Ataş’ın yıkım kararı iptal edildi

Ataş’ın yıkım kararı iptal edildi

Akdeniz Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yıkılmak istenen Karaduvar ve Çay mahalleleri sınırları içersinde yer alan “ATAŞ Yerleşkesi” ile ilgili başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Bilirkişi raporları ile “Kentsel Sit” niteliği taşıdığı bir kez daha tescillenen yerleşke için, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yıkıma olanak tanıyan kararı, İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Cumhuriyetin erken dönemlerindeki sanayileşme hamlesinin izlerini taşıyan ender mimari örneklerden birini oluşturan ATAŞ Petrol Rafinerisi içerisindeki yerleşke, Akdeniz Belediyesi’nin hukuki zemindeki çabalarıyla yıkılmaktan kurtuluyor. Acele Kamulaştırma yapılarak Bakanlar Kurulu Kararı ile 2011 yılında kentsel yenileme proje sınırlarına dâhil edilen alan içerisinde yer alan ATAŞ Lojman ve sosyal donatı alanının yıkım kararı, Mersin 2’nci İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. TOKİ tarafından başlatılan yıkım işlemlerine Akdeniz Belediyesi itiraz etmiş, alanın tescili için Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna müracaat etmişti.

Kurul, Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı itirazı reddetmiş, söz konusu yerleşkenin kültür varlığı ya da sit alanı olamayacağı yönünde bir karar almış, böylece yıkımın önünü açmıştı. Akdeniz Belediyesi de bu karar üzerine konuyu yargıya taşımış, 2013 yılında Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu aleyhine İdare Mahkemesinde dava açmıştı. “Siyasi, ekonomik ve kültürel arayışların mimarideki yansıması” Akdeniz Belediyesi tarafından idare Mahkemesi nezdinde açılan dava çerçevesinde alanı inceleyen bilirkişiler, ATAŞ Yerleşkesinin Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı bakımından kentsel sit özelliği taşıdığına ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında tescil edilmesi gerektiği görüşüne vardılar.

Mersin 2’nci İdare Mahkemesi de aldığı kararla yerleşkenin yıkılmasına olanak tanıyan kurul kararını iptal etti. İptal gerekçesinde ATAŞ yerleşkesinin dünya genelinde 2’nci Dünya Savaşı sonrasında gelişen rasyonel-işlevsel mimarlık akımını temsil ettiği, yapısal özellikleri ve tasarım itibarı ile Türkiye’nin erken Cumhuriyet döneminin mimari belleği için ünik sayılabilecek özellikler yansıttığı bilgisine yer verildi. Benedik Tüzüğü ilkeleri doğrultusunda yakın dönem mimarlık ürünlerinin de korunması gereken kültür varlıkları kapsamına girdiği belirtilen bilirkişi raporuna göre, yerleşkenin 1960-1970 kuşağı mimarlık hareketlerinin genel eğilimleri kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bölge koruma kurullarının, 20’nci yüzyılın 2’nci yarısına tarihlenen çeşitli sanayi tesisleri, lojmanlar ve kamu binalarını tescil ettiği bilgisine de yer veriliyor. Döneminin siyasi, ekonomik ve kültürel arayışların mimarideki yansımasının görüldüğü de belirtilen raporda ayrıca yerleşkenin tarihi, özgünlük, enderlik, belge, ekonomik ve işlevsellik açısından değer taşıdığına da vurgu yapılıyor. Kendi kendine yeten, öncü sanayi yerleşkesi Türkiye’nin ikinci rafinerisi olan ATAŞ Rafinerisine ait lojman alanı, mimar Forrin En-dak tarafından tasarlanmış ve 1958’de yapımına başlanmıştır. Kum, çakıl ve çimento dışındaki bütün malzemelerin yurtdışından temin edildiği yapılarda kullanılan betonların tamamı özel olarak laboratuar testinden geçirilmiştir.

Merkezi ısıtma ve soğutma sistemi kullanılan yerleşkede kullanılan elektrik, rafineri içerisindeki iç döngüyle sağlanmıştır, idare, emniyet, kafeterya, laboratuar, itfaiye, hastane binaları bulunan yerleşkede jimnastik salonu, sinema, yemekhane, çamaşırhane, yüzme havuzu, kütüphane, balo salonu, eğlence kulübü gibi sosyal donatı alanları da yer alıyor. Lojman alanı, Cumhuriyet döneminin sanayileşme politikalarından ve sanayi mekânlarından ciddi izler taşıyor. Bu kapsamda Cumhuriyet yönetiminin geliştirdiği kendi kendine yeterli, öncü sanayi yerleşkeleri, ATAŞ yerleşkesinde karşılığını buluyor. Yerleşkenin 1950 sonrası döneme özgü pek çok birikimi içeriyor olması, modern sanayi mekânlarına ilişkin önemli bilgiler aktaran yerleşkeyi daha da özgün bir konuma taşıyor.(Güney)

Previous Evvel İstanbul'da lansman fiyatları devam ediyor
Sonraki Ilgaz tüneli 2015 sonunda tamamlanacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Arnavutköy’e Belediye Kampüsü

TOKİ, İstanbul Arnavutköy’e modern bir Belediye kampüsü inşa edilecek. Kampüste, Belediye Hizmet Binası, Kültür Merkezi, Nikah Sarayı ve Ticaret Merkezi binaları olacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Başkentray, ocakta yeniden ihale edilecek

TCDD, Ankara’nın trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla hayata geçireceği, Kamu İhale Kurümu (KİK) tarafından iptal edilen Başkentray projesinin ihalesine ocak ayında yeniden çıkmayı planlanıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sertifikalı ustalığa iki ay süre kaldı

İş güvenliği ve sağlığı ile ilgili yapılan düzenlemelerden biri olan Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması 2 ay sonra inşaat sektüründe yürürlüğe giriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevreci Binalarda Dünyada ilk 10’dayız

Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu yeşil binaların yapılmasını gündeme getirdi. Dünyada belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha

Güncel Haberler 0 Yorum

İdris Güllüce’nin 15 Ekim 2015 Ankara programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 15 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da Ekolojik Kentsel Tasarım Yarışması Ödül Töreni’ne katılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çürük müteahhitlere karşı “depozito modeli” uygulaması

İnşaatçılar, hükümetten bir daireyi iki kişiye satan ve konutu tamamlamadan kaçanlara karşı “depozito modeli” uygulamasını talep etti

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.