Bakan Sarı’dan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine önemli uyarı

Bakan Sarı’dan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine önemli uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2013/37 Sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gereğince hazırlanan Temiz Hava Eylem Planlarının ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak eyleme geçirilmesi ve takibinin yapılması, hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine bir uyarı yazısı gönderdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderdiği yazıda şu açıklamalara değinen Bakan Fatma Güldemet Sarı,  “Şehirlerde faaliyet gösteren sanayi tesisleri, evsel ısınma için kullanılan yakma tesisleri/sobalar ve karayolu trafiği sebebiyle oluşan kirleticilerle hava kalitesi bütüncül olarak olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle kış aylarında, hava sıcaklığının düşmesi ile artan ısınma amaçlı yakıt tüketimi hava kirliliğini hızla arttırmaktadır” dedi.

-“Şehirlerdeki Hava Kalitesi “195 Adet Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu” İle İzleniyor”-
Tüm şehirlerimizdeki hava kalitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağına bağlı 81 İl’de bulunan 195 adet hava kalitesi ölçüm istasyonları ile izlendiğini belirten Bakan Sarı, ölçümlerinde anlık olarak kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.

Bakan Sarı ayrıca; “İnsan sağlığının korunması çerçevesinde belirlenen “Hava Kalitesi İndeksi” ile vatandaşlarımız soluduğu havanın kalitesine ilişkin görsel uyarıcılarla bilgilendirilmektedir” dedi.

Bakan Sarı, “Ulusal Hava Kalitesi Konusunda Oldukça Hassasız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ulusal hava kalitesi konusunda oldukça hassas olduklarını altını çizerek, hava kalitesi indeksine göre “iyi” dışında kalan tüm sınıflarda yer alınması veya uyarı eşiklerinin aşılması durumunda alınacak önlemlerin belirlenerek ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak acilen eyleme geçilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerini uyardı.

Bakan Fatma Güldemet Sarı il müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısında, “Özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi ve yerelde etkin hava yönetiminin sağlanması,
2013/37 Sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gereğince hazırlanan Temiz Hava Eylem Planlarının ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak eyleme geçirilmesi ve takibinin yapılması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan toz taşınımı ile enverziyonun şehir üzerine etkisi ve Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağının düzenli olarak takip edilmesi” gibi hususlara dikkat çekti.

Bakan Sarı son olarak ise; Mahalli Çevre Kurullarının, halkın temiz yakıt kullanımına ve yakma tekniklerine ilişkin bilgilendirilmesi, kazancı/ateşçi kurslarının düzenlenmesi, yakıt kullanımı için hava sıcaklığına ve zamana bağlı sınırlama getirilmesi, uyarı eşiklerinin aşılması ihtimaline karşı uygulanacak kısa vadeli eylemlerin ilin koşullarına ve kirlilik kaynağına uygun olarak belirlenmesi konularında karar almak üzere “hava kirliliği” gündemiyle ivedilikle toplanmasını istedi.

Previous Ankara su kesintisi 14 Aralık 2015
Sonraki Canpa’dan müşteri ilişkilerinde öncü teknoloji

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan Saraycık 100221 ada 1 parsel Nazım İmar Planı değişikliği

Ankara Sincan İlçesi, Saraycık Mahallesi 100221 Ada 1 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 03.11.2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yenimahalle’de imar planı değişiklikleri askıda

Ankara Yenimahalle ilçesinde 5929 ada 4 parsel, 64550 ada 1 parsel imar planı değişikliği ve 60441 ada 8 parsele ait hazırlanan 84220/28 nolu parselasyon planı 20 Ocak 2015 tarihinde askıya

Güncel Haberler 0 Yorum

Küçük daire alan kazanıyor

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Gayrimenkulde bu yıl 1,5 milyon satış adedine ulaşılacağını öngörüyoruz” dedi.

Güncel Haberler

Ankara’da Eymir sınırına moloz tehdidi

İmrahor Vadisi hafriyat tehdidiyle boğuşurken, bu defa da Eymir’e çıkan yol moloz yığınıyla doldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

İdris Güllüce’nin 30 Aralık programı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre İdris Güllüce bugün Milli Eğitim Bakanlığı İle Çevre İşbirliği Protokolü İmza Töreni’ne katılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul’a 3 tünel daha yapılacak

İBB tarafından yeni yılda yapılması planlanan projelerin bütçesi de hazır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.