Artık tüm yollar Ankara’ya çıkacak

Artık tüm yollar Ankara’ya çıkacak

AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Barış Aydın, yeni dönemde bitirilecek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile ortaya çıkacak uluslararası bağlantılı yeni ulusal ulaşım ağında Ankara’nın ana kavşak olacağını belirterek, “Artık tüm yollar Ankara’ya çıkacak” dedi.  
Barış Aydın, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren hatlarının önceki dönem işletmeye açıldığını hatırlatarak, yeni dönemde ise Ankara-Niğde Otoyolu ile Ankara-Kırıkkale-Delice otoyollarının yapımına başlanacağını bildirdi. Ankara ve İstanbul arasını 1,5 saate indirecek YHT projesinin de YİD modeliyle, etaplar halinde gerçekleştirilmesine yönelik proje çalışmalarının başlatıldığını bildiren Aydın, 2017’de tamamlanacak Ankara-Sivas YHT ile iki il arasının 2 saate; Ankara-İzmir arasında yapılacak YHT hattı ile de ulaşım süresinin 3,5 saate düşeceği bilgisini verdi. Doğu-batı ve kuzey-güney akslarında devreye giren ve yeni dönemde girecek hatlarla 17 ilin YHT ağı ile birbirine bağlanacağını; Ankara merkezli hızlı tren çekirdek ağının 3 bin 623 kilometreye çıkacağını belirten Aydın, “Ankara işte bu dev YHT ağının da otoyol ağlarının da tam merkezinde yer alıyor” dedi. Aydın, YHT işletmeciliğinin merkezi olacak Ankara’da Başkentray projesi ile banliyö, metro ve YHT hatlarının birbirine entegre edileceğini ve Tandoğan-Keçiören metrosunun da hızla bitirileceğini bildirdi.

“Ankara’yı küresel ticaret merkezi yapacağız”
Metropollerle sanayileşme sürecindeki kentler, bölgesel çekim merkezleri ile çevre yerleşimler arası ulaşım imkânlarının olağanüstü artacağı, iç bölgelerin limanlara, metropollere ve turizm bölgelerine bağlantılarının güçleneceği Ankara merkezli devasa bir ulaşım ağı ortaya çıkacağını anlatan Aydın,  özellikle hızlı tren hatları sayesinde Ankara’dan Orta Asya’nın içlerine kadar tren seferlerinin yapılacağını bildirdi.

Aydın, bu gelişmelerin Ankara’nın ekonomik kalkınması ve ticari hayatının gelişimine büyük hız kazandıracağını belirterek, “Ankara’nın 5.2 milyon nüfusu var ama 1,5 saat uçuş mesafesinde 1,5 milyarlık bir nüfusa ulaşılabilecek. Ankara, ulaşımdaki kolaylıkla birlikte, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat gibi çevre kentlerle birlikte hızlı bir kalkınma sürecine girecek. Yeni ulaşım ağı, ana kavşağındaki Ankara’yı ülkede sanayileşme ve kalkınmanın da dinamosu ve aynı zamanda dünyada önemli bir ticari ve ekonomik merkez, küresel bir metropol haline getirecek” dedi.

Yeni ulaşım ağı ile Türkiye’nin ekonomik gelişim odağının Ankara’ya kayacağını ifade eden Aydın, şunları söyledi:
“Türkiye’nin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine; hızlı tren hatlarıyla, otoyollarla ve havayolu ile son derece seri, güçlü ve entegre bir ulaşım alt yapısı ortaya çıkmaktadır. Metropol kentler hızlı ulaşım araçları ile birbirlerine ve bölge ülkelerine bağlanacak. Bu yeni ulaşım ağının merkezinde ise Ankara var.

Yani tüm yollar Artık Roma’ya değil Ankara’ya çıkacak. Bu ulaşım ağı, Ankara’yı hızlı gelişim sürecindeki Orta Asya ve çevre ülkelere bağlayacak. Bu da 1.5 milyarlık bir nüfusla temas ve ekonomik ve ticari ilişkilerde olağanüstü artış demek.  Yeni ulaşım ağı, hiç şüphe yok ki; merkezindeki Ankara’yı, ekonomik ve ticari trafiğin ana kavşağı, küresel çapta bir ticari merkez, bir dünya metropolü yapacaktır. Ulaşım alt yapısındaki bu hızlı gelişim, Ankara’yı sadece ülkemizde değil bölgemizde ekonominin, ticaretin kalbinin attığı yer haline getirecektir.

Previous Therra Park Tarabya basına tanıtılıyor
Sonraki Hilton Worldwide İstanbul Bölge Otelleri’nde görev değişikliği

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Caddelerini Vazolarla Süslüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklara, yol refüjlerine ve ayrımlarına yerleştirdiği özel ışıklandırmalı, çiçekli vazo ve oturma gruplarıyla Başkent’in estetiğine estetik katıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Aydın Demiryolu Şehir Dışına Taşınıyor

Yeni projeyle çift hatlı olacak olan demiryolu için, şehir merkezinde çift hat yapmak yerine yeni güzergah belirlenerek şehir dışına çıkarılması planlanıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Akkuyu açıklaması

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu bakanlığımız tarafından onaylanmıştır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kentsel Vizyon Platformu

6 ayda 81 kentin vizyonunu çizdiler.

Güncel Haberler

Batıkent-Kızılay Metro hattında bakım çalışması

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Batıkent-Kızılay Metro hattının Ulus- Sıhhiye istasyonları arasında bugün ray değişim ve bakım çalışmaları başlattı. Çalışmalar, 23 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ray değişim

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin Mermeri Dünyayı Süslüyor

Kalitesi, çeşitliliği ve işletmecilik yönüyle Türkiye, dünya mermer sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.