Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara gayrimenkul sektörü son yıllarda hızlı bir ivme kaydetti.

Ankara’da yeni,  konut,  ofis,  AVM projelerine her geçen gün yeni bir proje ekleniyor. Şehrin tüm aksların da  her segmentte konut projeleri yükseliyor. A+ konut projeleri ise bir konuttan çok ek donatıları ile yaşam alanı hizmeti sunuyorlar. Tüm bu gelişmelerin doğrultusunda son yıllarda özellikle İstanbul’a odaklanan yabancı gayrimenkul yatırımcılarının tercihleri arasında Ankara’da olur mu? Sorusunu aklımıza getirebiliriz.

Mütekabiliyet yasasının çıkması ile yabancı yatırımcılar ülkemizde büyük ölçeklerde gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Yabancı yatırımcıların başında ise Araplar geliyor. Ülke bazında incelersek Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Mısır ve Kuveyt’ten gelen gayrimenkul yatırımcıları başı çekmekte. Yabancı yatırımcıların ülkemizdeki ilk tercihi İstanbul…

İstanbul’ da bazı inşaat firmaları yabancı yatırımcılarla ortak projeler hayata geçiriyor, bazıları da bu yönde adım atmaya başladı. TÜİK verilerine göre İstanbul’da yabancıya satılan konut sayısında da büyük bir artış görülmekte. Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının İstanbul haricinde ilgi gösterdiği diğer bölgeler ise Sapanca, Bursa ve Trabzon…

Ankara son dönemde konut ofis, AVM projeleri haricinde otel, sanayi, sağlık turizmi projeleriyle de da öne çıkmakta. Bağlıca’ da hayata geçirilecek Ankara Üniversitesi sağlık kampüsü, Mamak’ta inşaatı devam eden kök hücre merkezi bu projelerden  birkaçı…

Tüm bu gelişmeler ışığında yakın zamanda yabancı gayrimenkul yatırımcıları Ankara’da gayrimenkul projeleri hayata geçirecektir.  Öncelikle  Ankara gayrimenkul sektörünün yurt dışında  bilinirliğinin artması gerekiyor.Ankara İnşaat firmalarının gayrimenkul sektörüne yönelik uluslararası boyutlarda düzenlenen fuar ve diğer etkinliklerde yer alması Ankara’nın bilinirliğini muhakkak ki artıracaktır.

Son aylarda yabancı yatırımcıların Ankara’ da fizibilite çalışmaları sıklaştı. Ankara’nın yabancı gayrimenkul yatırımcıları için uygun bir bölge. Ankara’da inşatların kalitesi, ulaşım kolaylığı, uygun arazi bulunması ise bu yönelişin en önemli etkenlerinden.

Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Dikmen Vadisi 4. ve 5. etap projesine  Suudi Arabistan’dan ve Katar’dan bazı yatırımcıların ilgi gösterdiklerini açıklamıştı.

Özellikle Arap ve Rus ve Ukrayna inşaat firmaları yüzlerini Ankara’ya çevirdiler. Gidişata bakarsak yakın gelecekte Ankara’da yabancı inşaat firmalarının imzasını taşıyan gayrimenkul projelerinin ayak seslerini duyacağız.

Handan Asal Eser

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous İstanbul INN Levent metrekaresi 4 bin dolardan satışa çıktı
Sonraki Ankara Etimesgut'a 8 yeni park

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Ticari gayrimenkul danışmanı nasıl olunur?

Gayrimenkullerin her zaman insanlar için en önemli yatırım aracı olması ve ekonominin de büyümesi ile birlikte, bu alanda destek sağlayan kişilerin varlığı da bir zorunluluk haline gelmiştir.

Makaleler 0 Yorum

Mimar Yaman Pamukçu Uptown İncek’in detaylarını anlattı

Mimari projesi İki Derece Mimarlık ve Lejant Proje tarafından yapılan Uptown İncek ‘in mimarı Yaman Pamukçu inşaat sektörü ve tasarıma yönelik sorularımızı içtenlikle cevapladı.

Makaleler 0 Yorum

Mustafa Ak: “Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak”

Keçiören Belediye Başkanı Sn. Mustafa Ak Yaşam Projeleri’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri TİMAŞ A.Ş. özel röportaj

TİMAŞ A.Ş.  yaklaşık 20 yıldır Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde çatı-cephe kaplama ve yalıtım sektöründe faaliyet  gösteriyor.

Makaleler 0 Yorum

Profesyonel Gayrimenkul Yöneticisi Nasıl Olunur

Merhaba yasamprojeleri.com okurları bu yazımda sizlerle nasıl profesyonel gayrimenkul yöneticisi olunacağı hakkında çeşitli bilgileri paylaşacağım.

Makaleler 0 Yorum

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.