Bakanlık kentsel dönüşümde patlatma yöntemini kullanacak

Bakanlık kentsel dönüşümde patlatma yöntemini kullanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında Maltepe’de riskli bir binanın yıkımında patlatma yöntemini kullanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın da katılacağı program 26 Aralık 2015 Cumartesi saat: 10.00’da düzenlenecek.

Bakanlık, İstanbul Maltepe Demirli Sitesinde riskli yapı olduğu tespit edilen 3 adet binadan birini 26 Aralık 2015 tarihinde patlatma yöntemini kullanarak yıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, patlayıcı ile yıkım yöntemini, Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte yürüttüğü “Ulusal Yıkım Yönetim Sistemi İçin Tam ve Kısmi İle Seçici Yıkım Tekniklerinin Araştırılması ve Uygulamalara İlişkin Ortak Hizmet Uygulaması Protokolü ” kapsamında gerçekleştirecek.

Protokol kapsamında dünyada yaygın olarak kullanılan üç temel yıkım tekniği için ayrı ayrı detaylı uygulama yönergelerinin oluşturulması hedeflendi. Bu teknikler sırasıyla manuel (el ile) olarak yapıların yıkımı, makine tekniği kullanılarak yapıların yıkımı ve patlayıcılar ile yapıların yıkımıdır. Bu kapsamda her bir yıkım tekniği ile alakalı proje kapsamında pilot yıkımlar gerçekleştiriliyor.

26 Aralık 2015 Cumartesi günü saat: 10:00’da bu yıkım tekniklerinden ülkemizde kullanımı çok yaygın olmayan ve uygulama öncesinde ciddi mühendislik hesaplamaları gerektiren patlayıcılar ile yapıların yıkılması konusunda İstanbul İli Maltepe İlçesi Zümrütevler Mahallesinde Bulunan Nil Cad. Çağlayan Sok no:22 Adresinde yer alan Demirli Sitesinde bulunan 12 katlı 6 riskli binadan Orkide Binası Uygulamalı Kontrollü Patlatma ile yıkımının çok kısa bir sürede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ayrıca yıkım çalışmaları gerçekleştirilmeden önce yapının patlatmalı bir şekilde yıkımı sırasında görsel olarak davranışı simüle edildi. Böylelikle yapılan model çalışmalar ile gerçek yıkım çalışması arasında karşılaştırma imkanı doğacak olup gelecekte bu şekilde yapılacak olan yıkımların ne kadar güvenli olduğu hakkında yıkım gerçekleşmeden karar verilmiş olacak.

Uygulamalı Kontrollü Patlatma yıkımı sırasında 120 kg dinamit/emülsiyon, 1780 adet kapsül ve 800 metre fitil kullanılacak.

Patlatma Bölgesinde 1. ve 2. Seviye İki Güvenlik Bölgesi Oluşturuldu
Yıkım çalışmaları kapsamında patlatma bölgesi ile ilgili olarak bir inceleme gerçekleştirildi. Patlatma bölgesinde 1. ve 2. seviye iki güvenlik bölgesi oluşturuldu. Birinci seviye güvenlik bölgesi patlayıcı ile yıkılacak Orkide binası merkezi 75 metre çapında bir daire olarak belirlendi. Birinci seviye güvenlik bölgesi içerisinde yer alan yapıların hem patlayıcı yerleştirme çalışmaları hem de patlatma anında boş olmaları ve o bölgede hiçbir canlının olmamasına ayrıca özen gösterildi.

İkinci seviye güvenlik bölgesi olarak Orkide binası merkezde olacak şekilde 150 metre çapında bir daire belirlendi. İkinci seviye güvenlik bölgesinde yer alan yapıların patlayıcı yerleşimi sırasında boşaltılması gerekli değildir. Ancak patlatma anında boşaltılmaları gereklidir. Patlatma anında hem birinci hem de ikinci seviye güvenlik bölgelerinde hiçbir canlının olmaması için gerekli güvenlik önlemleri alındı. Patlatma anında trafiğe kapatılması gerekli olan yollarda belirtildi.

Bu proje kapsamında ayrıca yıkılacak olan yapının yıkım işlemi sırasında çevre yapılar ve canlılar üzerinde yarattığı titreşim, gürültü ve toz ölçümleri değerlendirilmesi ve bu konuda elde edilen bulguların raporlanarak yorumlanması planlandı.
Projenin başarılı bir biçimde tamamlanması ile ülkemizdeki yapıların yıkım işleri için genel ve teknik mevzuatın geliştirilmesi ve inşaat atıklarının entegre ve sürdürülebilir bir yönetime kavuşturulması hedefleniyor.

Previous Muhteşem Yeni Yıl Konutları’ndan yüzde 5 peşinat, yüzde 5 indirim
Sonraki Ankara elektrik kesintisi 26 Aralık 2015

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat sektörünün yeni yıl kur tahmini 3.20

İnşaat sektörünün yeni yıl kur tahmini 3.20 2016’YA sayılı günler kala yeni yılın en çok merak edilen kur tahminleri yavaş yavaş gelmeye başladı.

Güncel Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer’de üç arsayı satışa çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Sarıyer ilçesinde 2.086,98 m² yüzölçümüne sahip arsasını 1.381.737.-TL Muhammen Bedelle,  958,04 m2 yüzölçümüne sahip arsayı  1.152.438.- TL Muhammen Bedelle, 1.165,85 m² yüzölçümüne sahip arsayı ise; 1.207.710.-TL.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı Ahmet Yesevi Kültür Merkezi Kapılarını Açtı

Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, birlikte hizmet üretme seferberliğinde olduklarını belirterek

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye inşaatta 50 sene uçacak

Emlakçılar sorunlarını masaya yatırdı Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı (TEMFED) Hacı Ali Taylan, Türkiye’nin inşaat sektörü alanında çok iyi bir çıkış yakaladığını belirterek, “Bir kere Türkiye uçuyor. Türkiye inşaatta

Güncel Haberler 0 Yorum

Pencereden 5 Milyar Lira Uçuyor

Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu, Rixos Dawtown Otel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılarda cam seçiminin önemi ve ürün çeşitliliği konularında turizm ve inşaat sektörü temsilcilerine yönelik “Trakya Cam Akademisi

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Ocak 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.