Ankara’nın Yeni İmar Yönetmeliği Tartışıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliği ile ilgili istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkan Vekili H. Bekir Ünüvar, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Faruk Erciyes, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü yetkilileri, Belediyeler Birliği temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bürokratları katıldı. Altınpark Belediye Evi’nde düzenlenen toplantıyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin iptal olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir yönetmelik hazırlandığını ve bu yönetmelik üzerinde çalışıldığını söyledi. Yeni hazırlanan yönetmeliğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanmaya çalışıldığını belirten Aluç, “İlçe belediye teknik başkan yardımcıları, imar müdürleriyle daha önce toplantı yapmıştık. En son hazırladığımız metni, ilgili kurumlara resmi yazı ve mail ortamında göndermiştik. Onlar da incelediler. Şimdi burada son rötuşları yapıyoruz. Bu düzeltmeler bittikten sonra bunu Şubat ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karara bağlayarak Bakanlığa göndereceğiz. Zaten böyle bir yasal zorunluluğumuz var, bunu yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği arasında bazı sıkıntılar olduğuna değinen Aluç, “Bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikle bizim eski yönetmeliğimiz arasında uygulamada ve pratikte ciddi noksanlıklar var. Bunlara bir çözüm aramaya çalışıyoruz. Biz bu teknik çalışmayı en üst düzeyde tamamladık. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılacak 9 ilçe ve mahalle statüsü kazanan köylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak da hükümler ilave edildi. Şimdi arkadaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Düzeltmeler tam sağlıklı olarak yapılsın diye bu istişare toplantısını yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Meclis kararı alındıktan sonra bakanlığa resmi olarak göndereceğiz” diye konuştu.

(Kaynak:iha)

Previous Pencereden 5 Milyar Lira Uçuyor
Sonraki Ağaoğlu, Alman Devlerle El Sıkıştı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nin Yeni Binasında Sona Gelindi

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından Mimar Sinan Bulvarı’nda yaptırılan yeni hizmet binasında sona gelindi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Selçuk Öztürk :Irak’a Demiryolu Hattı Konya Ekonomisini Uçurur

KONYA Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Anadolu Ajansı  Konya Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, AA Konya Bölge Müdürü Ahmet Kayır ile görüştü.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnegöl Belediyesi Kentsel Dönüşüm Çalışmalarına Başladı

İnegöl Belediyesi, güvenli ve planlı yapılaşma için kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ev almak isteyenlere 4 fırsat birden sunuluyor

Hükümet, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak uygulamaları birbiri ardına hayata geçiriyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Köprübaşı’nda Radyasyon Alarmı

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde normal değerlerin tam 140 katı radyasyon ölçümü yapıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Okullar Depreme Karşı Güçlendirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, bu seneden itibaren her yıl 200 okulun depreme karşı dayanıklı olup olmadığını araştıracak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.