Ankara Konut Projeleri Bilgilendirme

Ankara Konut Projeleri Bilgilendirme

Ankara Konut Projeleri için özellikle şehrin gelişime açık olan dış bölgeleri inşaata ve imara uygun bölgeler tercih edilmektedir. Türkiye’nin başkenti Ankara, 2014 sayımı itibarıyla 5.150.072 nüfusa sahiptir ( yoğunluk : 198/km² (512,8/sq mi) ), yüz ölçümü ( 25,437 km2 ) olarak 3. büyük ilimizdir. Toplam 25 adet ilçeye sahiptir; Akyurt, Ayaş, Altındağ, Bala, Çamlıdere, Beypazarı, Çubuk, Çankaya, Etimesgut, Elmadağ, Gölbaşı, Evren, Haymana, Güdül, Kalecik, Kazan, Keçiören, Mamak, Kızılcahamam, Polatlı, Nallıhan, Sincan, Pursaklar, Yenimahalle, Şereflikoçhisar.

ankara-konut-insa-sayilari-ve-bolge-nufuslari

Kurtuluş savaşındaki rolü ve Cumhuriyetin kurulması ile beraber, Ankara günümüze kadar şehir olarak önemini arttırmış, dış göç ve kendi içindeki nüfus artışı ile beraber büyüme göstermiştir. Bunun birlikte son 20 yıl içerisinde konut projelerinde önemli derecede bir artış gözlenmektedir.

İlk makroform planlama çalışması 1924 – 1932 dönemi için Dr. Ch. Carl Lörcher ile 1925 Kale ve çevresi ve Yenişehir için yapılmıştır.

1932 – 1957 dönemi planlamasını 1928’de yapılan yarışma ile Jansen planı kazanmıştır. Jansen planı 1978 itibarı ile 300.000 kişinin yaşadığı bir Ankara düşünerek, toplam 1500 ha. alan üzerine 120-240 kişi/ha yoğunluk değerlendirmesi yapmıştır. Kale ve çevresine fazla müdahele etmeden, Yenişehirin Kavaklıdere yönüne doğru gelişimini ve  Tandoğan, Bahçelievler ve Cebeci bölgelerini yeni yerleşim merkezleri olması öngörüşünde bulunmuştur. 1945 yılında 245.000 ve 1950 yılında 288.000’i aşan kent nufüsu ile beraber planlamada yer alan yerleşim bölgeleri yetersizlik göstermiştir. Yağ lekesi şeklinde büyüyen Ankara makroformu, planlamacıların görüşüyle bir sorun olarak gözükmektedir.

1957 – 1970 dönemi, 1957 yılında Lörcher ve Jansen planlarında öngörülen 1500 hektarlık kent büyüklüğü ile Nihat Yücel – Raşit Uybadin’in hazırladığı plan dikkate alınmış, ikame edilen meskun yerleşim bölgesi 5720 ha. olduğu vurgulanmıştır. Bu plan leke halindeki büyüme yerine, kentin tüm çevresini ön plana çıkaran bütünleşik bir makroforma yöneliktir. Lörcher ve Jansen planlarında öngörülen 2 katlı bahçeli evler, yerlerini çok katlı (10 vb. gibi) binalara terketmiştir. Yücel-Uybadin planı Konya-Samsun yolunu ön plana çıkartarak Mamak tarafından Etlik tarafına, Ulus ve Kazıkiçi, Bahçelievler ve Balgat üzerinden Konya tarafına kentsel gelişimini öngörmüştür. Planda 1987 yılında Ankara nüfusu için 750.000 gibi rakam öngörülmüştür, fakat bu rakama Ankara yaklaşık olarak 1965 yılında ulaşmıştır, bununla beraber hızlı büyüme Belediye sınırları dışında yapılaşmaya sebep olmuştur.

1970 – 2006 dönemi, 1969 yılında, İmar ve İskan bakanlığı bünyesinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Ankara Metropoliten Alan Nazım Plan Bürosu (Amanpb), 1970 yılında 1.230.000’i aşan kent nüfusu doğrultusunda yapmış olduğu analiz ve araştırmalar ile kent yerleşik alanının yaklaşık 22.500’e ha. ya ulaştığını tespit etmiş, hızlı göçün varsayacağı tahminiyle büyüyen kent makroformunun yeni konut yerleşim alanlarına ivedilikle ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Bu nedenle çevresel değerleri ve kentin doğal çanağını gözönünde bulundurarak Batıkent, Eryaman, Sincan gibi bölgeleri kapsayan İstanbul yolu tarafına kentsel gelişimin yönlendirilmesi gerektiğini bildirmiştir. Plan 1982 yılında bir resmi belge olarak onaylanmış, yağ lekesi şeklinde gelişen düzensiz konut alanları 1984 – 1986 yılları itibarı ile 3030 yasa uyarınca Belediye’lere imar planı yetkileri verilmiş, planlama açısından yeni süreçler başlatılmıştır.

2015 Yapısal Planı, Ankara Kentsel Ulaşım Projesi gözönünde bulundurularak kentin metropoliten etki alanı gözetilerek hazırlanmıştır. Plan yeşil alan koridorlarını koruyabilmeyi, yağ lekesi şeklinde gelişimi engellemeyi, kentin hava kirliliği sorununa ve iş-iskan sorunu ile beraber ulaşım sorununa çözüm getirmeyi amaçlamaktadır.

ankara-ust-olcek-planlarina-iliskin-ozet-bilgiler

Yeni konut projeleri Ankara’nın Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut ve Pursaklar ilçelerinde ve Eryaman, Bağlıca, Yaşamkent, İncek, Alacaatlı, Beytepe, Eskişehir yolu bölge ve semtlerinde artış ve yoğunluk göstermektedirler. Toki, Ankara’da başlattığı projeleri için Altındağ ve Mamak ilçelerinde yoğunlaşmaktadır.

Bu gelişime paralel olarak toplu taşıma hizmetleride özellikle metro ile gelişitirilmeye çalışılmaktadır. 5 Ekim 2011 tarihinde ölçülen ve Tuik tarafından yayınlanan raporda, Ankara’da hane sayısı 1.435.174 olarak ölçülmüştür.

ankara-bolgeler

Ankara nüfusunun %89’u Ankara Merkez Bölgesi olarak anılan Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle bölgelerinde ikame etmektedirler (2012).

ankara-kenti-yerlesik-alan-sinirlarinin-gelisimi-1924-2015

ankara-planlama-calismalarinin-makroform-sinirlari

Ankara’da uygulanan birçok kentsel dönüşüm planı, mekan kalitesini, yaşam alanları ile sosyal hayatı öne çıkartmayı amaçlamaktadır. Ankara’da birçok inşaat firması tarafından geliştirilen konut projeleri de bu plan dahilinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Ankara’da son yıllarda artış gösteren konut projeleri talepten fazla bir arza neden olmuştur, planlamalar dahilinde insanların daha rahat konut edinebilmesi için bu durumu bir avantaja çevrilmesi düşünülmektedir.