Ankara emlak piyasası ne durumda ?

Ankara emlak piyasası ne durumda ?

Ankara emlak dünyasının duayen isimlerden olan Salim Taşçı “2015 yılını sağ salim geçirdik. 2015’de Ankara’da, 146 bin konut satışı yapılırken, Türkiye genelinde yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Yani anlayacağınız Ankara’da yapılan markalı konutlar Başkent’e ayrı bir değer ve büyük bir ivme kazandırmıştır. Konut kredileri yüksek olmamış olsaydı, Ankara‘da satışlar daha yüksek rakamlara ulaşırdı” diyerek konut sektörünün geleceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Emlak sektöründeki ve sizlerin içinde bulunduğunuz bir sıkıntı var mı?
Öncelik emlakçıların kanunun olmamasıdır. Bir çanta veya bir masa, bir telefonla mesleği icra etmeye! çalışan ve kayıt dışı faaliyet sürdüren bir yığın kişi mevcuttur. Emlakçiliğin bir kanunun olmaması hem sektörümüz açısından hem de maliye ve vatandaşa hizmet yönünden çok büyük eksikliktir. Karınca yuvasında bile kanun geçerlidir. Ankara Emlak Komisyoncuları Dernek Başkanıyken, derneğin adını, Ankara Emlak Müşavirleri Derneği olarak tescil ettirmiştim. Müşavir sıfatını kullanıyoruz amma, gel gör ki, komisyon protokolünde “Tellaliye” tabiri bir mızrak gibi durmaktadır. Acilen yasaya ihtiyaç vardır.

Ankara’da emlak piyasası şu anda ne durumdadır? 2015 yılı sağ salim geçti. 2015’de Ankara’da, 146.537 konut satışı yapılmıştır. Türkiye genelinde yüzde olarak (% 11.4) dür. Markalı konutların yapılması da. Ankara’ya bir ivme kazandırmıştır. Konut kredileri yüksek olmamış olsa, Ankara’da satışlar daha yüksek rakamlara ulaşırdı… Biraz geriye dönecek olursak; Son üç yılda ki, konut satışları; 2013 yılında, 137.773, 2014 yılında’, 131.825, 2015 yılında, 146.537 Açıkçası 2015 yılı zirve yapmıştır. 2016 yılının nasıl bir profil çizeceğini şimdiden kestirmek zor olsa da. 2015 saüş rakamlarını yakalaması pek mümkün değildir.

Ankara’nın hangi bölgeleri prim yapmaktadır? Son on yıl içerisinde, Eskişehir yolu civarı (Yaşamkent, Çayyolu) primde ön sıradayken, İncek, Tuluntaş, Taşpınar şimdilerde prim çıtasını yükseltmiştir. Bir genelleme yapacak olursak; bundan 8-10 sene öncesine kadar, Ankara merkezden dışarı çıkmak 10 15 dakikayı geçmiyordu. Şimdilerde, Konya yolundan Ahiboz’u, Eskişehir istikametinden Temelliyi, İstanbul yolundan Kazanı, Çankırı yolundan Akyurt’u. Yozgat yolundan Hasanoğlan’ı çıkmadan Ankara’dan çıktım denilemiyor… Şehir dört bir yana 50 kilometre yayılmıştır. Eğer isabetli yatırım yapılacaksa, şehrin dört bir yanından rant elde etmek mümkündür. Gölbaşı, Karataş, İmrahor, Yakup Abdal. Hacılar, Karagedik, Pursaklar, Saray. Eskişehir yolu vs…

Şu sıralar veya geleceğe yönelik olarak, Konut mu, Arsa mı, Arazi mi Alınmalıdır?
Eğer oturacağın bir konutun, bunun yanı sıra birde kira getirişi olan konutun varsa; Araziye yatırımı tavsiye ederim. Mücavir alan içerisinde. Ankara’nın hangi bölgesi olursa olsun, arazi bire en azından %50 kazandırır. Vatandaşların hisseli arazi ve arsa almalarını önermem. Hem şufa hem de ileride izale-i suyu ile karşılaşmaları kaçınılmaz olur.

Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Biraz kendi çıktığı dalı kesmek! gibi olacak ama. doğru bildiğimizi söylemek de görevimizdir. Hükümet sektörün ivme kazanması için her tür desteği vermeye çalışmıştır. Kentsel dönüşüm Türkiye için çok büyük bir fırsattır. Zira deprem kuşağında olmamız nedeniyle, tüm yerleşim birimlerinin yenilenmesi olmazsa olmaz boyutundadır. 40 – 50 yıl öncesinin teknolojisiyle yapılmış yapılar ömrünü tamamlamış, imdat çığlığı atmaya başlamıştır. Ne yazık ki, sistem rant ekonomisine, tuğla ekonomisine döndürülmüştür. Önüne gelenin müteahhitliğe başlaması da işin bir başka acı yönüdür. Müteahhitliğinde, ernlakçılığmda bir disiplin altına alınması için acilen kanun çıkarılmalıdır. Hani ya Fuzuli’nin bir sözü vardır; “Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok” şeklinde konuştu. Anadolu

Previous Büyükyalı Projesi'nde ayrıntılar netleşmeye başladı
Sonraki Bakan Sarı Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutları'nı inceleyecek

Diğer Yazılar

Ankara 0 Yorum

Sofa Loca fiyat bilgisi

Emlak Konut GYO’nun Ankara konut projesi olarak öne çıkan SofaLoca’da satışlar başladı. Projeyi  detaylarıyla incelersek…

Ankara 0 Yorum

Ankara 1+1 konut projeleri

Ankara’da yatırımını konuttan yana yapanlar genellikle 1+1 daireleri tercih ediyor.

Ankara 0 Yorum

Horizon Life Beytepe teslim tarihi

Horizon Life Beytepe teslim tarihi bilgisi haberimizin devamında yer alıyor.

Ankara 0 Yorum

Hüseyin Aslan : Ankara Smyrna Evleri 150 milyon TL değerinde

İzmir’de 30 bin çağdaş konuta imza attıklarını söyleyen Hüseyin Aslan, Ankara’da gerçekleştirecekleri proje ile ilgili bilgi verdi.

Ankara 0 Yorum

Aden Beytepe Aralık 2016’da teslim

Uslu İnşaat tarafından mutlu bir yaşam sloganıyla hayata geçirilen Aden Beytepe konutları huzur, konfor ve prestiji bir arada sunuyor.

Ankara 0 Yorum

Park Mozaik ne zaman teslim edilecek

Ankara Yaşamkent’te Tepe İnşaat ve MESA Mesken’in ortak projesi Park Mozaik konutlarının temel atma töreni şirket yöneticileri, proje çalışanları ve arsa sahiplerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.