Ankara’da raylı sistem artacak

Ankara’da raylı sistem artacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında ekonomik alanda büyük gelişmeler beklenirken Başkent Ankara’da hükümetin belirlediği hedefler doğrultusunda adımlar atılmaya başlandı.

Başkent’in 2023 yol haritasını çizen Ankara Kalkınma Ajansı’nın raporu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından onaylanırken , “Başkent 2023” yol haritasında ulaşım, sanayi, tarım, teknoloji, kentleşme ve turizm alanında önümüzdeki 8 yıl içinde yapılması planlanan pek çok projeyi masaya yatırdı.

ANKARA’NIN 2023 YOL HARİTASI…
Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda hazırlanan Ankara Bölge Planı onaylanarak çalışmalara başlandı

Başbakan Davutoğlu tarafından onaylanan 2023 planı doğrultusunda Ankara ulaşım, ekonomi, turizm ve sanayi gibi pek çok konuda çağ atlayacak, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına marka bir şehir olarak adım atacak. Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde hazırlanan Ankara Bölge Planı 2014-2023, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylandı. Bu planla birlikte Cumhuriyet’in 100’üncü yılına doğru Başkent’in kalkınma vizyonu ve yol haritası belirlenmiş oldu. Başkent’in 2023 hedeflerinde pusula görevi üstlenecek olan plan doğrultusunda Ankara ulaşım, sosyal yaşam, sanayi, ekonomi ve çevre gibi konularda önemli adımlar atacak.

RAYLI SİSTEM ARTACAK
Batıkent-Sincan, Çayyolu-Kızılay ve Keçiören- Tandoğan metro hatlarına ilave olarak yeni raylı sistem hatları Ankara’nın kentsel büyüme eğilimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacak. Büyükşehir Belediye sınırlarının tüm il sınırlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi ile tüm ilçelerle ulaşım ve toplu taşıma bağlantısının güçlendirilmesi önem kazanacak. Bu kapsamda sanayi yatırımlarının artması da öngörülüyor. Havaalanının bulunduğu bölgelere merkez ile ulaşım bağlantısını güçlendirecek projelere öncelik verilmesi planlanırken, Esenboğa Havalimanı-merkez ulaşımını sağlayacak raylı sistemin Akyurt ve Çubuk ilçe merkezleri ile de bağlantısı geliştirilecek.

YHT BAĞLAYACAK
Polatlı’da olduğu gibi, Ankara- Sivas YHT projesinin tamamlanması ile birlikte Elmadağ-Ankara merkez arasında YHT ile ulaşım sağlanabilecek. Hizmete giren Ankara-İstanbul YHT hattına ek olarak yakın zamanda Sincan, Yenikent, Ayaş, Beypazarı ve Çayırhan gibi ilçeler arasında banliyö seferleri de düzenlenecek. Kazan- Ankara merkez bağlantısı içinde TAİ, Havacılık ve Uzay İhtisas OSB, Lojistik Üssü ve ilçe merkezini de kapsayacak hızlı ve güvenilir ulaşım sağlayacak bir çözüm geliştirilecek.

YURT DIŞINA UÇUŞ SAYISI ARTACAK
Otoyol ve Yüksek Hızlı Tren projeleriyle konvansiyonel demiryollarındaki modernizasyon ve ilave hatların da hayata geçirilmesiyle birlikte Ankara’nın Samsun, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Adana, Mersin liman ve metropolleriyle yolcu erişim süreleri 3 saatin, nakliye erişim süreleri ise 5 saatin altına inecek. Ankara’nın özellikle uluslararası bağlantısının güçlendirilmesi amacıyla Ankara’dan yurt dışına doğrudan uçuş yapılan şehirlerin sayısı artırılacak. Bu bağlamda Ankara’dan ve YHT ile bağlı olduğu yakın çevresinden İstanbul aktarmalı olarak en sık uçuş yapılan dış konumlar tespit edilecek.

TOPLU TAŞIMA ÖZENDİRİLECEK
Toplu ulaşımın benimsenmesinin gerekliliğini vurgulayan plan dâhilinde yeni raylı sistem güzergâhları oluşturulacak. Raylı sistem kullanımı bu yolla daha da artırılacak. Özel araç kullanımını azaltmak için caydırıcı önlemler alınacak ve kentin en yoğun trafiğinin yaşandığı Kızılay gibi belirli güzergâhlar ücretli hale getirilecek. Yeni oluşturulacak toplu taşıma hatlarında ücretlendirme tarifeleri de vatandaşları teşvik edecek şekilde tasarlanacak.(Sabah)

Previous Konut desteğinde 5 soru 5 cevap
Sonraki AYİD Anadolu yakasında kentsel dönüşümü hızlandıracak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Malta’da Konut Yapmak İstermisiniz?

MALTA Hükümeti, lüks konut ve otelleri kapsayan yeni bir yerleşim alanının tasarımı, inşası ve işletmesi için ihaleye çıkıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan 698 ada 4 parsel imar planı değişikliği

Ankara Sincan İlçesi, 698 ada 4 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 30 Aralık 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da köprüler ve parklarda bakım onarım yapılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin temiz ve güvenli bir kent ortamında yaşayabilmesi için gece-gündüz çalışıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sidney Rasekh 1.Çukurova Yapı Zirvesi’ne katılacak

Birleşmiş Milletler ve Economist Intelligence Unit gibi kuruluşlardan “Dünyada En Kaliteli Yaşama Sahip Olan Kent Ödülü” alan “Vancouver”ın mimarı Kanadalı ünlü mimar ve kent planlama uzmanı Sidney Rasekh, 1. Çukurova

Güncel Haberler 0 Yorum

Aşkın Kanatları Müzesi Yükseliyor

Aşkın Kanatlan Müzesi yükseliyor Kelebekler Vadisi’nde ikinci etap çalışmaları yılsonunda tamamlanacak Selçuklu Belediyesi ilçeye değer katacak sıra dışı projesi Kelebekler Vadisi ile Türkiye’nin ilk kelebek temalı parkını inşa etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Balıkesir 5 No’lu Gecekondu Önleme Bölgesi’nde İnşaatlar Başlıyor

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, 1992 yılında başlayan 5 No’lu Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki arsalarda inşaat aşamasına geldiklerini söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.