AVM’lerde ‘kur’ pazarlığı başladı

AVM’lerde ‘kur’ pazarlığı başladı

Markalar, dolar ve euro’daki hızlı artışın ardından AVM yönetimlerinden kirada ‘kur sabitlemesi’ istiyor. Bazı AVM’ler bu talebe sıcak bakarken bazıları özel paket hazırladı.

Perakende markaları, doların 2.10 liraya, euro’nun 3 liraya çıkmasıyla birlikte iş yaptıkları alışveriş merkezi (AVM) yönetimlerinden kiralarda art arda ‘kur sabitlemesi’ talep etmeye başladı. Bazı AVM’ler buna sıcak bakarken bazıları da özel paket hazırladı.
Özel paket hazırlayan AVM’lerden birisi de Vialand. Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle kiracılarımız arasında kur sabitleme talebinde bulunan mağazalarımız elbette var.

Biz kur sabitlemekten ziyade kiracılarımıza yönelik bir iyileştirme paketi hazırladık. Kurdaki artış, mağaza cirosu, sektörel ciro, mevsimsellik, turist akışı, mağaza etkisi, mağazaların alışveriş merkezimizdeki bireysel performanslarına bağlı parametrelerden oluşan bir sepet yaparak bu paketi oluşturduk. Kirada kur sabitleme yoluna gitmememizin sebebi Vialand’in konsepti gereği diğer perakende projelerinden farklı olması. Bu nedenle değerlemede de farklı parametreler söz konusu oluyor.”
Kira gideri yüzde 10 yükseldi…

Her alışveriş merkezinin olaya kurumsal değil durumsal bakması gerektiğini söyleyen sektör yetkilileri de, “Markalar dolarda 1.7 ile 1.9, euro bazında da 2.3 ile 2.75 arasında sabitleme istiyor. Her alışveriş merkezi, markaların kira giderlerindeki artışı göz önünde tutmalı” diyor.
Yetkililer ayrıca, son dört aydır markaların kira giderinin yüzde 10 artış gösterdiğini belirtiyor.

‘Kiraya çalışıyoruz para kazanmıyoruz’…
Bugün 28 AVM’de mağazası bulunan Sabri Özel, AVM kiralarında kurun sabitlemesini istediklerini söyleyerek, “Mağazalarımızın dörtte üçünde euro, dörtte birinde de dolar üzerinden kira ödüyoruz. Kurlarda sabitleme istiyoruz ama talebimize yanıt alamıyoruz. Biz kiraya çalışıyoruz, para kazanmıyoruz. Mağaza ciromuzun yüzde 8’ini kira vermeye razıyız” dedi.
Onlarca markadan ‘sabitleme’ talebi…

Türkiye’nin en büyük markalarının da aralarında olduğu onlarca firma, alışveriş merkezlerine yazı yazarak kuru sabitlemelerini istedi. Kurdaki artışla birlikte markaların AVM yönetimlerinde gönderdiği yazılardan bazıları şöyle:
“Bildiğiniz üzere bugüne kadar ticari işbirliğimiz çerçevesinde kiracınız olarak gerek ödemeler konusunda gerekse diğer konularda üzerimize düşen sorumluluklarımızı tam ve eksiksiz olarak yerine getirdik. Ancak son günlerde yaşanan siyasi ve ekonomik sebeplerden dolayı döviz kurlarının aşırı yükselmesi nedeni ile kira ve diğer ödemelerimizde 2014 yılı için dolar kurunun 1.70 TL’ye sabitlenmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu süreci karşılıklı anlayış ve işbirliği içerisinde birlikte aşacağımıza inanmaktayız.”
Tedbir paketi…
Bazı markalar da AVM yönetimlerinden tedbir paketi istedi: “Son dönemde yaşanan döviz kuru artışı geçtiğimiz haftalarda tepe noktasına ulaşmış ve kira ciro oranlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Bu nedenle özellikle aralık ayı dahil olmak üzere önümüzdeki döneme yönelik bir önlem ve tedbir paketiniz varsa bizlerle paylaşmanızı rica ederiz. Eğer bu şekilde bir paketiniz yoksa sizlerden aralık ayını da içine alan kira indirimini kapsayan bir önleminizi veya farklı önerilerinizi paylaşmanızı rica ederiz.”
(Kaynak:www.milliyet.com.tr)

Previous Tapu işlemleri nasıl yapılır
Sonraki İstanbul marka şehir olacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Asılsız haber Urla’yı emlak krizine soktu

Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin İzmir Urla’dan 2.6 milyon dolara villa aldığı haberi asılsız çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Şahinbey’in 400’üncü Parkı

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi olan Şahinbey ilçesine, Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan 40 bin metrekare alana sahip, 400’ncü park olan Akkent Meydan Parkı’da eklendi.

Güncel Haberler 0 Yorum

AVM’ ler 2014’te 75 Milyar Lira Ciro Yapacak

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, 2013’te AVM’lerin 60 milyar liralık ciro yaptığının tahmin edildiğini belirterek, “Bu rakamın 2014’te 75 milyar lira civarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz”dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Pamukova’da Altyapı Çalışmalarına Başlandı

Büyükşehir Belediyesi yerel seçimlerin ardından ilçe projelerine startı verdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya’da metrekaresi 7 bin 8 bin dolara daire satışları olacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kahvaltıda bir araya geldiği Salı Grubu’nda devam eden projelerini ve hedeflerini anlattı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Tapu sorunu olan konuta 3 yıl daha af

Tapusuz evi olan vatandaşa mülkiyet hakkı tanıyan ve 31 Mayıs’ta yürürlükten kaldırılması planlanan af kanununda süre 3 yıl daha uzatıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.