Bakan Sarı’dan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine önemli uyarı

Bakan Sarı’dan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine önemli uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2013/37 Sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gereğince hazırlanan Temiz Hava Eylem Planlarının ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak eyleme geçirilmesi ve takibinin yapılması, hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine bir uyarı yazısı gönderdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderdiği yazıda şu açıklamalara değinen Bakan Fatma Güldemet Sarı,  “Şehirlerde faaliyet gösteren sanayi tesisleri, evsel ısınma için kullanılan yakma tesisleri/sobalar ve karayolu trafiği sebebiyle oluşan kirleticilerle hava kalitesi bütüncül olarak olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle kış aylarında, hava sıcaklığının düşmesi ile artan ısınma amaçlı yakıt tüketimi hava kirliliğini hızla arttırmaktadır” dedi.

-“Şehirlerdeki Hava Kalitesi “195 Adet Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu” İle İzleniyor”-
Tüm şehirlerimizdeki hava kalitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağına bağlı 81 İl’de bulunan 195 adet hava kalitesi ölçüm istasyonları ile izlendiğini belirten Bakan Sarı, ölçümlerinde anlık olarak kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.

Bakan Sarı ayrıca; “İnsan sağlığının korunması çerçevesinde belirlenen “Hava Kalitesi İndeksi” ile vatandaşlarımız soluduğu havanın kalitesine ilişkin görsel uyarıcılarla bilgilendirilmektedir” dedi.

Bakan Sarı, “Ulusal Hava Kalitesi Konusunda Oldukça Hassasız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ulusal hava kalitesi konusunda oldukça hassas olduklarını altını çizerek, hava kalitesi indeksine göre “iyi” dışında kalan tüm sınıflarda yer alınması veya uyarı eşiklerinin aşılması durumunda alınacak önlemlerin belirlenerek ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak acilen eyleme geçilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerini uyardı.

Bakan Fatma Güldemet Sarı il müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısında, “Özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi ve yerelde etkin hava yönetiminin sağlanması,
2013/37 Sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gereğince hazırlanan Temiz Hava Eylem Planlarının ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak eyleme geçirilmesi ve takibinin yapılması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan toz taşınımı ile enverziyonun şehir üzerine etkisi ve Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağının düzenli olarak takip edilmesi” gibi hususlara dikkat çekti.

Bakan Sarı son olarak ise; Mahalli Çevre Kurullarının, halkın temiz yakıt kullanımına ve yakma tekniklerine ilişkin bilgilendirilmesi, kazancı/ateşçi kurslarının düzenlenmesi, yakıt kullanımı için hava sıcaklığına ve zamana bağlı sınırlama getirilmesi, uyarı eşiklerinin aşılması ihtimaline karşı uygulanacak kısa vadeli eylemlerin ilin koşullarına ve kirlilik kaynağına uygun olarak belirlenmesi konularında karar almak üzere “hava kirliliği” gündemiyle ivedilikle toplanmasını istedi.

Previous Ankara su kesintisi 14 Aralık 2015
Sonraki Canpa’dan müşteri ilişkilerinde öncü teknoloji

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

İdris Güllüce’nin 17 Nisan 2015 İstanbul programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yarın İstanbul’da Takasbank tapu lansman ve protokol imza törenine katılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 2 Mart 2016

2 Mart 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler

Isparta şehir hastanesinin ruhsat başvurusu yapıldı

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, önceki gün Isparta’ya sürpriz bir ziyarette bulundu. Şantiyesini kuran ve inşaat faaliyetlerine başlayan Akfen Holding, inşaat ruhsatı sürecini de resmen başlattı. AKFEN Holding

Güncel Haberler

Ankara’da Eymir sınırına moloz tehdidi

İmrahor Vadisi hafriyat tehdidiyle boğuşurken, bu defa da Eymir’e çıkan yol moloz yığınıyla doldu.

Güncel Haberler

TBV Akıllı Şehir Uygulamaları için işbirlikleri oluşturdu

TBV, Türkiye’nin “Akıllı Şehir Uygulamaları Envanter Raporunu”nu oluşturmak üzere işbirlikleri oluşturdu Türkiye Bilişim Vakfı, Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü,  İTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Fakültesi’nin iş birliğiyle başlatılan “Akıllı Şehirler” projesinin

Güncel Haberler 0 Yorum

Selahattin Keten: Dönüşüm Yasası Çıktı Gelen Talepler Patladı

İstanbul’un lüks bölgelerinde eski binaları yıkıp lüks konutlar yapan Selahattin Keten, son dönemde yasanın çıkmasıyla birlikte

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.