Antalya’da falezlere ticari yapılaşma izni çıktı mı?

Antalya’da falezlere ticari yapılaşma izni çıktı mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’nın simgesi falezleri ticari yapılaşmaya açtı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kararın yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nde 1. derece sit alanı olan falezler ile Bababurnu Deniz Feneri ticari yapılaşmaya açıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yürütmenin durdurulması için başvurdu.

7 MARTTA DAVA AÇILDI
Başkan Uysal adına 7 Mart’ta Antalya nöbetçi İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve Çevr e Bakanlığı’mn imar değişikliğinin iptali için dava açıldı. Dava dilekçesinde, fener ve etrafı ile ilgili herhangi bir Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadığı belirtilerek, “Yapımına izin verilen yapıların çevreye ve doğal yapıya vereceği zararlar değerlendirilmemiş, Bababurnu Deniz Feneri’nin değeri, önemi ve tarihi yok sayılmıştır” denildi. Dilekçede, özetle şunlar kaydedüdi: “Yapım izni verilen falezler bölgesi 1. derece sit alanı ve Deniz Feneri de tarihi yapı.

Falezler binlerce, milyonlarca yıl içinde sert rüzgarlar ve yağmurların etkisiyle eşi benzerine az rastlanır bir ekolojik değerdir. Falezlerin hemen üstünde bulunan Bababurnu Deniz Feneri de 71 yıl boyunca gemilere yol göstermiştir. Antalya’daki tek deniz feneri olması nedeniyle kentin simgesine dönüşmüştür. Tarihsel değeri nedeniyle de tescilli bir yapı gibi korunması gereklidir. Bakanlık onayladığı planla doğal sit yapısının tahrip edilmesinin önünü açmıştır.”

Belediye mahkemeye başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığr, 1. derece sit alanı olan ve Antalya’nın simgesi olarak bilinen falezleri ticari yapılaşmaya açtı. Bakanlık, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanlığı’nm ticari yapılaşma izinlerim reddettiği alanla ilgili resen imar planı değişikliğine gitti. Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Bakanlık kararının yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Bakanlığın imar izni verdiği alanın sit bölgesi olduğuna dikkat çeken Uysal, “Yapılacak inşaatların sit alanına vereceği tahribat sanılandan çok ama çok daha büyüktür, yıkıcıdır ve sonradan giderilmesi olanaksızdır” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ
Dava dosyasına göre, Antalya’nın tek deniz feneri olan Bababurnu Deniz Feneri’nin etrafı ticari yapılaşmaya açılması için ilk adım 2007 yılında atıldı. Bü turizm şirketi, 2007 yılında Deniz Feneri’nin etrafına lokanta, kafeterya, büfe, WC, otopark, gezi yolu, gunluk turizm yapı ve tesis alanı kurmak için fenerin sınırlarında bulunduğu Muratpaşa Belediyesi’ne başvurdu. Ancak talebi reddedildi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konuyu resen gündemine aldı ve 2009 yılında falezlerin üzerine ticari yaprlaşma izni veren plan değişikliğine gitti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı onay verdi. Kıyı işletmeciliği Genel Müdürlüğü de bölgeyi 49 yıllığına bir şirkete kiraladı. Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonunun onayıyla şirket, bu alanda inşaata başladı, tarihi Deniz Feneri’nin müştemilatı yıkıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın. inşaatın durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültuı ve Turizm Bakanlığı’na verdiği iüraz dilekçeleri reddedildi. İnşaat, Muratpaşa Belediyesi’nin 2015 Aralık ayında yaptığı denetimde, planda yeı alanların dışmda fazlalıklar bulunduğu gerekçesiyle mühürlendi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Hürriyete şunları söyledi: “Belediyemizin hem çevresel hem de tarihi önemi bulunan falezlerin ticari yapılaşmaya açılmasına karşı verdiğimiz tüm ret kararları hiçe sayılmış, Çevre Bakanlığı tarafından bu alana yapılaşma izni verilmiştir. İmar planı ile Antalya’nın en önemli ve değerli doğal varlıklarından biri olan ve milyonlarca yıl içinde oluşan falezlerin üstündeki alan yapılaşmaya aolmış, ticari amaçla kullanılır durıana getirilmiştir. Yapılacak inşaatların sit alanına vereceği tahribat sanılandan çok ama çok daha büyüktür, yıkıcıdır ve sonradan giderilmesi olanaksızdır. Çevremizi ve tarihimizi ne pahasına olursa olsun koruyacağız.” Hürriyet

Previous Etimesgut'ta parselasyon planları askıya çıktı
Sonraki Büyükyalı Projesi'nde ayrıntılar netleşmeye başladı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yapı sektörü 1.Çukurova Yapı Zirvesi’nde buluştu

“Yaşanabilir bir kent… Nasıl?” sloganıyla düzenlenen 1. Çukurova Yapı Zirvesi, yapı sektörünün tüm paydaşlarını buluşturdu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bursa T2 Tramvay Hattı için imzalar atıldı

Bursa Otobüs Terminali ile kent meydanını bağlayacak

Güncel Haberler 0 Yorum

Bafra’da 17 Yıldır Bitmeyen Hastane Çürüyor

Samsun’un Bafra ilçesinde 17 yıl önce ilçe halkının bağışlarıyla yapımına başlanan 250 yataklı hastane inşaatı kaderine terk edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yenimahalle’de 13 Kasım 2014 Tarihinde Su Kesintisi

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafında yapılan açıklamaya göre Yakacık mahallesi 44274 Ada ve çevresi içme suyu şebeke hattının mevcut şebeke hattına bağlantı çalışması nedeniyle 13 Kasım 2014 saat 01.00’den 18.00’e kadar

Güncel Haberler 0 Yorum

Muğla’da 4.8 Şiddetinde Deprem

Saat 01.24’te merkez üssü Akdeniz – Doğu Baseni (Muğla açıkları) olan 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konya’da 584 Köyün Projesi Hazır

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek 

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.