Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi

Ankara gayrimenkul sektörü son yıllarda hızlı bir ivme kaydetti.

Ankara’da yeni,  konut,  ofis,  AVM projelerine her geçen gün yeni bir proje ekleniyor. Şehrin tüm aksların da  her segmentte konut projeleri yükseliyor. A+ konut projeleri ise bir konuttan çok ek donatıları ile yaşam alanı hizmeti sunuyorlar. Tüm bu gelişmelerin doğrultusunda son yıllarda özellikle İstanbul’a odaklanan yabancı gayrimenkul yatırımcılarının tercihleri arasında Ankara’da olur mu? Sorusunu aklımıza getirebiliriz.

Mütekabiliyet yasasının çıkması ile yabancı yatırımcılar ülkemizde büyük ölçeklerde gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Yabancı yatırımcıların başında ise Araplar geliyor. Ülke bazında incelersek Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Mısır ve Kuveyt’ten gelen gayrimenkul yatırımcıları başı çekmekte. Yabancı yatırımcıların ülkemizdeki ilk tercihi İstanbul…

İstanbul’ da bazı inşaat firmaları yabancı yatırımcılarla ortak projeler hayata geçiriyor, bazıları da bu yönde adım atmaya başladı. TÜİK verilerine göre İstanbul’da yabancıya satılan konut sayısında da büyük bir artış görülmekte. Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının İstanbul haricinde ilgi gösterdiği diğer bölgeler ise Sapanca, Bursa ve Trabzon…

Ankara son dönemde konut ofis, AVM projeleri haricinde otel, sanayi, sağlık turizmi projeleriyle de da öne çıkmakta. Bağlıca’ da hayata geçirilecek Ankara Üniversitesi sağlık kampüsü, Mamak’ta inşaatı devam eden kök hücre merkezi bu projelerden  birkaçı…

Tüm bu gelişmeler ışığında yakın zamanda yabancı gayrimenkul yatırımcıları Ankara’da gayrimenkul projeleri hayata geçirecektir.  Öncelikle  Ankara gayrimenkul sektörünün yurt dışında  bilinirliğinin artması gerekiyor.Ankara İnşaat firmalarının gayrimenkul sektörüne yönelik uluslararası boyutlarda düzenlenen fuar ve diğer etkinliklerde yer alması Ankara’nın bilinirliğini muhakkak ki artıracaktır.

Son aylarda yabancı yatırımcıların Ankara’ da fizibilite çalışmaları sıklaştı. Ankara’nın yabancı gayrimenkul yatırımcıları için uygun bir bölge. Ankara’da inşatların kalitesi, ulaşım kolaylığı, uygun arazi bulunması ise bu yönelişin en önemli etkenlerinden.

Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Dikmen Vadisi 4. ve 5. etap projesine  Suudi Arabistan’dan ve Katar’dan bazı yatırımcıların ilgi gösterdiklerini açıklamıştı.

Özellikle Arap ve Rus ve Ukrayna inşaat firmaları yüzlerini Ankara’ya çevirdiler. Gidişata bakarsak yakın gelecekte Ankara’da yabancı inşaat firmalarının imzasını taşıyan gayrimenkul projelerinin ayak seslerini duyacağız.

Handan Asal Eser

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous İstanbul INN Levent metrekaresi 4 bin dolardan satışa çıktı
Sonraki Ankara Etimesgut'a 8 yeni park

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Profesyonel Gayrimenkul Yöneticisi Nasıl Olunur

Merhaba yasamprojeleri.com okurları bu yazımda sizlerle nasıl profesyonel gayrimenkul yöneticisi olunacağı hakkında çeşitli bilgileri paylaşacağım.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe blog yazmanın önemi

Blog yazmak başlı başına son derece önemli bir faaliyettir.

Makaleler

Bina ve site yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler

Yapılaşmaların son yıllarda oldukça fazla artması sonucu bina veya sitelerin eğitimli kişiler tarafından yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir.

Makaleler 0 Yorum

Evren Acar : Büyüyen Ankara’da stok fazlasına dikkat

Başkent’te çok sayıda inşaat firmasına pazarlama ve satış danışmanlığı hizmeti sunan CEF Danışmanlık’ın kurucu ortaklarından Evren Acar’la sektörü ve Ankara konut projelerini konuştuk.

Makaleler 0 Yorum

Bülent Aydın : Ankaralılar yalıtımlı ve konforlu binalara önem veriyor

Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın Ankara Aden Ballıkpınarı projesi hakkında Yaşam Projelerine detaylı bilgiler verdi. Aydın Yaşam Projeleri’nin sorularını, şöyle cevapladı;