Ankara’nın EXPO rüyası gerçek oluyor

Ankara’nın EXPO rüyası gerçek oluyor

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, şu anda 2025 EXPO’nun en güçlü adayının Ankara olduğunu belirterek, “EXPO’nun düzenlendiği kentlere 10-15 milyar dolar yatırım yapılıyor. Zaten altyapısı güçlü olan Ankara, bu yatırımlarla gerçek anlamda dünya başkentleri ile yarışır hale gelir” dedi.

TÜGİAD’ın yıllardır hedef projesi olan EXPO adaylığı, artık Ankara’da toplumun her kesimi tarafından yüksek sesle konuşulmaya başlandı. İzmir’in üst üste iki kez aday olup kaybetmesi üzerine, 2025 EXPO adaylığı konusunda Ankara alternatifi üzerinde görüş birliği oluşmaya başladı.

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Vali Mehmet Kılıçlar’ı ziyaretinde EXPO 2025 adaylığı konusunda destek istedi.

Vali Kılıçlar da, Başkent’in EXPO adaylığı için her türlü desteği vereceğini bildirdi. EXPO’nun Ankara’ya çok önemli katkıları olacağını vurgulayan Vali Kılıçlar, “Ankara’nın EXPO adaylığı konusunda planlı ve disiplinli bir çalışma yürütmesi gerekir. Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası ile birlikte bu konuyu değerlendirdik. Ankara Kalkınma Ajansı da bu konuda çalışmalar yapmaya başladı” dedi.

Vali Kılıçlar ayrıca, genç Türk girişimcisinin ekonomik gücünü ve üretim potansiyelini en iyi şekilde yansıtan; Türkiye’nin bölgedeki coğrafi ve stratejik gücünü ön plana çıkarmak suretiyle tanıtımına katkıda bulunan TÜGİAD’ın faaliyetlerini takdirle karşıladığını da vurguladı.
TÜGİAD Ankara Başkanı Türker Naslı, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Ankara’nın artık hedeflerini büyütmesi gerektiğini, bu hedeflerden birinin de EXPO 2025 adaylığı olduğunu bildirdi.

EXPO’ların, düzenlendiği kentlere hem ekonomik, hem de kültürel anlamda çok önemli katkılar sağladığını anlatan Naslı, “EXPO’nun düzenlendiği kentlere 10-15 milyar dolar yatırım yapılıyor. Zaten altyapısı güçlü olan Ankara, bu yatırımlarla gerçek anlamda dünya başkentleri ile yarışır hale gelir.  180 gün süren EXPO’lar turizme de büyük katkı sağlamakta. 2010 yılında Şanghay’da düzenlenen EXPO, 73 milyon kişiyle ziyaretçi rekoru kırmıştır. 1851’de Londra’da yapılan EXPO kente Kristal Palas’ı, 1889’da Paris’te yapılan EXPO da kente meşhur Eyfel Kulesi’ni kazandırmıştır’’ diye konuştu.
“EXPO’da adaylık sırası artık Ankara’da” diyen Naslı, şöyle devam etti:

“TÜGİAD olarak Ankara’nın EXPO 2020 adaylığı konusunda ciddi mücadeleler vermiştik. Ancak, 2015’te olduğu gibi 2020 için de İzmir aday gösterildi. Biz de bu karara saygı gösterdik ve İzmir’i destekledik. Maalesef İzmir EXPO 2020’yi de alamadı. İzmir’in yeniden aday gösterilmesine pek sıcak bakılmıyor. En güçlü alternatif de Ankara. EXPO 2025’e adaylık süreci 1 Ocak 2016 itibarıyla başlıyor. Adaylık için Bakanlar Kurulu kararları ve mevzuatlarda düzenlemeler gerektiğinden şimdiden çalışmalara başlamak gerekir. Başkent’teki tüm STK’lar Ankara’nın EXPO adaylığını gönülden istiyor. Sayın valimizi ziyaretimizde, kendilerinin de  Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda destek vereceğini ifade etmesi bizi heyecanlandırdı. Şu anda 2025 EXPO’nun en güçlü adayı Ankara. Siyasi otoriteyi de ikna edebilirsek, Ankara’nın rüyaları gerçek olabilir.”
Türker Naslı başkanlığındaki TÜGİAD Ankara heyeti, ziyaretin ardından Vali Mehmet Kılıçlar’a plaket takdim etti.

Previous Adana İnşaat fuarı
Sonraki Yenimahalle Belediyesi’nden iskan uyarısı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Pursaklar Devlet Hastanesi inşaatı hangi aşamada?

Pursaklar Devlet Hastanesi’nde temel atma işleminin ardından çalışmalara hız verildi. Olumsuz hava şartlarına rağmen hastane inşaatında büyük bir mesafe katedildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Beykoz’da Metrekare Fiyatları Yüzde 40 Arttı

İstanbul’un en değerli 2B arazilerinin yer aldığı Beykoz’da imar planı hayali fiyatları tavan yaptı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İş Güvenliği Elemanı Çalıştırmayana Kişi Başına 14.000 TL Ceza

Haziran 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği kanunu gereği bünyesinde İş Güvenliği

Güncel Haberler 0 Yorum

Çayyolu metrosu Temelli’ye kadar uzatıldı

Ulaştırma Bakanlığı, Sincan Belediye Başkanı Tuna’nın ısrarıyla Çayyolu metrosunu Temelliye kadar uzatma kararı aldı.

Güncel Haberler

Ankara Batıkent 61003 ada 2 ve 3 sayılı parseller imar planı askıda

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanan, Yenimahalle İlçesi Batıkent 61003 ada 2 ve 3 sayılı parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişiklikleri

Güncel Haberler

Önce çocuk yaptılar, sonra kariyer

Yenimahalle Belediyesi, Meslek Edindirme ve Hobi Kursları bünyesinde okuma yazma kursunu başarıyla tamamlayan 50 yaş üstü 20 kadın için mezuniyet töreni düzenliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.