Ankara’da kırsal kalkınma desteği projesi Çubuk ile başlıyor

Ankara’da kırsal kalkınma desteği projesi Çubuk ile başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’teki kırsal ilçelerine dev destek yatırımlarının startı Çubuk’ta verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Çubuklu 8 bin çiftçiye vişne fidanı dağıtımıyla başlayan hizmetler kapsamında; termal kaynaklar, tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık başta olmak üzere pek çok konuda destek yatırımları yapılacak.

Başkent’in dört bir tarafındaki çiftçi ve köylünün beklediği “Büyük Kırsal Destek” yatırımlarının artarak süreceğini kaydeden Başkan Gökçek, “Kırsal kalkınma için her türlü yardımı yapacağız. Hayvancılık ve ağaç tohumu yardımı yapacağız. Termal yatırımlarda birlikte çalışacağız, özellikle sulama kanalları, sulama göletleri yapacağız. Bu gibi sayısız hizmetleri kırsal ilçelerimize sağlayacağız” dedi.

İLK ADIM ÇUBUK’TA ATILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal ilçelere destek yatırımlarının ilki Çubuk ilçesi girişinde yer alan Serakent’te düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 8 bin vişne fidanının dağıtım törenine katılan Başkan Gökçek, ilçelilerin slogan ve alkışları eşliğinde yaptığı konuşmada, “Bugün gerçekten Ankara’da kırsal kalkınmayla ilgili olarak ilk adımımızı ciddi anlamda atıyoruz. Bu da Çubuk’a nasip oldu” dedi.

Seçimlerden önce bir takım sözler verdiklerini ve seçimlerle birlikte Özel İdare’nin yetkilerinin de Büyükşehir Belediyesi’ne  geçtiğini hatırlatan Başkan Gökçek, “Bu sayede, kırsal kalkınma için her türlü yardımı sizlere yapacağız. Hayvancılık ve ağaç tohumu yardımı yapacağız, termal yatırımlarda birlikte çalışacağız, özellikle sulama kanalları, sulama göletleri yapacağız. Bu ve bunlar gibi sayısız hizmetleri kırsal ilçelerimize sağlayacağız” diye konuştu.

Şimdiye kadar bu çalışmaların hazırlıklarını yaptıklarını ve 8-10 aydır da metotlarını oluşturduklarını ifade eden Başkan Melih Gökçek, “Önce Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kanalıya iki tane daire başkanlığı kurduk. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Jeotermal Daire Başkanlığı. Bu suretle bütün hizmetleri bu istikametlerde toplamaya çalıştık” dedi.

8 bin vişne fidesini 5 bin metrekarenin üzerinde arazisi olan Çubuklu vatandaşlara dağıtacaklarını anlatan Başkan Gökçek, yatırımların bununla sınırlı kalmayacağını da kaydederek, şunları söyledi:
“Yatırımlarımız her sene büyüyerek devam edecek. İnşallah önümüzdeki günlerde değişik ilçelerde arıcılık ile ilgili faaliyetlerimiz olacak. Bazı yerlerde tohum dağıtacağız. Bazı yerlerde de koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlar dağıtacağız. Dolayısıyla köylüye destek olacağız.”

ÇUBUK’A BÜYÜK TARIM DESTEĞİ

Çubuk Belediyesi’ne ait olan bir arazi üzerinde Çubukluların ürettiği malları satabilecekleri bir yer yapacaklarını kaydeden Başkan Gökçek, “Her yıl milyonlarca çiçeği Ankaramıza dikiyoruz. İstiyoruz ki bu çiçekler Ankaralı üreticinin ürettiği çiçekler olsun. 2 seneden beri buradaki seralarda Çubuklu arkadaşlarımız, köylü kardeşlerimiz fidancılık yapıyor, Ankara’ya çiçekler ve fideler üretiyorlar. Biz de milyonlarca fide ve çiçeği Ankara’ya ekiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı şirketi ANFA aracılığı ile fidancılık işletmeleriyle işbirliği yapmaya devam edeceklerini de anlatan Başkan Gökçek, Çubuklu üreticilere, “Ancak, hangi çiçeği talep edersek onu üretin ki çabucak dikimini yapalım” uyarısında bulundu.

TERMAL’DEN, ASFALTA DESTEK

Çubuk’ta hayvancılıkla ilgili olarak yapılan yerin 3 ay içerisinde bitirilerek hizmete gireceği, Karagöl’ün bu sene yeniden tanzim edilerek çok güzel bir piknik alanı olacağı, yol-asfalt ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmaların süreceği gibi müjdeleri de bir bir  anlatan Başkan Gökçek, “Genel anlamda en çok asfalt döktüğümüz ilçelerden birisi Çubuk’tur” dedi.

En büyük yatırımın da ilçedeki jeotermal kaynağın yani Melikşah’ın değerlendirilmesi olacağını anlatan Başkan Gökçek’in, “Melikşah için özellikle yerli ve yabancı yatırımcıları devamlı çağırıyorum ve davet ediyorum… Melikşah’ın teknik özellikleri sıhhi açıdan son derece yüksek. Dünyanın sayılı sularından birisi, 38-39 derece. Tam da sağlığa uygun, içine girilebilecek bir su. Bunu biran önce hizmete sokalım. Havaalanına yakın olması sebebiyle de buraya kurulacak güzel bir tesisin Ankara’ya büyük bir katkısı olacak. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz” sözleri büyük alkış aldı.

Başkan Gökçek, konuşmasının ardından sembolik olarak 15 çiftçiye vişne fidanlarını vererek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

Previous Yaşam Projeleri TV6 Emlak Saati programının konuğu oldu
Sonraki Yaşam Projeleri TV6 Emlak Saati programının konuğu oldu

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Haliç Metro Köprüsü Konutları Değerlendirdi

Geçtiğimiz ay açılan Haliç Metro Köprüsü ulaşımı kolaylaştırmasının yanı sıra bölgedeki konutları da değerlendirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

İMKON: “Müteahhitlik sektörü, vakit kaybediyor”

“Müteahhitlik Hizmet Yasası” 2014 yıl sonuna kadar çıkarsa, İnşaat ve Müteahhitlik sektörü, 2015 yılında Türkiye’de ve Dünya’da, büyük bir atılım yapacaktır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da yüzen ev

Adını duyduğunuzda bile garip geliyor değil mi denizi olmayan bir şehirde Yüzen Ev fikri…

Güncel Haberler 0 Yorum

Sosyal alanlara yeni düzenleme mi geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni tasarı ‘sosyal alanlara’ yeni düzenleme getiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediyesi’nden vergi affı uyarısı

Vatandaşların belediyelere olan vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin Vergi Affı Kanunu Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 23 Mayıs 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın bazı ilçelerinde 23 Mayıs 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.