Ankara Keçiören Esertepe Mahallesi’nde yapılan dev park yarın açılıyor

Ankara Keçiören Esertepe Mahallesi’nde yapılan dev park yarın açılıyor

Başkent Ankara’da 19 Mayıs’ta çifte Bayram yaşanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören Esertepe Mahallesi’nde yapılan dev park yarın (19 Mayıs Salı) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, parkın açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte yapacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinin ardından yarın (19 Mayıs Salı) Etlik ile Esertepe mahalleleri arasında yer alan 187 bin metrekarelik parkın açılışı için saat 18.00’da Keçiören Esertepe’de tören düzenlenecek.

187 BİN METREKARELİK PARK 6 BİN 500 BOYLU AĞAÇ DİKİLDİ

Esertepe Parkı, Etlik ile Esertepe mahalleleri arasında yer alıyor. 187 bin metrekarelik bir alanı kaplayan dev parka, 6 bin 500 adet boylu ağaç, 732 ithal ağaç, 1 milyon 900 bin adet çalı grubu dikimi gerçekleştirildi.

Park içerisinde, vatandaşların hoşça vakit geçirmeleri için birbirinden farklı aktivite alanları bulunurken, 4 farklı noktadan da parka giriş yapılabiliyor.

Ayrıca park içerisinde bazı Türk Devletleri’nin figürleri ve simgelerinin bulunduğu 4 adet meydan yer alıyor. Parka, Osmanlı Devleti Giriş Meydanı ve Kapısı, Selçuklu Devleti Giriş Meydanı ve Kapısı, Hun Devleti Giriş Meydanı ve Kapısı ile Türkiye Cumhuriyeti Giriş Meydanı ve Kapısı ayrı bir özellik katıyor.

Park içerisinde kolay gezinti yapılması ve engelli vatandaşlara kolaylık sağlanması amacıyla 38 yürüyen merdiven, 3 diagonel (yatay) asansör yapıldı. Ayrıca yine park içerisinde çeşitli bitki grupları ile düzenleme yapılmış Led bordürlü 1 adet aydınlatmalı Türkiye haritası da bulunuyor.

PİKNİK VE SPOR ALANLARI

Vatandaşların bütün haftanın yorgunluğunu atmak, hafta sonları ve boş vakitlerini aileleriyle ve arkadaşlarıyla birlikte geçirmeleri için ayrılan piknik alanlarında, 135 pergole oturma alanı bulunuyor. Ailelerin dinlenirken çocukların eğlenip oynayabileceği toplamda 2 bin 300 metrekare olan 4 farklı noktada yer alan çocuk oyun alanları yer alırken, gençlerin spor aktiviteleri için1 adet mini futbol sahası, 1 adet basketbol sahası ve izleyici tribünleri,1 adet 170 metrekare kondisyon alanı, 1100 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde koşu yolu da park içerisinde yerini aldı.

Parka araçlarıyla gelen ziyaretçileri için de 640 araçlık otopark, güvenlik kameraları ve uzman güvenlik görevlileri ile kontrol haline tutulacak.

Açık alanların yanı sıra 13 bin 500 metrekarelik kapalı alana da sahip olan dev parkın içerisinde; aile yaşam merkezleri, halk eğitim merkezleri, gençlik merkezleri, kafeler, restoranlar, fast food dükkanları, butik dükkanlar, amfi tiyatro, spor merkezleri bulunuyor.

 

Ankara Esertepe Rekreasyon Alanı hizmete girdi

Previous Mustafa Tuna : Ankara'da ikinci çevre yolu ihale süreci devam ediyor
Sonraki PAKPEN Antakya Valiliği'ne ürünlerini tanıttı

Diğer Yazılar

Park / Doğa 0 Yorum

Etimesgut’ta Aziz Sancar hatıra ormanı kuruldu

Etimesgut Belediyesi, Ahimesut Mahallesi’nde oluşturduğu ormana bu yıl Nobel Kimya Ödülü verilen ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adını verdi.

Park / Doğa

Tatvan’a şehir parkı yapılacak

Bitlis’in Tatvan Belediyesi bünyesindeki feribot işletmesi mevkiinde bulunan 15 bin metrekare alana şehir parkı inşa edileceği belirtildi.

Park / Doğa 0 Yorum

Ankara Gültepe Mahallesi’ne iki yeni tesis

Altındağ’ın her mahallesine hizmet götüren, fiziki yapıyı olduğu kadar sosyal ve kültürel yapıyı da değiştirmek için büyük projeleri hayata geçiren Altındağ Belediyesi, 2005 yılından bu yana “Ankara’nın Teksas’ı” olarak bilinen

Park / Doğa 0 Yorum

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı İki Kat Büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçirdiği Türkiye’nin ‘ilki’ olma özelliğine sahip 425 dönümlük Sasalı Doğal Yaşam Parkı, 2 kat büyüyerek yaklaşık bin dönün olacak.

Park / Doğa 0 Yorum

Şanlıurfa 11 Nisan şehir parkı Eylül 2016’da açılacak

Turkmall’un; 15 milyon dolar yatırımla Şanlıurfa’da hayata geçireceği, tamamına yakını yeşil alan olması planlanan “11 Nisan Şehir Parkı”  temel atma töreni ilk fidanları sembolik olarak  dikilerek gerçekleştirildi.

Park / Doğa 0 Yorum

Mogan Gölü hayat buldu

Ankara’da son dönemde etkili olan kar ve yağmur yağışlarının ardından Mogan Gölü’nde su seviyesi yaklaşık 50 santimetre yükseldi.