Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara gayrimenkul sektörü son yıllarda hızlı bir ivme kaydetti.

Ankara’da yeni,  konut,  ofis,  AVM projelerine her geçen gün yeni bir proje ekleniyor. Şehrin tüm aksların da  her segmentte konut projeleri yükseliyor. A+ konut projeleri ise bir konuttan çok ek donatıları ile yaşam alanı hizmeti sunuyorlar. Tüm bu gelişmelerin doğrultusunda son yıllarda özellikle İstanbul’a odaklanan yabancı gayrimenkul yatırımcılarının tercihleri arasında Ankara’da olur mu? Sorusunu aklımıza getirebiliriz.

Mütekabiliyet yasasının çıkması ile yabancı yatırımcılar ülkemizde büyük ölçeklerde gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Yabancı yatırımcıların başında ise Araplar geliyor. Ülke bazında incelersek Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Mısır ve Kuveyt’ten gelen gayrimenkul yatırımcıları başı çekmekte. Yabancı yatırımcıların ülkemizdeki ilk tercihi İstanbul…

İstanbul’ da bazı inşaat firmaları yabancı yatırımcılarla ortak projeler hayata geçiriyor, bazıları da bu yönde adım atmaya başladı. TÜİK verilerine göre İstanbul’da yabancıya satılan konut sayısında da büyük bir artış görülmekte. Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının İstanbul haricinde ilgi gösterdiği diğer bölgeler ise Sapanca, Bursa ve Trabzon…

Ankara son dönemde konut ofis, AVM projeleri haricinde otel, sanayi, sağlık turizmi projeleriyle de da öne çıkmakta. Bağlıca’ da hayata geçirilecek Ankara Üniversitesi sağlık kampüsü, Mamak’ta inşaatı devam eden kök hücre merkezi bu projelerden  birkaçı…

Tüm bu gelişmeler ışığında yakın zamanda yabancı gayrimenkul yatırımcıları Ankara’da gayrimenkul projeleri hayata geçirecektir.  Öncelikle  Ankara gayrimenkul sektörünün yurt dışında  bilinirliğinin artması gerekiyor.Ankara İnşaat firmalarının gayrimenkul sektörüne yönelik uluslararası boyutlarda düzenlenen fuar ve diğer etkinliklerde yer alması Ankara’nın bilinirliğini muhakkak ki artıracaktır.

Son aylarda yabancı yatırımcıların Ankara’ da fizibilite çalışmaları sıklaştı. Ankara’nın yabancı gayrimenkul yatırımcıları için uygun bir bölge. Ankara’da inşatların kalitesi, ulaşım kolaylığı, uygun arazi bulunması ise bu yönelişin en önemli etkenlerinden.

Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Dikmen Vadisi 4. ve 5. etap projesine  Suudi Arabistan’dan ve Katar’dan bazı yatırımcıların ilgi gösterdiklerini açıklamıştı.

Özellikle Arap ve Rus ve Ukrayna inşaat firmaları yüzlerini Ankara’ya çevirdiler. Gidişata bakarsak yakın gelecekte Ankara’da yabancı inşaat firmalarının imzasını taşıyan gayrimenkul projelerinin ayak seslerini duyacağız.

Handan Asal Eser

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous İstanbul INN Levent metrekaresi 4 bin dolardan satışa çıktı
Sonraki Ankara Etimesgut'a 8 yeni park

Diğer Yazılar

Makaleler

Emlak sektöründe franchise almanın faydaları

İş kurma hayali ile araştırma yapanların karşısına çıkan ilk seçenektir Emlak sektörü.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri Erkan Aslan Özel Röportaj

Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Aslan Yaşam Projelerine Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği (AGEM) hakkında bilgiler verdi. Ankaralı konut alıcılarına tavsiyelerde de bulunan  Aslan, Yaşam projelerinin sorularını şöyle cevapladı;

Makaleler 0 Yorum

Profesyonel Gayrimenkul Yöneticisi Nasıl Olunur

Merhaba yasamprojeleri.com okurları bu yazımda sizlerle nasıl profesyonel gayrimenkul yöneticisi olunacağı hakkında çeşitli bilgileri paylaşacağım.

Makaleler 0 Yorum

Fethi Yaşar: ” Yenimahalle için çok önemli projelerimiz var”

Yenimahalle Belediye Başkanı Sn.Fethi Yaşar Yaşam projelerine önemli açıklamarda bulundu.

Makaleler 0 Yorum

Ankara konut fiyatları artışında dünyada 13. sırada

Ankara konut fiyatları artışında 13. sırada.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.