Ankara’da Otonomi’ye kardeş geliyor

Ankara’da Otonomi’ye kardeş geliyor

Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si’ olarak nitelendirilen OTONOMİ, Eylül ayında faaliyete geçmeye hazırlanırken, Ankara Oto Galericiler Derneği de Gölbası’nda bir oto galeri sitesi kurmak için Büyüksehir’e başvurdu.

Dernek başkanı ilkay Kalkan: “İstiyoruz ki Ankara’da 2-3 noktada galericiler sitesi olsun. OTONOMl’ye karsı değiliz. Orası da faaliyete geçsin, bizim yapacağımız yer de faaliyete geçsin.

OTO GALERİCİLERİN REKABETİ MARKALAŞMAYA YOL AÇTI GÖLBAŞI’NDA DEV GALERİ

Ankara’da Otonomi’nin kurulmasıyla oto galericilerin şehir içinden çıkarılacağı konusu tartışılıyor. Bu konuyu Habervaktim’e değerlendiren Ankara Oto Galericiler Demeği (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan Gölbaşı’nda bir oto galeri sitesi kurulması için Büyükşehir Belediyesiyle görüştüklerini söyledi, ŞEHİR içinde olmaları nedeniyle tartışılan oto galericiler hakkında Habervaktim’e konuşan Ankara Oto Galericiler Derneği (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan önemli açıklamalar yaptı.

GÖLBAŞI’NDA 800 DÖNÜM ARAZİ

Gölbaşında 800 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan oto galeri sitesi hakkında bilgi veren İlkay Kalkan, “Ankarada galericilik işini yapan bin 500’e yakın esnaf arkadaşımız var. Biz istiyoruz ki Ankarada 2-3 noktada galericiler sitesi olsun, vatandaşımız daha iyi hizmet alsın. Şuan bizim derneğimize üye 403 galerici var, yerimizi aldığımız zaman yaklaşık 600 galerici olmayı hedefliyoruz. Şuanda Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmelerimiz var, Gölbaşı Belediye Başkanımızla da görüştük durumu arz ettik. Fatih Beyde olumlu karşıladı .

Melih Beye ilettiğini onunda görüşlerinin olumlu olduğunu bize aktardı. Gölbaşı’nda 800 dönüm arazi var burası belediye tarafından vatandaşlardan alınarak kamulaştmldı. Burasıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın 3 dönemdir sözü var, “Gölbaşı olmazsa olmaz önce Gölbaşı olacak daha sonra gerekirse Otonomi olacak, Gölbaşı olmadan ben hiçbir yere çivi çaktırmam” şeklinde. Burasıyla ilgili Mevlana kapısı adı altında çok büyük bir proje var” dedi.

AZ YATIRIMCI, ÇOK ESNAF

Derneklerine oto galeri işi yapmayan esnafı almadıklarını söyleyen Kalkan, “20 – 25 yıllık dükkânlarımızı bırakıp gideceğiz, biz ucuz bir yer istemiyoruz ama bize yardımcı olunmasını istiyoruz. Biz 403 tane üyeyle dernek kurduk, kooperatif kurduk. Biz istiyoruz ki küçük büyük esnaf bir arada olalım. Mesleğimize sahip çıkmak için verilen bu görevi bizler kabul ettik. Eğer biz mesleğimize sahip çıkmazsak, hepimiz bir çatı altında toplanmasak daha kötü durumda olacağız. Yatırımcının az, esnafın çok olduğu bir yer istiyoruz ve biz derneğimizi kurduktan sonrada Ankarada bu işi yapan vergi levhası olan Ankara esnafıyla çalışmak istiyoruz. Başka iş yapanları aramıza almadık. 3 aylık bir dönemde 403 üyeye ulaştık, bu sayı gün geçtikçe artıyor ilerleyen günlerde 600 – 650 üyeye ulaşma ihtimalimiz var” şeklinde konuştu.

OTONOMİ’YE KARŞI DEĞİLİZ

Otonomide sadece oto galericilerin değil yatınmcılann da olduğunu öne süren Kalkan, “Biz derneğimizi kurmadan önce Otonomiyi yapan arkadaşlarla beraberdik, 2009 yılında o derneği beraber kurduk. Ben ikinci başkan olarak görev alıyordum, daha sonra anlaşamadık aynldık. Otonomi’nin yeri 65 milyon TL’ye TOKİ’ye mal oldu, TOKİ burayı Sağlık Bakanlığı’na vermiş. Bizim aramızdaki çekişmeler ve anlaşmazlıklardan dolayı burası 101 milyon TL’ye alındı. TOKİ’den burası 2 yıl ödemesiz 5 yıl vadeyle alındı. Biz istedik ki buranın ücretini kendi üyelerimiz karşılasın ve sadece üyelerimiz tarafından kullanılsın. Şimdi burasının maliyeti 140 milyon TL’ye çıktı.

Biz ayrılmadan öncede görüştük ayrılık olmasın diyerek gittik maliyeti neyse dükkânların alalım dedik yapamayız dediler. Sadece 450 bin lira inşaat maliyeti tutuyor artı arsa maliyeti de üstüne eklendiği zaman 700 800 bin lira ediyor. 170 tane müttehide dükkân verilmiş ve müttehitler dükkânlan 1 milyon TL üzerinde satmaya çalışıyor. 6 ay öncesine kadar dükkânlar rehinliydi, şu anda müttehitlerin dükkânlann üzerindeki rehinleri kaldırdılar, esnafınki rehinli. Burası TOKİ’den galericiler için alındı amacın dışına çıkıldı. Burada esnaf çok yaünmcı az olsaydı hiçbir sıkıntı olmazdı. Biz Otonomiye karşı değiliz orası da faaliyete geçsin bizim yapacağımız yerde faaliyete geçsin” ifadelerini kullandı.

MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK DERNEĞİ KURDUK

Yaklaşık olarak 3 ay önce ANODER ve yakın bir zamanda S.S.Ankara Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni kurarak oto galeri sitesi için ilk adımı attıklarını belirten îlkay Kalkan “Sanki Ankara’daki galericileri sadece bir dernek temsil ediyormuş gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. İnsanlan zoraki bir yere götürmenin bir anlamı olmaz. Derneğimizi, kooperatifimizi kurduk bizde yerimizi aldığımız zaman buralardan gideceğiz. Bizler sitemizi yapana kadar yerimizde kalmak istiyoruz. Bizim ne Otonomiyle nede Başkent Otomotivciler Derneğiyle bir derdimiz yok, onlarda bizim arkadaşlanmız. Söylentinler ve laflar oluyor bunlar gitmemek için derneği kurdu şeklinde bizim öyle bir durumumuz yok. Biz mesleğimize sahip çıkmak için bu derneği kurduk” diye konuştu UĞUR ÖĞÜT HABERVAKTİM

Previous TOKİ'nin ilk yerel mimari projesi tamamlandı
Sonraki Belediye Evleri kentsel dönüşüm projesi masaya yatırıldı

Diğer Yazılar

Diğer 0 Yorum

İstanbul Şile’de Avrupa’nın en büyük Diyabet eğitim ve Yaşam Köyü açılıyor

İstanbul Şile’de Avrupa’nın en büyük “Diyabet eğitim ve Yaşam Köyü” yapım çalışmaları hızla sürüyor.

Diğer

Güllük Marina, Ekim 2015’te hizmete açılıyor

Türkiye’nin tatil cenneti Bodrum, yeni marinasına kavuşuyor. Bodrum’un Güllük Beldesi,  Güllük Marina Projesi ile yeniden hayat buluyor.

Diğer 0 Yorum

Ankara’nın İlk Diyabet Hastanesi Açıldı

Çankaya Belediyesi’nin arsasını tahsis ettiği ve Anadolu Lions Diyabet Vakfı (ALDİVAK) tarafından yapımı üstlenilen Ankara’nın ilk diyabet hastanesi, 75 Yataklı Anadolu Lions Diyabet Teşhis Tedavi Merkezi ve Hastanesi Çankaya Yıldız’da,

Diğer 0 Yorum

Ankara’ya Uluslararası Standartlarda Yeni Fuar Alanı

Yüksek  Mimar Ali Osman Öztürk’ün kurduğu A Tasarım Mimarlık, Atakule’deki alışveriş merkezinin yenilenmesi, Hızlı Tren Garı ve Uluslararası Fuar Merkezi gibi projeleri hayata geçiriyor.

Diğer 0 Yorum

Seydişehir’e 26 Milyon Liralık Termal Otel

Konya Seydişehir’e bağlı Kavak Mahallesi’nde jeotermal kaynağın bulunmasının ardından 26 milyon liralık yatırım için kollar sıvandı.

Diğer

Viaport Marina açıldı

İstanbul Tuzla’da Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan Viaport Marina kapılarını açtı…