu tespit edilen 3 adet binadan birini 26 Aralık 2015 tarihinde patlatma yöntemini kullanarak yıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, patlayıcı ile yıkım yöntemini, Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte yürüttüğü “Ulusal Yıkım Yönetim Sistemi İçin Tam ve Kısmi İle Seçici Yıkım Tekniklerinin Araştırılması ve Uygulamalara İlişkin Ortak Hizmet Uygulaması Protokolü ” kapsamında gerçekleştirecek.

Protokol kapsamında dünyada yaygın olarak kullanılan üç temel yıkım tekniği için ayrı ayrı detaylı uygulama yönergelerinin oluşturulması hedeflendi. Bu teknikler sırasıyla manuel (el ile) olarak yapıların yıkımı, makine tekniği kullanılarak yapıların yıkımı ve patlayıcılar ile yapıların yıkımıdır. Bu kapsamda her bir yıkım tekniği ile alakalı proje kapsamında pilot yıkımlar gerçekleştiriliyor.

26 Aralık 2015 Cumartesi günü saat: 10:00’da bu yıkım tekniklerinden ülkemizde kullanımı çok yaygın olmayan ve uygulama öncesinde ciddi mühendislik hesaplamaları gerektiren patlayıcılar ile yapıların yıkılması konusunda İstanbul İli Maltepe İlçesi Zümrütevler Mahallesinde Bulunan Nil Cad. Çağlayan Sok no:22 Adresinde yer alan Demirli Sitesinde bulunan 12 katlı 6 riskli binadan Orkide Binası Uygulamalı Kontrollü Patlatma ile yıkımının çok kısa bir sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ayrıca yıkım çalışmaları gerçekleştirilmeden önce yapının patlatmalı bir şekilde yıkımı sırasında görsel olarak davranışı simüle edildi. Böylelikle yapılan model çalışmalar ile gerçek yıkım çalışması arasında karşılaştırma imkanı doğacak olup gelecekte bu şekilde yapılacak olan yıkımların ne kadar güvenli olduğu hakkında yıkım gerçekleşmeden karar verilmiş olacak.

Uygulamalı Kontrollü Patlatma yıkımı sırasında 120 kg dinamit/emülsiyon, 1780 adet kapsül ve 800 metre fitil kullanılacak.

Patlatma Bölgesinde 1. ve 2. Seviye İki Güvenlik Bölgesi Oluşturuldu
Yıkım çalışmaları kapsamında patlatma bölgesi ile ilgili olarak bir inceleme gerçekleştirildi. Patlatma bölgesinde 1. ve 2. seviye iki güvenlik bölgesi oluşturuldu. Birinci seviye güvenlik bölgesi patlayıcı ile yıkılacak Orkide binası merkezi 75 metre çapında bir daire olarak belirlendi. Birinci seviye güvenlik bölgesi içerisinde yer alan yapıların hem patlayıcı yerleştirme çalışmaları hem de patlatma anında boş olmaları ve o bölgede hiçbir canlının olmamasına ayrıca özen gösterildi.

İkinci seviye güvenlik bölgesi olarak Orkide binası merkezde olacak şekilde 150 metre çapında bir daire belirlendi. İkinci seviye güvenlik bölgesinde yer alan yapıların patlayıcı yerleşimi sırasında boşaltılması gerekli değildir. Ancak patlatma anında boşaltılmaları gereklidir. Patlatma anında hem birinci hem de ikinci seviye güvenlik bölgelerinde hiçbir canlının olmaması için gerekli güvenlik önlemleri alındı. Patlatma anında trafiğe kapatılması gerekli olan yollarda belirtildi.

Bu proje kapsamında ayrıca yıkılacak olan yapının yıkım işlemi sırasında çevre yapılar ve canlılar üzerinde yarattığı titreşim, gürültü ve toz ölçümleri değerlendirilmesi ve bu konuda elde edilen bulguların raporlanarak yorumlanması planlandı.
Projenin başarılı bir biçimde tamamlanması ile ülkemizdeki yapıların yıkım işleri için genel ve teknik mevzuatın geliştirilmesi ve inşaat atıklarının entegre ve sürdürülebilir bir yönetime kavuşturulması hedefleniyor.

Previous Muhteşem Yeni Yıl Konutları’ndan yüzde 5 peşinat, yüzde 5 indirim
Sonraki Ankara elektrik kesintisi 26 Aralık 2015

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Samsun Belediyesi Çöpten Elektrik Elde Edecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası İşletme Müdürü Çevre Mühendisi Fatih Kutbay, kurumun faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Güncel Haberler

İdris Güllüce’nin 15 Nisan 2015 İstanbul programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 15 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da Üsküdar Belediyesine Bugüne Kadar Hizmet Etmiş Başkan ve Meclis Üyeleri ile biraraya gelecek.

Güncel Haberler

İdris Güllüce’nin 28 Nisan 2015 programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 28 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da Akıllı Kentler – Bulut Kent Bilgi Sistemi Bilgilendirme Toplantısı’na katılacak. Daha sonra İstanbul’a geçerek Dönüşüm Devam Ediyor Etkinliği’ne katılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 500 üniversite öğrencisine burs verecek

Başvuruların Türkiye Çevre Koruma Vakfı web sayfasından yapılacağı burslar için son başvuru tarihi 15 Şubat 2015.

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Ulucami’nin Tarihi Dokusu Günyüzüne Çıkarılacak

Manisa Belediyesi’nin Ulutepe Caddesi’nde hayata geçireceği çevre düzenlemesi ve peyzaj alanının temeli

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeraltı malikenesi için yasal izin çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra’da kendisine ait bir arazide planladığı yeraltı malikanesi projesiyle gündeme gelen ve projesinin engellenmesi için geçen yıldan bu yana belediyeyle mahkemelik olan işadamı Robert Beecham (65), inşaat planı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.