Ankara İstanbul olma yolunda

Ankara İstanbul olma yolunda

Gayrimenkul Uzmanı  Köksal Ünal, yoğun bir yapılaşma sürecindeki Ankara’nın yeni yerleşim bölgeleriyle hızla büyüdüğünü belirterek,  “Şehri yeniliyor ve genişletiyoruz. Ankara İstanbul olma yolunda ilerliyor” dedi
Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, hızlı bir yapılaşma içinde olan ve konut satışlarının sürekli arttığı Başkent’in hızla büyüdüğünü belirterek, “Ankara yeniden inşa ediliyor, İstanbul olma yolunda ilerliyor” dedi.
Köksal Ünal, Ankara’nın kentsel gelişim dinamiklerine ilişkin görüşlerini paylaşırken, son 6 yıldır yaşanan bütün krizlere, seçimlere ve piyasadaki negatifliklere rağmen Ankara’da her yıl bir öncekinden daha fazla konut satıldığına dikkat çekti. Konut satışlarındaki yıllık artışın yüzde 5-6’nın altına inmediğine işaret eden Ünal, “Bu gerçek, TÜİK verilerinden de görülebilir. Bence Ankara yeniden inşa ediliyor.

Dikmen, Yenimahalle, Keçiören, GOP, Mamak gibi yerlerde inanılmaz bir kentsel dönüşüm var. Ümitköy, Çayyolu, Bağlıca, Yaşamkent, Bilkent, Beytepe, İncek Bulvarı, Batıkent Çakırlar gibi yerlere de baktığınızda aslında şehri bir anlamda yeniliyoruz” dedi.

Ünal, Ankara’nın hala Eskişehir yönünde büyümeye devam ettiğini, en gözde yerleşim alanlarının bu bölgede olduğunu belirtti.  En pahalı konutların Ümitköy, Yaşamkent, Koru Sitesi, Çayyolu, Bağlıca, İncek Bulvarı gibi Eskişehir yolu paralelindeki bölgelerde olduğuna dikkat çeken Ünal, bunun dışında ise Mamak Doğukent projesi, Batıkent Çakırlar ve Eryaman’da 1+1, 2+1 dairelerin kümelendiği göl çevresini, yoğun ilgi gören yerler olarak saydı.

“Ankara İstanbul olma yolunda”…
Ünal, hızlı kentsel dönüşüm ve inşaat kalitesi yüksek yeni yerleşim bölgeleriyle merkezden çevreye yayılan Ankara’nın, İstanbul olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Artık her bölge kendi içinde merkez oldu. Artık bütün ilçelerde özel okullar, etütler, sağlık kuruluşları her yerde var. Devletin bürokrasisine bakın, Bakanlıklar Eskişehir Yolu’na doğru Kızılay’ı yavaş yavaş boşaltarak geliyorlar.  Ankara, İstanbul olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.
Ankaralıların konutla ilgili tercihlerinin de değiştiğini belirten Ünal, şunları söyledi:

“Konutların site içinde olması en önemli kriter… Alıcılar, güvenlikli ve sosyal donatıları güçlü konutlar istiyorlar. Evin özellikleri daha sonraki kriterler arasında yer alıyor. Son dönemde Ankara’daki insanlar daha çok 60-90 metrekare ya da 150-200 metre kare arası iki tip evi tercih ediyor. Ya yalnız yaşamak için küçük metrajlı ya da aile ile yaşamak için büyük konutlar tercih ediliyor. Bununla birlikte artık kimse dairelerin 4+1’den küçük olmasını istemiyor. 3+1 artık ara bir daire oldu. Ankara’da son dönemde çok fazla 1+1 yapılmış ve yapılıyor olmasına rağmen, Ankara’daki konutlarda talebin daha çok 2+1 ve 4+1 üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz.”

Ortalama metrekare fiyatları 3 bin TL’den başlıyor…
Köksal Ünal, Ankara’da konut fiyatlarının bölgesel olarak çok değiştiği, yeni yapılan konutlarda ise ortalama metrekare fiyatlarının 3 bin TL’den başladığı bilgisini verdi. Ünal, “Konutun fiyatı alacağınız bölge, aldığınız evin nitelikleri, yapan firma, kullanılan malzeme gibi kriterlere göre değişiyor. Bu fiyatlar yeni yapılan ofisleri de işin içine katarsanız 3 bin TL ile 10 bin TL arasında. Bence çok abartı rakamlar değil. Çünkü inşaat maliyetlerine baktığınızda ve kat karşılığı payını da eklediğinizde 2 bin TL’nin altında çok fazla maliyet birim fiyatları değişmez” dedi.

Previous Benevre Beytepe projesi
Sonraki Ankara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar devam ediyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

ABD’nin önemli gayrimenkul uzmanı M.Fischer Türkiye’ye geliyor

Dünyanın ilk ve en köklü gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker’in Global Başkan Yardımcısı Michael Fischer Türkiye’ye geliyor. 

Firma Haberleri 0 Yorum

Türk yatırımcıya ABD’ ye emlak turizmi

Bugüne kadar bin kadar Ortadoğulu emlak alıcısını Türkiye’ye paket turlar ile getiren Projebeyaz Uluslar arası danışmanlık, aynı yöntemi bu kez Türk alıcılar için ABD’de uygulamaya koydu.

Firma Haberleri 0 Yorum

Innovia 4’te 991 TL Taksitle Konut Fırsatı

Beylikdüzü’nde Yeşil GYO tarafından hayata geçirilen Innovia 4. Etap projesinde 119 bin liradan başlayan konutlara 11 bin 900 lira peşinat ve 991 lira taksitle sahip olmak mümkün.

Firma Haberleri 0 Yorum

İstanbul 216 Projesinin Ruhsatını Alan Baysaş İnşaat, İnşaata Başladı

Şehir, deniz ve adalar manzaralı İstanbul 216 için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsat alan Baysaş İnşaat, ay sonu lansmanını yapmayı planladığı projesinin inşaatına start verdi.

Firma Haberleri

Konut kredisi düzenlemeleriyle satışlar artacak

Konut kredisiyle ilgili yapılan düzenlemenin satışları yüzde 10 artırması bekleniyor

Firma Haberleri 0 Yorum

Konya’da güneş enerjisi santrali açıldı

Konya Kızören ‘de Güneş Enerjisi Santrali, Açıldı.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.