Antalya’da falezlere ticari yapılaşma izni çıktı mı?

Antalya’da falezlere ticari yapılaşma izni çıktı mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’nın simgesi falezleri ticari yapılaşmaya açtı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kararın yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nde 1. derece sit alanı olan falezler ile Bababurnu Deniz Feneri ticari yapılaşmaya açıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yürütmenin durdurulması için başvurdu.

7 MARTTA DAVA AÇILDI
Başkan Uysal adına 7 Mart’ta Antalya nöbetçi İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve Çevr e Bakanlığı’mn imar değişikliğinin iptali için dava açıldı. Dava dilekçesinde, fener ve etrafı ile ilgili herhangi bir Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadığı belirtilerek, “Yapımına izin verilen yapıların çevreye ve doğal yapıya vereceği zararlar değerlendirilmemiş, Bababurnu Deniz Feneri’nin değeri, önemi ve tarihi yok sayılmıştır” denildi. Dilekçede, özetle şunlar kaydedüdi: “Yapım izni verilen falezler bölgesi 1. derece sit alanı ve Deniz Feneri de tarihi yapı.

Falezler binlerce, milyonlarca yıl içinde sert rüzgarlar ve yağmurların etkisiyle eşi benzerine az rastlanır bir ekolojik değerdir. Falezlerin hemen üstünde bulunan Bababurnu Deniz Feneri de 71 yıl boyunca gemilere yol göstermiştir. Antalya’daki tek deniz feneri olması nedeniyle kentin simgesine dönüşmüştür. Tarihsel değeri nedeniyle de tescilli bir yapı gibi korunması gereklidir. Bakanlık onayladığı planla doğal sit yapısının tahrip edilmesinin önünü açmıştır.”

Belediye mahkemeye başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığr, 1. derece sit alanı olan ve Antalya’nın simgesi olarak bilinen falezleri ticari yapılaşmaya açtı. Bakanlık, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanlığı’nm ticari yapılaşma izinlerim reddettiği alanla ilgili resen imar planı değişikliğine gitti. Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Bakanlık kararının yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Bakanlığın imar izni verdiği alanın sit bölgesi olduğuna dikkat çeken Uysal, “Yapılacak inşaatların sit alanına vereceği tahribat sanılandan çok ama çok daha büyüktür, yıkıcıdır ve sonradan giderilmesi olanaksızdır” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ
Dava dosyasına göre, Antalya’nın tek deniz feneri olan Bababurnu Deniz Feneri’nin etrafı ticari yapılaşmaya açılması için ilk adım 2007 yılında atıldı. Bü turizm şirketi, 2007 yılında Deniz Feneri’nin etrafına lokanta, kafeterya, büfe, WC, otopark, gezi yolu, gunluk turizm yapı ve tesis alanı kurmak için fenerin sınırlarında bulunduğu Muratpaşa Belediyesi’ne başvurdu. Ancak talebi reddedildi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konuyu resen gündemine aldı ve 2009 yılında falezlerin üzerine ticari yaprlaşma izni veren plan değişikliğine gitti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı onay verdi. Kıyı işletmeciliği Genel Müdürlüğü de bölgeyi 49 yıllığına bir şirkete kiraladı. Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonunun onayıyla şirket, bu alanda inşaata başladı, tarihi Deniz Feneri’nin müştemilatı yıkıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın. inşaatın durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültuı ve Turizm Bakanlığı’na verdiği iüraz dilekçeleri reddedildi. İnşaat, Muratpaşa Belediyesi’nin 2015 Aralık ayında yaptığı denetimde, planda yeı alanların dışmda fazlalıklar bulunduğu gerekçesiyle mühürlendi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Hürriyete şunları söyledi: “Belediyemizin hem çevresel hem de tarihi önemi bulunan falezlerin ticari yapılaşmaya açılmasına karşı verdiğimiz tüm ret kararları hiçe sayılmış, Çevre Bakanlığı tarafından bu alana yapılaşma izni verilmiştir. İmar planı ile Antalya’nın en önemli ve değerli doğal varlıklarından biri olan ve milyonlarca yıl içinde oluşan falezlerin üstündeki alan yapılaşmaya aolmış, ticari amaçla kullanılır durıana getirilmiştir. Yapılacak inşaatların sit alanına vereceği tahribat sanılandan çok ama çok daha büyüktür, yıkıcıdır ve sonradan giderilmesi olanaksızdır. Çevremizi ve tarihimizi ne pahasına olursa olsun koruyacağız.” Hürriyet

Previous Etimesgut'ta parselasyon planları askıya çıktı
Sonraki Büyükyalı Projesi'nde ayrıntılar netleşmeye başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Askeri bölgeler imara açılıyor mu?

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi ve Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Durdu Özbolat, askeri güvenlik bölgeleri ve askeri yasak bölgelerin imara açılmasına yönelik yapılan çalışmaları Meclis’e taşıdı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bireysel bina dönüşümlerinde gecekondulaşma uyarısı

Özellikle Anadolu Yakası nda parsel bazlı dönüştürülerek yapılan yeni binalar, altyapı restorasyonu eksikliği nedeniyle kısa süre sonra ihtiyaca cevap veremeyecek

Güncel Haberler 0 Yorum

Rant vergisine düzenleme geliyor

Hükümet, şeffaflık paketini tekrar masaya yatıracak ve kamuoyunda ‘rant vergisi’ olarak isimlendirilen düzenlemede bazı değişiklikler yapacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ali Samiyen’deki Maçı Torunlar Kazandı

Yılan hikayesine donen Torun Center projesinde kazanan Torunlar GYO oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Büyükçekmece Mimarsinan İbrahim Sancak Camii ne zaman açılacak?

Dünyanın ilk yer altı camisi Beylikdüzü’nde

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara – Moskova işbirliği

Rusya nın başkenti Moskova da temaslarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile görüştü.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.