Ankara YHT Garı Temmuz ayında tamamlanacak

Ankara YHT Garı Temmuz ayında tamamlanacak

Ankara YHT Garı, ilk etapta günlük 20 bin, ilerleyen zamanlarda ise günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek.

Ankara Garı’nın güneyinde inşasına başlanan ve yüzde 86’lık ilerleme sağlanan Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı, temmuz ayında tamamlanacak.

Alınan bilgiye göre, yarım asır aradan sonra ulaşımda yüzünü yeniden demiryollarına dönen Türkiye’de, 2003’ten itibaren sağlanan yatırım ödenekleriyle hayata geçirilen projelerin başında 2009’da hizmete başlayan Ankara merkezli çekirdek yüksek hızlı tren projeleri geliyor.

2009’da Ankara-Eskişehir, 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Konya-Eskişehir ve 2014’te Ankara-İstanbul ile Konya-İstanbul arasında YHT işletmeciliği yapmaya başlayan Türkiye, dünyada sekizinci, Avrupa’da altıncı yüksek hızlı tren işletmecisi ülke konumunda bulunuyor. Bunların yanı sıra Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir YHT hatları ile Bursa-Bilecik ve Konya-Karaman hızlı tren hatlarında inşa çalışmaları devam ediyor.

Dünyadaki uygulamalara benzer şekilde Türkiye’de de hızlı tren teknolojilerinin kullanıma girmesi, yolcu sirkülasyonları ve ihtiyaçlarının değişerek artması nedeniyle YHT garları yapılması ihtiyacı doğdu. Kademeli olarak YHT hatlarının hizmete girmesiyle Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde inşa edilen mevcut Ankara Garı, mekansal kapasite ve büyüklük olarak ihtiyacı karşılayamadığından Ankara YHT Garı’nın yapılmasına karar verildi.

Türkiye’de 2023 vizyonuna uygun olarak 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı ve 8 bin 500 kilometre hızlı tren ağıyla donatılması hedefiyle 2014’te inşasına başlanan ve yüzde 86’lık ilerleme sağlanan Ankara YHT Garı, temmuz ayında tamamlanacak.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilen Ankara YHT Garı, ilk etapta günlük 20 bin, ilerleyen zamanlarda ise günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek. Yolcu taşıma ve hızlı tren işletmesiTCDD tarafından yürütülecek gar, hizmete girişinden itibaren 19 yıl 7 ay süre ile yüklenici firma tarafından işletilecek. İşletme süresi sonunda TCDD’ye devredilecek.

ANKARA, RAYLI SİSTEMİN MERKEZİ OLACAK

Ankara YHT Garı inşa edilirken, mevcut gar binası ve etrafındaki tesisler tarihe duyarlı planlama yaklaşımıyla korunarak yeni bir cazibe merkezi olarak yeniden yapılandırıldı. Tarihi değerinin korunmasına özen gösterilen gar, mimarisiyle, sosyal donatılarıyla ve ulaşım kolaylığıyla TCDD ve Başkent Ankara’nın prestij eserlerinden birisi olmaya aday olacak.

Ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak ve diğer ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme şekilleri incelenerek planlanan Ankara YHT Garı için günümüz mimari anlayışını yansıtan, şehrin dinamizmini simgeleyen bir proje geliştirildi. Yer altından iki, yer üstünden bir geçişle bağlantı yapılacak yeni gar Ankaray, Başkentray, Batıkent, Sincan, Keçiören ve Havaalanı metrolarıyla bağlantılı olacak.

UZAY ÜSSÜ GÖRÜNÜMLÜ GAR BİNASI

Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılan Ankara YHT Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günlük ortalama 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 140 odalı 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 2 bin 500 araçlık kapalı otopark yer alacak.

Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2’şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak.

Ankara YHT Garı ile mevcut garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor. İki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray’ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak.

YHT Garı, ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak ve diğer ülkelerdeki yüksek hızlı tren garlarının yapısı, düzeni, kullanım ve işletme şekilleri incelenerek planlandı.

Gar ve çevresini başkent için cazibe merkezi haline dönüştürmeyi hedefleyen proje, günümüz teknolojisi ve mimari anlayışının yanında hız ve dinamizmi simgeleyecek ve TCDD’nin yeni vizyonunu temsil edecek şekilde tasarlandı. Sabah

Previous Yatırım için konut almalı mı?
Sonraki Erhan Boysanoğlu : Ankara zor piyasa

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Melih Gökçek Ankara Büyükşehir’in 2014 Faaliyetlerini anlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ile EGO’nun 2014 mali yılı Faaliyet Raporları’nın sunumunu yaptı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bursa’da Bir Tarih Daha Yok Oldu

Bursa’da, 1940’lı yıllarda belediyenin imar planlamasına kurban giden Tarihi Deveciler Mezarlığı’nın izleri gün geçtikçe kayboluyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 4 Mart 2016

4 Mart 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Zanzibar’da Su Altındaki Otel Odası

Zanzibar’ın Pemba adasının açıklarındaki Manta Resort Oteli’nin sualtı odası, Hint Okyanusu’nun derinliklerinde uyanmak isteyenleri ağırlıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Vergi barışında son hafta

Yenimahalle Belediyesi vatandaşların belediyelere olan vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin Vergi Affı Kanununa istinaden Emlak, ÇTV, İRV vergileri ile asfalt borçları için son hafta uyarısı yaptı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut yatırımlarında Anadolu’ya ilgi artıyor

Konut sektöründe büyük şehirler dışında Anadolu’ya ilgi artıyor. Keller Willams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ülke genelinde artan refah artışı nedeniyle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında Bursa, Kocaeli, Mersin, Kayseri,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.