Ankara’nın Yeni İmar Yönetmeliği Tartışıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliği ile ilgili istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkan Vekili H. Bekir Ünüvar, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Faruk Erciyes, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü yetkilileri, Belediyeler Birliği temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bürokratları katıldı. Altınpark Belediye Evi’nde düzenlenen toplantıyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin iptal olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir yönetmelik hazırlandığını ve bu yönetmelik üzerinde çalışıldığını söyledi. Yeni hazırlanan yönetmeliğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanmaya çalışıldığını belirten Aluç, “İlçe belediye teknik başkan yardımcıları, imar müdürleriyle daha önce toplantı yapmıştık. En son hazırladığımız metni, ilgili kurumlara resmi yazı ve mail ortamında göndermiştik. Onlar da incelediler. Şimdi burada son rötuşları yapıyoruz. Bu düzeltmeler bittikten sonra bunu Şubat ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karara bağlayarak Bakanlığa göndereceğiz. Zaten böyle bir yasal zorunluluğumuz var, bunu yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği arasında bazı sıkıntılar olduğuna değinen Aluç, “Bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikle bizim eski yönetmeliğimiz arasında uygulamada ve pratikte ciddi noksanlıklar var. Bunlara bir çözüm aramaya çalışıyoruz. Biz bu teknik çalışmayı en üst düzeyde tamamladık. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılacak 9 ilçe ve mahalle statüsü kazanan köylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak da hükümler ilave edildi. Şimdi arkadaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Düzeltmeler tam sağlıklı olarak yapılsın diye bu istişare toplantısını yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Meclis kararı alındıktan sonra bakanlığa resmi olarak göndereceğiz” diye konuştu.

(Kaynak:iha)

Previous Pencereden 5 Milyar Lira Uçuyor
Sonraki Ağaoğlu, Alman Devlerle El Sıkıştı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Dünyada Bir İlk Terapötik Oyuncak Müzesi

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)’nın SODES kapsamında 2013 Temmuz ayında imzalanan protokolle yürüttüğü

Güncel Haberler 0 Yorum

Özelleştirmeden 1,6 Milyar Dolar Geldi

Yılın ilk yarısında tamamlanan özelleştirme uygulamalarının tutarı 1.6 milyar doları aştı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Alacaatlı 63804 ada 4,7 ve 11 sayılı parseller nazım imar planı değişikliği

Çankaya İlçesi,Alacaatlı Mahallesi 63804 ada 4,7 ve 11 sayılı parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 24/11/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Apartman aidatı hakkında merak edilenler

APARTMAN AİDATI NELERİ KAPSAR?

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’de Bir İlk Çanakkale Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi

Modern yaşam alanlarının kurulduğu, Prestij Caddelerin hizmete sunulduğu ve “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında asansörlü ve otoparklı binaların inşa edildiği Bağcılar ilçesi cazibe merkezi haline geldi.

Güncel Haberler

Batıkent-Kızılay Metro hattında bakım çalışması

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Batıkent-Kızılay Metro hattının Ulus- Sıhhiye istasyonları arasında bugün ray değişim ve bakım çalışmaları başlattı. Çalışmalar, 23 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ray değişim

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.