Avrupa’da Sürdürülebilir Mimari, GAÜ’de İrdelendi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesinin “Uygulamada Araştırma” (Research in Practice) başlıklı 2013-2014 akademik yılı Cuma Seminerlerinin dokuzuncusu “Avrupa’da Sürdürebilir Mimarlık” (Sustainable Architecture across Europe) başlığıyla In-Site Mimarlık ofisi kurucusu ve Girne Belediyesi Danışmanı Yüksek Mimar Ali Yapıcıoglu tarafından sunuldu.

Seminer bünyesinde, Avrupa Mimarlar Konseyi’nin (ACE) kuruluşunun 20. yılı kapsamında hazırlanan“Avrupa’da Sürdürülebilir Mimarlık” sergisi konusunu ele alırken, sergide yer alan projelerin analizi ve değerlendirilmesi yapıldı. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden sürdürülebilirlik açısından en iyi mimari uygulama örneklerini içeren ve 25 Avrupa ülkesinden 32 projeyi kapsayan bu sergi Türkiye Mimarlar Odası tarafından Türkçe ve İngilizce şeklinde sunuma hazırlanmış ve TMMOB Mimarlar Odası,
GAÜ Çevre ve Doğa Araştırma ve Uygulama Merkezi ve GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle Kıbrıs’ta ilk kez Girne Amerikan Üniversitesinde 17-28 Şubat tarihleri arasında sergilenmektedir.

Ali Yapıcıoglu mimarlıkta sürdürebilirliğin temel prensiplerinden bahsederek, sergide yer alan projelerin bu prensipler ve kriterler doğrultusunda değerlendirmelerini yaparak. bu serginin GAÜ mimarlık öğrencileri ve Kıbns’ta mimarlık öğrenimi yapan ve bu alanda uygulama yapan kişiler için çok önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Ayrıca serginin Kıbrıs’a gelmesi konusunda destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Seminerden önce GAÜ Mimarlık Tasanm ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Hossein Sadri Ali Yapıcıoğlunun Amerika’da ve dünyanın çeşitli ülkerinde yer alan sürdürülebilir mimarlık çalışmalanndan örnek vererek. Ali Yapıcıoğlu’nun Kıbns’a geri dönmesi ve Girne’de bulunmasının bu alanda büyük avantaj oluduğunu ve çeşitli çalışmalarda GAÜ Mimarlık Bölümüne destek verdiği için kendisine teşekkürlerini biklirdi. Seminer sonrası Yrd. Doç. Dr. Hossein Sadri tarafından, Ali Yapıcıoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi. Cuma günleri saat 15:0017:00 arasında gerçekleşecek olan 2013-2014 Bahar dönemi GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Cuma Seminerlerinin onuncusu 28 Şubat 2014 Cuma günü Öğretim Görevlisi Fodei Conteh tarafından sunulacağı ifade edildi.(Star Kıbrıs Gazetesi)

Previous Mimar Akoğlu'ndan Modern Konsept
Sonraki Karaman'da 700 Yıllık Sarayın Keşif Hikayesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Atakule’de yıkımın sonuna gelindi

Ankara’nın ilk alışveriş merkezleri olan Atakule’nin yıkımında sona gelindi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kıvanç Tatlıtuğ Dikili’de Otel Yaptıracak

Kıvanç Tatlıtuğ, Dikili’deki Kalem Adası’na komşu arazi aldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Yapracık Mahallesi imar planı değişikliği

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Çankaya su kesintisi 9 Nisan 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın Çankaya ilçesinde 9 Nisan 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sera Atığından Enerji

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, BAKA’nın 2,5 yıllık sürede tüm bürokratik aşamalarını takip ve koordine ettiği çevreci inovatif yatırım olan Kumluca’daki Sera Atıklarından Biyokütle Enerjisi yatırımının inşaat aşamasına geçtiği müjdesine verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Göztepe’nin 89 Yıllık Hayali Gerçek Oluyor

Göztepe’nin 89 yıllık hayalinin gerçek olmasına çok az kaldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.