Ankara İstanbul olma yolunda

Ankara İstanbul olma yolunda

Gayrimenkul Uzmanı  Köksal Ünal, yoğun bir yapılaşma sürecindeki Ankara’nın yeni yerleşim bölgeleriyle hızla büyüdüğünü belirterek,  “Şehri yeniliyor ve genişletiyoruz. Ankara İstanbul olma yolunda ilerliyor” dedi
Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, hızlı bir yapılaşma içinde olan ve konut satışlarının sürekli arttığı Başkent’in hızla büyüdüğünü belirterek, “Ankara yeniden inşa ediliyor, İstanbul olma yolunda ilerliyor” dedi.
Köksal Ünal, Ankara’nın kentsel gelişim dinamiklerine ilişkin görüşlerini paylaşırken, son 6 yıldır yaşanan bütün krizlere, seçimlere ve piyasadaki negatifliklere rağmen Ankara’da her yıl bir öncekinden daha fazla konut satıldığına dikkat çekti. Konut satışlarındaki yıllık artışın yüzde 5-6’nın altına inmediğine işaret eden Ünal, “Bu gerçek, TÜİK verilerinden de görülebilir. Bence Ankara yeniden inşa ediliyor.

Dikmen, Yenimahalle, Keçiören, GOP, Mamak gibi yerlerde inanılmaz bir kentsel dönüşüm var. Ümitköy, Çayyolu, Bağlıca, Yaşamkent, Bilkent, Beytepe, İncek Bulvarı, Batıkent Çakırlar gibi yerlere de baktığınızda aslında şehri bir anlamda yeniliyoruz” dedi.

Ünal, Ankara’nın hala Eskişehir yönünde büyümeye devam ettiğini, en gözde yerleşim alanlarının bu bölgede olduğunu belirtti.  En pahalı konutların Ümitköy, Yaşamkent, Koru Sitesi, Çayyolu, Bağlıca, İncek Bulvarı gibi Eskişehir yolu paralelindeki bölgelerde olduğuna dikkat çeken Ünal, bunun dışında ise Mamak Doğukent projesi, Batıkent Çakırlar ve Eryaman’da 1+1, 2+1 dairelerin kümelendiği göl çevresini, yoğun ilgi gören yerler olarak saydı.

“Ankara İstanbul olma yolunda”…
Ünal, hızlı kentsel dönüşüm ve inşaat kalitesi yüksek yeni yerleşim bölgeleriyle merkezden çevreye yayılan Ankara’nın, İstanbul olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Artık her bölge kendi içinde merkez oldu. Artık bütün ilçelerde özel okullar, etütler, sağlık kuruluşları her yerde var. Devletin bürokrasisine bakın, Bakanlıklar Eskişehir Yolu’na doğru Kızılay’ı yavaş yavaş boşaltarak geliyorlar.  Ankara, İstanbul olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.
Ankaralıların konutla ilgili tercihlerinin de değiştiğini belirten Ünal, şunları söyledi:

“Konutların site içinde olması en önemli kriter… Alıcılar, güvenlikli ve sosyal donatıları güçlü konutlar istiyorlar. Evin özellikleri daha sonraki kriterler arasında yer alıyor. Son dönemde Ankara’daki insanlar daha çok 60-90 metrekare ya da 150-200 metre kare arası iki tip evi tercih ediyor. Ya yalnız yaşamak için küçük metrajlı ya da aile ile yaşamak için büyük konutlar tercih ediliyor. Bununla birlikte artık kimse dairelerin 4+1’den küçük olmasını istemiyor. 3+1 artık ara bir daire oldu. Ankara’da son dönemde çok fazla 1+1 yapılmış ve yapılıyor olmasına rağmen, Ankara’daki konutlarda talebin daha çok 2+1 ve 4+1 üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz.”

Ortalama metrekare fiyatları 3 bin TL’den başlıyor…
Köksal Ünal, Ankara’da konut fiyatlarının bölgesel olarak çok değiştiği, yeni yapılan konutlarda ise ortalama metrekare fiyatlarının 3 bin TL’den başladığı bilgisini verdi. Ünal, “Konutun fiyatı alacağınız bölge, aldığınız evin nitelikleri, yapan firma, kullanılan malzeme gibi kriterlere göre değişiyor. Bu fiyatlar yeni yapılan ofisleri de işin içine katarsanız 3 bin TL ile 10 bin TL arasında. Bence çok abartı rakamlar değil. Çünkü inşaat maliyetlerine baktığınızda ve kat karşılığı payını da eklediğinizde 2 bin TL’nin altında çok fazla maliyet birim fiyatları değişmez” dedi.

Previous Benevre Beytepe projesi
Sonraki Ankara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar devam ediyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

216 Rezidans Ön Talepleri Başladı

216 Yapı, önümüzdeki ay satışa çıkaracağı yeni projesi 216 Rezidans için ön talep topluyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Türkiye Müteahhitler Birliği’nden “İnşaat sektöründe gerekli önlemleri alın” Uyarısı

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) Temmuz ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporunda, konut sektöründe balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesinde ve gereldi önlemlerin ilgili tüm taraflarca alınmasında yarar görüldüğü belirtildi.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ankara Anadolu Bulvarı gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekiyor

Her geçen yıl günlük yaşam ve iş telaşı katlanarak artarken, özellikle büyükşehirlerde günlük yaşamın en önemli sorunu olan ulaşım sıkıntısının boyutu da günbegün fazlalaşıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Coldwell Banker Ankara Ofisi’ni Açtı

Gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet veren Coldwell Banker, Türkiye’de büyümeye devam ediyor.

Firma Haberleri

Tesisatlarınızı aşırı gerilimlerden Legrand Parafudrlar ile koruyun

Yıldırım, bulutlar arasında veya yeryüzü ile bulutlar arasında meydana gelen çok güçlü bir elektrik akımı ile potansiyel dengenin sağlanması olarak açıklanıyor.

Firma Haberleri

Reysaş GYO Odunpazarı’ndaki depolama alanını kiraya verdi

Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Eskişehir Odunpazarı İlçesinde bulunan depolama alanını kiraya verdi. Reysaş GYO tarafından KAP’a yapılan açıklama şöyle;

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.