Aziz Yeniay : Konut kredisi kullanmak büyük handikap

Aziz Yeniay : Konut kredisi kullanmak büyük handikap

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde imar komisyonu başkanlığı, Küçükçekmece Belediye Başkanlığı’nın ardından 24 Gayrimenkul’ün patronluğu…

Aziz Yeniay’dan bahsediyoruz. Gayrimenkulü, gayrimenkul sektörünü. şehirciliği, imar planını çok iyi bilen Yeniay ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.Son dönemde yaşanan olayların gayrimenkul sektörünü etkilemeyeceğini dile getiren 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, Türkiye’nin yıllık bazda 20 milyar dolarlık yabancı girdisine ihtiyacı olduğunu ve bunun karşılanmasında gayrimenkul sektörünün önemli bir paya sahip olacağını söyledi.

İşte Aziz Yeniay’ın açıklamaları…

İstanbul’da hala büyük fırsatlar var

Türkiye gayrimenkulde dünyanın ilgiyle baktığı ender ülkelerden birisi. Dünya şu anda yeniden dizayn döneminden geçiyor. Körfez ülkeleri güvenli limanlara ihtiyaç duyuyor. 3 hafta önce açıklanan rapora göre İstanbul, yatırım yapılabilir 8 şehrin içinde. Bu, fırsatların devam ettiği anlamına geliyor. Gayrimenkul veya menkulle ilgili krizler hemen hemen 10-15 yılda bir yaşanır. Fakat krizlerin birkaç yıldan daha fazla sürmediğini görüyoruz. ABD’de yaşanan mortgage krizi buna en büyük örnek. Bu krizle birlikte 3 trilyon dolar seviyesinde sıcak para el değiştirdi.

Yakın coğrafyamızda yaşananlar, ülkemizde yaşanan saldırıların gayrimenkule yansıması çok büyük bir seviyede değil. Terörün olmayacağını garanti edebilecek bir ülke yok. Özellikle moral motivasyon açısından biraz etkilendik, yatırımcılar kendisini biraz geriye çekti. Fakat bunlar kısa süre içerisinde aşılacak. Yılda 20 milyar dolar yabancı girdisine ihtiyaç var Türkiye gayrimenkullerini, menkulleştirmek zorunda.

Bunu yaparken de risklerden arındırmak lazım. Türkiye’nin elinde bugün trilyonlarca dolarlık gayrimenkul var. Ama bunu menkul noktasında değerlendirdiğimizde ciddi krizlerle karşı karşıyayız. Bu ülkenin yıllık bazda 15-20 milyar dolarlık yabancı sermaye girdisine ihtiyacı var. Londra sadece geçen yıl gayrimenkul ve fonlar kanalıyla almış olduğu rakam 24 milyar euro, bu sene ise 47 milyar euıo alacaklar. Fonlar, Türkiye’de yeni bir yatırım enstrümanı ancak ilgi görüyor. Gayrimenkul yerli ve yabancı yatırımcılar açısından değer kaybetmeyecek. Nabız

Previous Konut fiyat artışında İzmir, Avrupa'yı solladı
Sonraki Basmane çukuruna TMSF'den son onay geldi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

16 Milyon Renk Tonuyla Aydınlatma Kliksa’da

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, 16 milyon renk tonu seçeneğiyle, “kişiye ve ambiyansa özel” aydınlatma sağlayan Philips hue LED lambaları tüketicilerle buluşturuyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak İstasyonu Ankara Eryaman Ofisi hizmete açıldı

Franchise sektöründe  hizmet veren Emlak İstasyonu yeni franchise ofisi Ankara, Eryaman’da hizmete açıldı .

Firma Haberleri 0 Yorum

İDTM Fuar Alanı Büyüyor

Atatürk Havalimanı’nın karşısındaki gözde fuar alanı İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (ÎDTM) kiracı olarak faaliyet gösteren CNR Fuarcılık’ın patronu Ceyda Erem fuar alanlarının artık ihtiyacı karşılamadığı için büyütülmesini isterken, alanın büyük

Firma Haberleri 0 Yorum

Başaran Prefabrik Avrupa ülkelerine odaklanacak

Yaşam konteynerleri alanında anahtar teslim projeler sunan Başaran Prefabrik, tek katlı ve çift katlı prefabrik çeşitleri, konteyner, panel kabin ve çelik hangarların üretimini yaparak hizmet veriyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

İS-ME Dev Projelere İmza Atıyor

İzolasyon ve havalandırma sektöründe Bursa’nın önemli bir markası olan İs-Me Ltd. Şti, SAF GYO A.Ş„’nin Acıbadem’de yaptığı Akasya projesinin işlerini gerçekleştirdi.

Firma Haberleri 0 Yorum

OneTower’dan 50 Bin Ağacı Kurtaracak Proje

Küresel ısınmanın bir numaralı sorumlularından inşaat sektörü de her geçen yıl daha da artan çevre bilincine uyum sağlamaya başlıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.