Ankaralı yaşam standartlarını yükselten konut projelerine yöneliyor

Ankaralı yaşam standartlarını yükselten konut projelerine yöneliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, Ankara en yüksek gelir grubuna sahip il oldu.

Başkent 20 bin 446 lirayla ilk sırada yer alırken, İstanbul 19 bin 62 lirayla ikinci, İzmir bölgesi ise 16 bin 935 lirayla üçüncü oldu. Konforuna düşkün, gelir düzeyi yüksek Ankaralı, konut tercihinde de yaşam standartlarını yükselten mekanlara yönelmeye başladı.

Başkent’in en köklü inşaat firmalarından MFZ Grup’un ortaklarından Muhanver Gözüm, konforu yükselten en önemli etkenlerden birinin konut tercihi olduğunu anımsattı.
Ankaralılar’ın konut alışkanlığında konforun yıllardan beri olmazsa olmaz olduğunu belirten Gözüm, “Ankaralı için ev, ‘barınma’ değil ‘yaşam’ alanı olmalıdır. Geniş, ferah, gün ışığı alan konutlar Ankaralı için her zaman tercih sebebi olmuştur. 30-40 yıl önceki ile bugünkü konfor anlayışı aslında özünde aynı. Ankaralı konut alıcısı halen büyük konutları tercih ediyor. Buna, gelirdeki artışla birlikte yaşamlara kolaylık sağlayan, güvenliği ön planda tutan, komşuluk ilişkisini sürdürebileceği lüks unsurlar da eklendi. Ankara’nın en gözde yerleşim yerlerinden Beytepe’de inşa ettiğimiz Allora Beytepe projesinin bu kadar beğenilmesinin nedeni de alışkanlıklara özenle eklediğimiz lüks unsurlar oldu” dedi.

-AİLELER PROJE YAŞAMA ALIŞTI

Özellikle çocuklu Ankaralı’nın site içinde, güvenlikli konut projelerini oldukça beğendiğini kaydeden Uransan AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Gazi Çelik, son dönemde proje sitelerin de daha fazla yaşam alanı içermeye başladığını anlattı.
Çelik, “Konutun konforlu olması elbette herkes için önemli. Ancak konfor anlayışı gelir düzeyindeki artışa paralel son yıllarda farklılık gösteriyor. Çocukların rahatça oynayabileceği, açık havada spor yapabilecekleri, güvenlikli projeler, ailelerin konut tercihinde ilk sırada yer alıyor. Uransan AŞ’nin hayata geçirdiği projelerle, kendi isminde bir semt oluşturduğu Urankent, ailelerin tüm istediklerini karşıladığı için bu bölgeyi Ankara’nın en gözde lokasyonlarından bir yaptı” şeklinde konuştu.

-HUZUR OLMAZSA OLMAZ

YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya da, Başkentliler’in gelirdeki artışa paralel Çankaya’da yıllarca sıkışıp kaldıkları konutlardan daha modern ve sosyal donatıları olan yapılara yöneldiklerini kaydetti.
Osman Cem Çankaya, yıllarını Ankara’da geçiren bu çok büyük popülasyonun trafik karmaşasından uzak, yeşille bütünleşen proje arayışına girdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Ankaralı, huzurlu bir yaşam alanı istiyor. Doğadan kopmadığı, evine geldiğinde rahatlayabileceği, aynı zamanda güvenli ve komşuluk ilişkilerinin de bütünleştiği konutlarda yaşamayı tercih ediyor.  Gelir düzeyi yüksek şehir insanının bu yapısını çok iyi bildiğimiz için bir süreden beri şehrin merkezinde İmrahor vadisi manzaralı bölgeyi modern yaşama uyarlıyoruz. Son projemiz Nefis Çankaya Evleri’ne gösterilen ilgi tezimizi doğruluyor. Hedefimizdeki şehir alışkanlıklarından vazgeçemeyen, ancak doğadan da kopamayan Ankaralılar, gelir düzeyindeki artışla birlikte projelerimize daha fazla ilgi göstermeye başladılar.”

-KALİTE AYRINTIDA GİZLİ

Şahika Grup Yapı ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş ise gelirde Türkiye liderliğini ele geçiren Ankaralı konut alıcısı için kalite ve konforun yanında, sağlamlık, estetik ve detaylı kurgulanmış konutların öne çıktığının altını çizdi.
Geçmişten gelen alışkanlıkla Başkentliler’in en fazla detaylara özen gösterdiğine dikkati çeken Altuntaş, “Kullanılan her bir malzemenin, çivisinden, duvar kağıdına; tesisat sisteminden, kapı koluna kadar tüm detayların üst kalitede olması gerekli. Ankaralı için kalite olmazsa olmazlardan. Başkentli konut alırken tüm detayları inceler, yaşam kalitesini artıracak mekanları tercih eder. Biz de Beytepe’de hayata geçirdiğimiz Parktepe Evleri’ni bu çerçevede kurguluyoruz. Hatta bazı dostlarımızla, sektörden arkadaşlarımız biraz abarttığımızı söyleseler de Ankaralı tüketici bunu hak ediyor” dedi.

-STANDARTLAR DA YÜKSELDİ

Günümüzde konutların teknolojiyle bütünleştirilerek kurgulandığını, bu durumun da konfor anlayışını “bir tık” ileri taşıdığını vurgulayan Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, Ankaralı konut alıcısının akıllı evleri oldukça benimsediğini bildirdi.
Yıldızhan, “Konut sahiplerinin konforunu yükselten otomatik çalışan perdeler, panjurlar, iklimlendirme sistemleri gibi akıllı sistemler artık standart oldu. Beytepe’de kısa süre sonra lansmana çıkılacak ikinci projemiz Elit Manzara’da yeni nesil konut teknolojilerini yakından takip ederek, çıtayı hayli yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Previous Nurol Life projesi
Sonraki SKY Bahçeşehir dolardaki artışı konut fiyatlarına yansıtmıyor

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Nefis Çankaya Evleri görücüye çıktı

Yaklaşık 25 yıldan bu yana hayata geçirdiği projelerle Başkent konut sektörünün öne çıkan firmalarından olan YP İnşaat, son projeleri Nefis Çankaya Evleri’ni de görücüye çıkardı.

Ankara 0 Yorum

Akkent Paradise Gardens Nisan 2017’de Tamamlanacak

AKKENT Paradise Gardens’ta devam eden Cennet Bahçeleri ile Ankara’nın daha yeşil bir kent olacağını belirten Ünal Akpınar A.Ş. yetkilileri, projenin 50 bin metrekare yeşil alanı bulunduğunu söyledi.

Ankara 0 Yorum

Sinpaş GYO’dan Kadınlar Günü indirimi

Gayrimenkul sektöründe konsept projelerin lideri Sinpaş GYO, ev sahibi olmak isteyen kadınlara Dünya Kadınlar Günü’ne özel 10 bin TL indirim fırsatı sunuyor.

Ankara

Emlak’ın yeni rekoru Ankara’dan

Emlak Konut GYO’nun “rekor” fiyatlı ihalelerine yenisi eklendi.

Ankara

SofaLoca Anneler Günü için avantajlı kampanya düzenledi

Emlak Konut’un Ankara’da hayata geçirdiği ilk proje olan SofaLoca ‘‘Siz En Güzel Localara Layıksınız’’ sloganıyla 10 Mayıs Anneler Günü’nde yaşamın gerçek mimarları anneleri süprizlerle ağırlayacak.

Ankara 0 Yorum

Ege Prime Konutları

Ege Prime Konutları Ankara Yenimahalle’de inşa ediliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.