Ayça Aral İstanbul emlak sektörünü değerlendirdi

Ayça Aral İstanbul emlak sektörünü değerlendirdi

İstanbul emlak sektörü liderliğini her zaman korumakta.

Avrupa ve Anadolu yakasında yaşanan gelişmelerden, kentsel dönüşüme, arsa yatırımından 2016 beklentilerine, İstanbul emlak sektrörü hakkındaki sorularımızı uzun yıllardır sektörün nabzını tutan  REMAX Müjde Ofisi ortaklarından Ayça Aral’a sorduk. Aral, Yaşam Projelerinin sorularını şöyle cevapladı.

Yaşam Projeleri : Ayça Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ayça Aral : 1975 İstanbul doğumluyum. İlk – orta – lise eğitimimi Özel Dost Okulları’ nda aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. 1979 – 1995 yılları arasında Klasik Batı Müziği Piano Eğitimi aldım. Bu yıllar arasında Fransız Sarayı ve Avusturya Başkonsolosluğu nda düzenlenen piano resitallerine katıldım.

2000 yılında REMAX markası ile tanıştım. Yaklaşık 15 yıldır REMAX ailesinde çalışmalarımı yürütüyorum. Yıllarca Gayrimenkul Danışmanı olarak çalıştıktan sonra 2013 yılında REMAX Müjde ye ortak oldum.

Yaşam Projeleri : Re/max Müjde ofisi hakkında bize neler söylersiniz?

Ayça Aral : İstanbul un Hem Avrupa hem Anadolu yakasında olmak üzere iki ofisimiz var. Ortaklarım Cenk Sungur ve Ender Erat ile birlikte müşterilerimizin talebi üzerine her iki yakada da çalışma kararı aldık. 57 kişilik profesyonel REMAX Müjde ailesi olarak  birçok semtte müşterilerimizin alım satım ve kiralama hizmetlerinde her zaman yanındayız. Hem konut hem ticari alanlarda hizmet veriyoruz.Portföyümüzde fiyat çeşitliliği olduğu için 200 bin TL den başlayan 15 milyon USD’ a kadar oldukça geniş ürün yelpazesine sahibiz. Ayrıca bazı firmaların yatırım danışmanlığını yapıyoruz.

Yaşam Projeleri : İstanbul konut projelerini Avrupa ve Anadolu yakası konut projeleri olarak incelersek bölgelerdeki gelişmeyi nasıl değerlendirirsiniz?

Ayça Aral : Anadolu yakası kentsel dönüşüm sürecinde çok hızlı ilerledi. Bazı müşterilerimiz dairelerini teslim aldıklarında ciddi hayal kırıklığı yaşadılar. Tecrübeli ve profesyonel inşaat firmalarında problem yaşanmadı ama bu grubun dışındakilerde kat maliklerinde eksik bilgilendirmeden dolayı karışıklıklar yaşandı.

Bazı semtlerde hem satış fiyatları hem kiralık fiyatları reel fiyatın üzerine çıktı. Satılıklarda arz talep dengesi çok önemli. Bugün tüketici internet sayesinde çok bilinçli yatırım yapıyor.Fiyatların piyasa rayicindeki yerine değerlendirebiliyorlar. Bölgede çok fazla bina kentsel dönüşüme girdiği için ayrıca kiralık daire talebi de çok arttı. Müteahit firmalar inşaat bitene kadar maliklerin kirasını ödediler ve böylece  kiralık daire bulmak çok zorlaştı.Piyasaya doğru fiyattan çıkan yani piyasa rayiç bedelinden çıkan daire hemen satılıyor. Ne yazık ki hala çok fazla daire gerçek değerinin üzerinde satışta gözüküyor.

Avrupa yakasında da kentsel dönüşüm başladı. İnşaat firmaları yatırımlarına devam ediyorlar. Markalar arası rekabet çok fazla ve  bu durum inşaat kalitesine olumlu yansıdı. Alıcılar açısından güven çok önemli. Gayrimenkul danışmanının müşterisine yatırım kararı aldırırken hata yapma lüksü yok. Doğru fiyat ve profesyonel hizmet satışın en önemli iki yüzü. Aksi takdirde yılların birikimi ile elde etmiş yatırımlarınızda zarar edebilirsiniz. Komşu Ayşe Teyze ye fiyat sormak yerine profesyonel danışmanlık alan bilinçli müşteriler her zaman riski sıfırladılar.

Yaşam Projeleri : İstanbul’da arsa yatırımı yapmak isteyenler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Ayça Aral : Arsa yatırımında bölge ve matematik önemli.Arsanın bulunduğu bölgede pazar nasıl çalışıyor, fiyat aralıkları ne, hangi kitleye sesleniyor, yaşam kalitesi ne durumda, okul – alışveriş imkanları – ulaşım – alt yapı gelişmiş mi ya da gelişmeye müsait mi, talep hangi fiyat aralıklarında, yatırım ve kazanç dengesi nasıl… vs. gibi uzmanlık gerektiren birçok sorunun cevabı önem arz ediyor.

Yaşam Projeleri : Son olarak Emlak sektörü için 2016 yılı beklentileriniz nelerdir?

Ayça Aral : 2016 dan çok umutluyum. Türkiye birçok kriz atlattı ama gayrimenkul sektöründe hayat ekonominin her döneminde devam ediyor.Seçimlerden sonra yeni yıla oldukça olumlu başladık. Kimler niçin mülk arar? dersek kısaca

Evlenenler,
Boşananlar,
İş değişiklikleri ve tayinler,
Üniversite öğrencileri,
Çocukların okul değişiklikleri,
Vefat nedeniyle ev bakanlar,
Miras nedeniyle yeni geliri değelendirme,
Yatırım yapmak isteyenler,
Kentsel dönüşüm,
Ailesi genişleyenlerin daha büyük ev ihtiyacı,
Çocuklarını evlendirenlerin daha küçük ev ihtiyacı,
Evcil hayvan bakmak isteyenlerin bahçeli ev ihtiyacı,
Depremden korkanların müstakil ev ihtiyacı,
Asansörsüz evi olanların asansörlü ev ihtiyacı,
Gürültü, komşu nedeniyle ev değiştirmek isteyenler,
Akrabaya yakın ya da uzak oturmak isteği,
İşindeki ödemeler için hayat standartında değişiklik yapmak zorunda kalanlar,
Site hayatı sosyal tesis ve güvenlik tercih edenler,
Şehir dışına yerleşme isteği kasaba hayatı tercih etme,
Kira ödemek yerine kirayı kredi taksidi olarak değerlendirip ev sahibi olmak isteyenler … vs. gibi sayısız sebep var.

Kriz döneminde bile yukarıda saydığım ihtiyaçlar devam ettiği için hem daha sosyal hem daha özgür ayrıca geliri yüksek bir mesleğe sahip olmak isteyenler Gayrimenkul Danışmanı olma yönünde bu sektörde yerini alıyor. En önemli neden de standart maaşların artık hayalleri karşılamaması. Bugün sadece REMAX sisteminde Türkiye genelinde yaklaşık 2500 kişi bu alanda geleceğine yön çiziyor. Markamızda bambaşka sektörlerden de gelen birçok başarıya imza atmış ödüllü profesyoneller var. Müşteriler yatırım kararı alırken haklı olarak profesyonel ve bilgili kişilerle yola çıkmak istiyorlar.”Anahtarı al evi gezdir burası salon burası da mutfak  deme” dönemi bitti. Meslek olarak hala ciddi bir açık var. REMAX Müjde ailesi olarak büyüme kararı aldık. İstanbul’da geleceğin yıldızlarına iş fırsatı sunuyoruz.

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Ankara elektrik kesintisi 1 Şubat 2016
Sonraki Türkiye Müteahhitler Birliği : “2016 zor bir yıl olacak”

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Emlak Müşavirliği kanunu ile getirilecek yenilikler

Merhaba yasamprojeleri.com okurları, bu yazımda emlak tasarısının yasalaşması ile sektörde meydana gelecek büyük değişiklikler hakkında sizlere çeşitli bilgiler vermek istiyorum.

Ankara 0 Yorum

Şükür İnşaat Pursaklar projesi

Şükür İnşaat Pursaklar projesi Ankara Pursaklar’da  toplam 5000 m2 alan üzerinde tek blok halinde yükseliyor.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 0 Yorum

İkinci Vatan Türkiye Programı 45 milyar dolarlık yatırım getirecek

İkinci Vatan Türkiye Programı ülkemize yılda 45 milyar dolarlık doğrudan yatırım getirecek…

Makaleler 1 Yorum

10 Soruda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Hangi Tür Gayrimenkullerde Zorunlu Deprem Sigortası Yapılır

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.