Avrupa’da Sürdürülebilir Mimari, GAÜ’de İrdelendi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesinin “Uygulamada Araştırma” (Research in Practice) başlıklı 2013-2014 akademik yılı Cuma Seminerlerinin dokuzuncusu “Avrupa’da Sürdürebilir Mimarlık” (Sustainable Architecture across Europe) başlığıyla In-Site Mimarlık ofisi kurucusu ve Girne Belediyesi Danışmanı Yüksek Mimar Ali Yapıcıoglu tarafından sunuldu.

Seminer bünyesinde, Avrupa Mimarlar Konseyi’nin (ACE) kuruluşunun 20. yılı kapsamında hazırlanan“Avrupa’da Sürdürülebilir Mimarlık” sergisi konusunu ele alırken, sergide yer alan projelerin analizi ve değerlendirilmesi yapıldı. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden sürdürülebilirlik açısından en iyi mimari uygulama örneklerini içeren ve 25 Avrupa ülkesinden 32 projeyi kapsayan bu sergi Türkiye Mimarlar Odası tarafından Türkçe ve İngilizce şeklinde sunuma hazırlanmış ve TMMOB Mimarlar Odası,
GAÜ Çevre ve Doğa Araştırma ve Uygulama Merkezi ve GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle Kıbrıs’ta ilk kez Girne Amerikan Üniversitesinde 17-28 Şubat tarihleri arasında sergilenmektedir.

Ali Yapıcıoglu mimarlıkta sürdürebilirliğin temel prensiplerinden bahsederek, sergide yer alan projelerin bu prensipler ve kriterler doğrultusunda değerlendirmelerini yaparak. bu serginin GAÜ mimarlık öğrencileri ve Kıbns’ta mimarlık öğrenimi yapan ve bu alanda uygulama yapan kişiler için çok önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Ayrıca serginin Kıbrıs’a gelmesi konusunda destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Seminerden önce GAÜ Mimarlık Tasanm ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Hossein Sadri Ali Yapıcıoğlunun Amerika’da ve dünyanın çeşitli ülkerinde yer alan sürdürülebilir mimarlık çalışmalanndan örnek vererek. Ali Yapıcıoğlu’nun Kıbns’a geri dönmesi ve Girne’de bulunmasının bu alanda büyük avantaj oluduğunu ve çeşitli çalışmalarda GAÜ Mimarlık Bölümüne destek verdiği için kendisine teşekkürlerini biklirdi. Seminer sonrası Yrd. Doç. Dr. Hossein Sadri tarafından, Ali Yapıcıoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi. Cuma günleri saat 15:0017:00 arasında gerçekleşecek olan 2013-2014 Bahar dönemi GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Cuma Seminerlerinin onuncusu 28 Şubat 2014 Cuma günü Öğretim Görevlisi Fodei Conteh tarafından sunulacağı ifade edildi.(Star Kıbrıs Gazetesi)

Previous Mimar Akoğlu'ndan Modern Konsept
Sonraki Karaman'da 700 Yıllık Sarayın Keşif Hikayesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Melih Gökçek 2014 yılını değerlendirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent Ankara’nın değerine değer katan dev projeleri üretmeye devam ettiklerini söyledi.Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin bir yılı daha başarılı çalışmalarla geride bıraktığını belirterek, “Birlikte geçirdiğimiz 20

Güncel Haberler

Kocaeli MİA projesi ikinci kez iptal

Büyükşehir Belediyesinin önemli projelerinden MIA, Körfez Sanayi Sitesi yönetimi tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti.Bu iptalin ardından Büyükşehir Belediyesi, projeyi revize etti ve ikinci bir proje hazırladı.

Güncel Haberler

“3 Boyutlu Topoğrafya ve Kent Veri Projesi” toplantısı düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün başkanlığında Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “3 Boyutlu Topografya ve Kent Veri Modelinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi”nin başlangıç toplantısı

Güncel Haberler 0 Yorum

Melih Gökçek En Başarılı Belediye Başkanı seçildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ORC’nin yaptığı ve 30 büyükşehir belediye başkanının performanslarının değerlendirildiği araştırmada, bir kez daha “En Başarılı Belediye Başkanı” seçildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ordu Çevre Yolu Projesi Değişti

AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Türkiye’nin en uzun tünellerine sahip olan ve Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak olan Ordu Çevre Yolu’nun bitim noktasında proje değişikliğine gidildiğini söyledi .

Güncel Haberler 0 Yorum

Dünyanın en pahalı ve en lüks 10 evi

Dünya’nın en pahalı ve en lüks 10 evini sizler için derledik.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.